Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (336 entries)

en: Feature
fr: Caractéristique

en: Amazon S3 Storage
fr: Amazon S3 Stockage

en: Wait Timeout
fr: Temps d&#39;Attente dépassé

en: Max Allowed Packets
fr: Nombre maximum de paquets de données

en: msyqldump Path
fr: Chemin du mysqldump

en: Server Disk
fr: Disque Serveur

en: Free space
fr: Espace libre

en: Note: This value is the physical servers hard-drive allocation.
fr: Note : Cette donnée est l&#39;allocation du disque dur dans le serveur physique.

en: On shared hosts check your control panel for the 'TRUE' disk space quota value.
fr: Pour les hébergements mutualisés, vérifiez dans votre tableau de bord la &#34;vraie&#34; valeur d'espace disque.

en: Stored Data
fr: Donnée Enregistrée

en: Options Values
fr: Options de Valeurs

en: PHP Information
fr: Information PHP

en: Delete this option value
fr: Effacer cette option de valeur

en: Log file not found or unreadable
fr: Fichiers journaux introuvables ou illisibles

en: Try to create a package, since no log files were found in the snapshots directory with the extension *.log
fr: Essayez de créer un paquet puisqu&#39;aucun fichier journal n&#39;a été trouvé dans le répertoire des instantanés avec l&#39;extension *.log

en: Reasons for log file not showing
fr: Raisons pour lesquelles le fichier journal ne s&#39;affiche pas

en: The web server does not support returning .log file extentions
fr: Le serveur web ne prend pas en charge les fichiers avec les extensions .log

en: The snapshots directory does not have the correct permissions to write files.  Try setting the permissions to 755
fr: Le répertoire des instantanés n&#39;a pas les bonnes permissions pour écrire les fichiers. Essayez de passer les permissions à 755

en: The process that PHP runs under does not have enough permissions to create files.  Please contact your hosting provider for more details
fr: Le processus PHP n&#39;a pas assez de permissions pour créer les fichiers. Merci de contacter votre hébergeur pour plus de détails

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Auto Refresh
fr: Rafraîchissement automatique

en: Last 20 Logs
fr: Les derniers 20 rapports

en: Enable Table Filters
fr: Activer les Filtres de Tables

en: checked tables are excluded
fr: les tables cochées seront exclues

en: Include All
fr: Tout Inclure

en: Exclude All
fr: Tout Exclure

en: Checked tables will not be added to the database script.  Excluding certain tables can possibly cause your site or plugins to not work correctly after install!
fr: Les tables sélectionnées ne seront pas ajoutées au script de la base de données. Exclure certaines tables peut potentiellement empêcher votre ou vos plugins de ne pas fonctionner correctement après l&#39;installation !

en: STEP 1 - INPUTS
fr: ÉTAPE 1 - DONNÉES

en: MySQL Server
fr: Serveur MySQL

en: Host
fr: Adresse

en: Host Port
fr: Port de l&#39hébergement

en: Advanced Options
fr: Options Avancées

en: Enforce on Admin
fr: Forcer à l&#39;administration

en: Enforce on Logins
fr: Forcer aux connexions

en: Keep Enabled
fr: Garder Activé

en: Keep Home Path
fr: Garder le chemin de l&#39;accueil

en: STEP 2 - INPUTS
fr: ÉTAPE 2 - DONNÉES

en: New URL
fr: Nouvelle URL

en: The installer can have these fields pre-filled at install time.
fr: L&#39;installer peut avoir ces champs pré-remplis lors de l&#39;installation.

en: All values are optional.
fr: Toutes ces valeurs sont facultatives.

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Next
fr: Suivant

en: This will reset all of the current package settings.  Would you like to continue?
fr: Cela va remettre à zéro tous les paramètres du paquet en cours. Voulez-vous continuer ?

en: Step 2: System Scan
fr: Étape 2 : Scan du Système

en: Scanning Site
fr: Scan en cours

en: Please Wait...
fr: Merci de patienter...

en: Scan Complete
fr: Scan Terminé

en: Scan checks are not required to pass, however they could cause issues on some systems.
fr: Il n&#39;est pas nécessaire que tous les résultats du scan soient positifs, cependant cela pourrait poser des problèmes sur certains systèmes.

en: Process Time:
fr: Durée du Processus :

en: Server
fr: Serveur

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Supported web servers:
fr: Serveurs web compatibles :

en: PHP Setup
fr: Configuration PHP

en: Open Base Dir
fr: Ouvrir le Répertoire de Base

en: Issues might occur when [open_basedir] is enabled. Work with your server admin to disable this value in the php.ini file if you’re having issues building a package.
fr: Duplicator peut rencontrer des problèmes quand [open_basedir] est activé. Merci de voir avec votre administrateur réseau s&#39;il peut désactiver cette fonction dans le fichier php.ini, si vous avez des problèmes pour générer des paquets.

en: details
fr: détails

en: Max Execution Time
fr: Temps Maximum d&#39;Exécution

en: Issues might occur for larger packages when the [max_execution_time] value in the php.ini is too low.  The minimum recommended timeout is "%1$s" seconds or higher. An attempt is made to override this value if the server allows it.  A value of 0 (recommended) indicates that PHP has no time limits.
fr: Duplicator peut rencontrer des problèmes quand la valeur de [max_execution_time] dans le fichier php.ini est trop faible. La valeur recommandée est de "%1$s" secondes ou plus. Si le serveur l&#39;autorise, le plugin va essayer de forcer cette valeur. Une valeur de 0 (recommandé) signifie qu&#39il n'y a pas de limite temporelle du côté de PHP.

en: Note: Timeouts can also be set at the web server layer, so if the PHP max timeout passes and you still see a build interrupt messages, then your web server could be killing the process.   If you are limited on processing time, consider using the database or file filters to shrink the size of your overall package.   However use caution as excluding the wrong resources can cause your install to not work properly.
fr: Note : Le timeout peut également être utilisé comme couche de serveur. Si le timeout maximum PHP est atteint et que voyez encore des messages d&#39;interruption dans le processus de création de paquet, alors votre serveur doit tuer notre processus. Si vous êtes limités par ce temps de latence, essayez donc d&#39;utiliser les filtres de base de données ou de fichiers afin de diminuer la taille du paquet final. Cependant, faites attention : exclure les mauvaises ressources pourrait empêcher votre installation de fonctionner correctement.

en: Creating the package does not require the mysqli module.  However the installer.php file requires that the PHP module mysqli be installed on the server it is deployed on.
fr: La création du paquet ne nécessite pas le modyle mysqli. Cependant le fichier installer.php requiert que mysqli soit installé sur le serveur utilisé pour le déploiement.

en: WordPress Version
fr: Version de WordPress

en: It is recommended to have a version of WordPress that is greater than %1$s
fr: Nous vous recommandons d&#39;avoir une version de WordPress supérieure à %1$s

en: Core Files
fr: Fichiers Source

en: If the scanner is unable to locate the wp-config.php file in the root directory, then you will need to manually copy it to its new location.
fr: Si le scanner n&#39;est pas en mesure de trouver le fichier wp-config.php dans le répertoire racine alors vous devrez le copier manuellement à son nouvel emplacement.

en: Cache Path
fr: Chemin du Cache

en: Cached data will lead to issues at install time and increases your archive size. It is recommended to empty your cache directory at build time. Use caution when removing data from the cache directory. If you have a cache plugin review the documentation for how to empty it; simply removing files might cause errors on your site. The cache size minimum threshold is currently set at
fr: Les données en cache risquent d&#39;entrainer des problèmes influant sur le temps d&#39;installation et la taille de l&#39;archive. Il est fortement recommandé de vider votre répertoire de cache avant de créer un paquet. Faites tout de même attention quand vous retirez des données du répertoire de cache. Si vous utilisez un plugin de cache, merci de suivre leurs instructions pour désinstaller proprement et vider les fichiers en cache. Supprimer manuellement les fichiers de cache pourrait poser des conflits avec d&#39;autres plugins par la suite. La limite de taille minimale de cache est actuellement fixée à

en: Enabled
fr: Activé

en: File Count
fr: Nombre de Fichiers

en: Directory Count
fr: Nombre de Répertoires

en: Name Checks
fr: Vérification des Noms

en: File or directory names may cause issues when working across different environments and servers.  Names that are over 250 characters, contain special characters (such as * ? > < : / \ |) or are unicode might cause issues in a remote enviroment.  It is recommended to remove or filter these files before building the archive if you have issues at install time.
fr: Des noms de fichiers ou de répertoires invalides peuvent poser des problèmes en fonction des environnements et des serveurs. Les noms invalides dépassent 250 caractères ou contiennent des caractères interdits tels que * ? > < : / \ | ou encore unicodes. Il est recommandé de supprimer ou exclure ces fichiers avant de créer une archive car sinon vous auriez des problèmes lors de l&#39;installation.

en: Show Paths
fr: Voir les Chemins

en: Large Files
fr: Fichiers Volumineux

en: Large files such as movies or other backuped data can cause issues with timeouts.  The current check for large files is %1$s per file.  If your having issues creating a package consider excluding these files with the files filter and manually moving them to your new location.
fr: Les fichiers volumineux tels que les vidéos ou autres fichiers de sauvegarde peuvent causer des problèmes avec les timeouts. La valeur actuelle pour les fichiers volumineux est de %1$s par fichier. Si vous rencontrez des problèmes lors de la création d&#39;un paquet, envisagez d&#39;exclure ces fichiers et de les déplacer manuellement à leur future destination.

en: No directory filters have been set.
fr: Aucun filtre de répertoire n&#39;a été activé.

en: No file extension filters have been set.
fr: Aucun filtre d&#39;extension de fichier n&#39;a été activé.

en: Records
fr: Enregistrements

en: repair and optimization
fr: réparer et optimiser

en: Total size and row count for all database tables are approximate values.  The thresholds that trigger warnings are %1$s and %2$s records.  Large databases take time to process and can cause issues with server timeout and memory settings.  Running a %3$s on your database can also help improve the overall size and performance.  If your server supports shell_exec and mysqldump you can try to enable this option from the settings menu.
fr: La taille totale et le nombre de colonnes pour les tables de toutes les bases de données sont des valeurs approximatives. Les seuils qui déclenchent des messages d&#39;erreur sont %1$s et %2$s. Les base de données volumineuses sont longues à traiter et peuvent poser des problèmes avec le timeout serveur ainsi que les paramètres de stockage. Disposer d&#39;un %3$s sur votre base de données peut également améliorer la taille totale et les performances. Si votre serveur est compatible shell_exec et mysqldump, essayez d&#39;activer cette option depuis le menu des paramètres.

en: Table Details
fr: Détails de la Table

en: Name:
fr: Nom :

en: Host:
fr: Hébergeur :

en: Build Mode:
fr: Mode de Construction :

en: Scan Error
fr: Erreurs de Scan

en: Please try again!
fr: Merci de réessayer !

en: Server Status:
fr: Statut Serveur :

en: Error Message:
fr: Message d&#39;Erreur :

en: Back
fr: Retour

en: Rescan
fr: Re-Scanner

en: Unable to report on any tables
fr: Impossible d&#39;acquérir une quelconque table

en: Unable to report on database stats
fr: Impossible d&#39;acquérir les statistiques de la base de données

en: DIR
fr: REPERTOIRE

en: FILE
fr: FICHIER

en: No name warning issues found.
fr: Pas de problème de nom de fichiers.

en: No large files found.
fr: Aucun fichier volumineux trouvé.

en: Step 3: Build Package
fr: Étape 3 : Assemblage du Paquet

en: Building Package
fr: Assemblage du Paquet en cours

en: Keep this window open during the build process.
fr: Gardez cette fenêtre ouverte pendant le processus d&#39;assemblage.

en: This may take several minutes.
fr: Cela peut prendre plusieurs minutes.

en: Build Status
fr: Statut de l&#39;Assemblage

en: Package Completed
fr: Paquet Assemblé

en: Process Time
fr: Temps d&#39;Exécution

en: Build Interrupt
fr: Interruption de l&#39;Assemblage

en: The current build has experienced an issue.
fr: L&#39;assemblage en cours a rencontré une erreur.

en: Please try the process again.
fr: Merci de réessayer l&#39;assemblage à nouveau.

en: Diagnose
fr: Diagnostic

en: Try Again
fr: Merci de réessayer

en: Notice
fr: Notification

en: Build Folder:
fr: Répertoires de l&#39;Assemblage :

en: Some servers close connections quickly; yet the build can continue to run in the background. To validate if a build is still running; open the 'tmp' folder above and see if the archive file is growing in size. If it is not then your server has strict timeout constraints.  Please visit the support page for additional resources.
fr: Certains serveurs coupent leur connexion rapidement, cependant le processus continue à fonctionner en arrière-plan. Pour vérifier qu&#39;une création de paquet est en cours, ouvrez le répertoire &#34;tmp&#34; ce-dessous and regardez si l'archive est en train de grandir en taille. Si ce n&#39;est pas le cas, alors votre serveur a des timeouts stricts. Vous pouvez aller voir la section &#34;Aide&#34; pour des ressources additionnelles.

en: Package Log
fr: Journaux des Paquets

en: General
fr: Général

en: Settings Saved
fr: Paramètres Sauvegardés

en: Uninstall
fr: Désinstallation

en: Delete Plugin Settings
fr: Effacer les paramètres du plugin

en: Delete Entire Storage Directory
fr: Effacer tout le Répertoire de Stockage

en: Full Path
fr: Chemin Complet

en: Disable .htaccess File In Storage Directory
fr: Désactiver le fichier .htaccess dans le Répertoire de Stockage

en: Disable if issues occur when downloading installer/archive files.
fr: Désactivez-le si vous n&#39;arrivez pas à télécharger l&#39;installer ou les fichiers d&#39;archive.

en: Archive Flush
fr: Effacement des Archives

en: Attempt Network Keep Alive
fr: Tenter de garder le réseau en ligne

en: recommended only for large archives
fr: recommandé seulement pour les archives volumineuses

en: This will attempt to keep a network connection established for large archives.
fr: Ceci va essayer de garder une connexion réseau pour les archives volumineuses.

en: Database Build
fr: Base de Données construite

en: Use PHP
fr: Utiliser PHP

en: Query Limit Size
fr: Limite de Taille des Requêtes

en: higher values speed up build times but uses more memory
fr: des valeurs élevées accélèrent le processus mais consomment plus de mémoire

en: This server does not have shell_exec configured to run.
fr: Ce serveur n&#39;a pas shell_exec de paramétré.

en: Please contact the server administrator to enable this feature.
fr: Merci de contacter votre administrateur réseau pour activer cette fonctionnalité.

en: Use mysqldump
fr: Utiliser mysqldump

en: recommended for large databases
fr: recommandé pour les bases de données volumineuses

en: Working Path:
fr: Chemin Fonctionnel :

en: Mysqldump was not found at its default location or the location provided.  Please enter a path to a valid location where mysqldump can run.  If the problem persist contact your server administrator.
fr: Mysqldump n&#39;a pas été trouvé à son emplacement par défaut ou à l&#39;emplacement fourni. Merci d&#39;entrer le chemin vers un emplacement où mysqldump pourra tourner. Si le problème persiste, contactez votre administrateur réseau.

en: Add Custom Path:
fr: Ajouter un chemin personnalisé :

en: This is the path to your mysqldump program.
fr: C&#39;est le chemin vers le programme mysqldump.

en: Package Debug
fr: Débogage des Paquets

en: Show Package Debug Status in Packages Screen
fr: Montrer le statut de débogage dans l&#39;écran des Paquets

en: Roles & Capabilities
fr: Rôles et Droits

en: Custom Roles
fr: Rôles personnalisés

en: Enable User Role Editor Plugin Integration
fr: Activer l&#39;intégration avec le plugin User Rôle Editor

en: The User Role Editor Plugin
fr: Le plugin User Rôle Editor

en: Free
fr: Gratuit

en: or
fr: ou

en: Professional
fr: Professionnel

en: must be installed to use
fr: doit être installé

en: this feature.
fr: cette fonctionnalité.

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les Paramètres

en: Legacy data removed.
fr: Version originale supprimée.

en: Build cache removed.
fr: Cache supprimé.

en: If the installer files did not successfully get removed, then you WILL need to remove them manually
fr: Si les fichiers d&#39;nstallation ne sont pas supprimés, il vous faudra ABSOLUMENT les enlever manuellement

en: Please remove all installer files to avoid leaving open security issues on your server
fr: Merci de retirer tous les fichiers d&#39;installation pour éviter de laisser des failles de sécurité sur votre serveur

en: Data Cleanup
fr: Nettoyage des Données

en: Delete Reserved Files
fr: Supprimer les Fichiers Réservés

en: Delete Legacy Data
fr: Supprimer les Données Originales

en: Removes all legacy data and settings prior to version
fr: Supprimer toutes les données originales et les paramètres antérieurs à cette version

en: Clear Build Cache
fr: Supprimer le Cache

en: Removes all build data from:
fr: Supprimer toutes les données de :

en: This action will remove all legacy settings prior to version %1$s.
fr: Cette action va supprimer tous les paramètres antérieurs à la version %1$s.

en: Legacy settings are only needed if you plan to migrate back to an older version of this plugin.
fr: Les paramètres originaux ne sont nécessaires que si vous avez prévu de migrer vers une ancienne version du plugin.

en: This process will remove all build cache files.  Be sure no packages are currently building or else they will be cancelled.
fr: Ce processus va supprimer tous les fichiers de cache. Vérifiez qu&#39;aucun paquet ne soit en cours de création car sinon il serait supprimé.

en: Logging
fr: Connexion

en: Cleanup
fr: Nettoyage

en: unknow
fr: inconnu

en: Plugin settings reset.
fr: Paramètres des plugins émis à zéro.

en: View state settings reset.
fr: Voir l&#39;état de la remise à zéro des paramètres.

en: Active package settings reset.
fr: Activer la remise à zéro des paramètres dup paquet

en: Server Settings
fr: Paramètres Serveur

en: Duplicator Version
fr: Version de Duplicator

en: Operating System
fr: Système d&#39;Exploitation

en: Timezone
fr: Fuseau Horaire

en: Server Time
fr: Fuseau du Serveur

en: APC Enabled
fr: APC Activé

en: Root Path
fr: Chemin vers la Racine

en: ABSPATH
fr: Chemin Absolu

en: Plugins Path
fr: Chemin des Plugins

en: Loaded PHP INI
fr: Charger PHP INI

en: Server IP
fr: IP du Serveur

en: Client IP
fr: IP client

en: Langugage
fr: Langue

en: Charset
fr: Jeu de Caractères

en: Memory Limit
fr: Limite de Mémoire

en: Safe Mode
fr: Mode Sécurité

en: Memory Limit
fr: Limite de Mémoire

en: Memory In Use
fr: Mémoire Utilisée

en: Is Supported
fr: Est Compatible

en: Not Supported
fr: N&#39;est plus Compatible

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Root Directory
fr: Répertoire racine

en: Excluded Directories
fr: Répertoires exclus

en: Excluded File Extensions
fr: Extensions de fichiers exclues

en: Found
fr: trouvé

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous n&#39;avez pas les droits suffisants pour accéder à cette page

en: Get Help
fr: Contactez le support

en: Help
fr: Support

en: Support the Plugin
fr: Aidez le plugin

en: About
fr: A propos

en: Packages
fr: Paquets

en: Settings
fr: Paramètres

en: Tools
fr: Outils

en: Manage
fr: Gérer

en: Created for Admins, Developers and Designers the Duplicator can streamline your workflows and help you quickly clone a WordPress application.  Migrating a WordPress site manually can be very time consuming.  The Duplicator was made to help you speed up the migration process. Please help us to continue the development effort of this plugin.
fr: Créé pour les webmasters, développeurs et designers, Duplicator va accélérer votre travail en vous permettant de cloner rapidement une installation WordPress. Faire une migration manuelle peut vite devenir très long, c&#39;est pourquoi Duplicator vient l&#39;automatiser. Merci de nous aider pour continuer les efforts de développement du plugin.

en: Support Duplicator
fr: Aide de Duplicator

en: Partner with Us
fr: Soutenez-nous

en: Keep Active and Online
fr: Pour que Duplicator soit activement développé

en: Leave 5 Stars
fr: Nous donner 5 Étoiles

en: Spread the Word
fr: Faites passer le mot

en: Duplicate Your WordPress
fr: Dupliquer votre WordPress

en: Rapid WordPress Duplication by LifeInTheGrid.com
fr: Duplication Rapide WordPress par LifeInTheGrid.com

en: Get More Great Tools
fr: Obtenez d&#39;autres Super Outils

en: Go Pro!
fr: Version Premium

en: Duplicator Pro Has Arrived!
fr: Duplicator Pro est arrivé !

en: The simplicity of Duplicator
fr: La simplicité de Duplicator

en: with the power the professional requires.
fr: avec la puissance dont les pros ont besoin.

en: Duplicator Free
fr: Duplicator Gratuit

en: Compresses all your WordPress files and database into a compressed snapshot archive file.
fr: Compresse les fichiers WordPress ainsi que la base de données dans un instantané

en: Directory Filters
fr: Filtres de Répertoire

en: Filter out the directories and file extensions you want to include/exclude in your in your archive file.
fr: Filtrez les répertoires et les extensions de fichiers que vous souhaitez inclure ou exclure de votre instantané.

en: Database Table Filters
fr: Filtres des Tables de la Base de Données

en: Filter out only the database tables you want to include/exclude in your database creation script.
fr: Filtrez les tables de la base de données que vous souhaitez inclure/exclure de votre instantané.

en: Migration Wizard
fr: Assistant de Migration

en: With just two files (archive &amp; installer.php) move your site to a new location.
fr: Avec seulement deux fichiers (archive &amp; installer.php) vous pourrez déplacer votre site à un autre emplacement.

en: Scheduled Backups
fr: Sauvegardes Planifiées

en: Automate the creation of your packages to run at various scheduled intervals.
fr: Automatisez la création de vos paquets à intervalles réguliers

en: Dropbox Support
fr: Compatibilité avec Dropbox

en: Backup up your entire site to Dropbox.
fr: Sauvegardez votre site sur Dropbox.

en: FTP Support
fr: Compatibilité FTP

en: Backup up your entire site to an FTP server.
fr: Sauvegardez votre site sur un serveur FTP externe.

en: Customer Support
fr: Support Client

en: Server setups can be quite complex, with pro you get prompt help to get your site backed up and moved.
fr: La configuration de serveurs peut être complexe. Avec la version Pro vous obtenez une assistance pour vous aider à sauvegarder et déplacer votre site.

en: Check It Out!
fr: Jetez-y un oeil !

en: Migrating WordPress is a complex process and the logic to make all the magic happen smoothly may not work quickly with every site.  With over 30,000 plugins and a very complex server eco-system some migrations may run into issues.  This is why the Duplicator includes a detailed knowledgebase that can help with many common issues.  Resources to additional support, approved hosting, and alternatives to fit your needs can be found below.
fr: Migrer un site WordPress est un processus complexe et il n&#39;est pas facile de rendre cette opération rapide à 100%. Avec plus de 30 000 plugins et un écosystème serveur complexe, il est courant que tout ne fonctionne pas comme prévu. C&#39;est pourquoi Duplicator contient une documentation détaillée (en anglais seulement) pour vous aider à résoudre les problèmes les plus fréquents. Les liens pour du support additionnel (en anglais), les hébergeurs "approuvés" et les solutions alternatives se trouvent ci-dessous.

en: Knowledgebase
fr: Base de connaissances

en: Complete Online Documentation
fr: Documentation en ligne

en: Choose A Section
fr: Choisissez une section

en: Quick Start
fr: Démarrage Rapide

en: User Guide
fr: Guide Utilisateur

en: Change Log
fr: Notes de Version

en: Product Page
fr: Page Produit

en: Online Support
fr: Aide en Ligne

en: Get Help From IT Professionals
fr: Obtenez l&#39;aide de professionnels

en: Get Support!
fr: Demandez de l&#39;aide !

en: Approved Hosting
fr: Hébergeur Approuvés

en: Servers That Work With Duplicator
fr: Les serveurs qui fonctionnent avec Duplicator

en: Trusted Providers!
fr: Hébergeurs approuvés

en: Other Commercial Resources
fr: Autres ressources (commerciales)

en: Pro Solutions!
fr: Solutions Pro !

en: No Packages Found.
fr: Aucun paquet trouvé.

en: Click the 'Create New' button to build a package.
fr: Cliquez sur l'onglet &#34;Créer Paquet&#34; pour en générer un.

en: Please visit the
fr: Allez donc sur

en: help page
fr: la page de support

en: for additional support
fr: pour une aide supplémentaire

en: Older packages prior to 0.5.0 are no longer supported in this version.
fr: Les paquets antérieurs à la version 0.5.0 ne sont plus compatibles avec cette version.

en: To get an older package please visit the
fr: Pour obtenir une version antérieure, allez donc sur

en: and look for the Change Log link for additional instructions.
fr: et cherchez dans le Journal des Changements (Change Log) pour des instructions additionnelles.

en: Hide this message
fr: Cacher ce message

en: Help Support Duplicator
fr: Centre d&#39;Aide de Duplicator

en: Bulk Actions
fr: Actions par lots

en: Delete selected package(s)
fr: Effacer le(s) paquet(s) sélectionné(s)

en: Delete
fr: Effacer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Package Logs
fr: Journaux des Paquets

en: All Packages
fr: Tous les Paquets

en: Create New
fr: Créer Paquet

en: Select all packages
fr: Sélectionner tous les paquets

en: Details
fr: Détails

en: Created
fr: Créé

en: Size
fr: Taille

en: Name
fr: Nom

en: Package
fr: Paquet

en: (No Notes Taken)
fr: (Aucun note générée)

en: View
fr: Voir

en: Installer
fr: Installeur

en: User
fr: Utilisateur

en: Hash
fr: Découpage

en: Links
fr: Liens

en: Log
fr: Journal

en: Open Scan Report
fr: Ouvrir le Rapport de Scan

en: View Package Object
fr: Voir l&#39;objet du Paquet

en: View Error Details
fr: Voir le détail des Erreurs

en: Unrecoverable Error! Please remove this package.
fr: Erreur : contenu non récupérable ! Merci de supprimer ce paquet.

en: This package has encountered errors.  Click 'View Log' for more details.  For additional support see the
fr: Ce paquet a généré des erreurs. Cliquez sur &#34;Voir les Journaux&#34; pour plus de détails. Pour une aide supplémentaire allez donc sur

en: online knowledgebase
fr: notre base de connaissances en ligne

en: View Log
fr: Voir les Journaux

en: Total Size
fr: Taille Totale

en: Download Links
fr: Liens de Téléchargement

en: The following links contain sensitive data.  Please share with caution!
fr: Les liens suivants contiennent des informations sensibles. Partagez-les avec parcimonie !

en: The database SQL script is a quick link to your database backup script.  An exact copy is also stored in the package.
fr: Le script de base de données SQL est un lien rapide vers votre script de sauvegarde de base de données. Une copie exacte est également dans le paquet.

en: Please select an action from the bulk action drop down menu to perform a specific action.
fr: Merci de sélectionner une action de la liste des actions par lot

en: Please select at least one package to delete.
fr: Merci de sélectionner au moins un paquet à effacer.

en: Are you sure, you want to delete the selected package(s)?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer le paquet sélectionné ?

en: Package File Links
fr: Liens vers les Fichiers du Paquet

en: DATABASE
fr: BASE DE DONNEES

en: PACKAGE
fr: PAQUET

en: INSTALLER
fr: INSTALLEUR

en: LOG
fr: JOURNAL

en: REPORT
fr: RAPPORT

en: Package settings have been reset.
fr: Les paramètres du paquet ont été remis à zéro.

en: Setup
fr: Configuration

en: Build
fr: Création

en: Step 1: Package Setup
fr: Étape 1 : Configurer un Paquet

en: Requirements:
fr: Exigences :

en: System requirements must pass for the Duplicator to work properly.  Click each link for details.
fr: Les exigences système doivent être validées pour que Duplicator fonctionne convenablement. Cliquez sur chaque lien pour en voir les détails.

en: PHP Support
fr: Support de PHP

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: Zip Archive Enabled
fr: Archivage Zip Activé

en: Safe Mode Off
fr: Mode Sécurité Désactivé

en: Function
fr: Fonction

en: PHP versions 5.2.17+ or higher is required. Please note that in versioning logic a value such as 5.2.9 is less than 5.2.17. For compression to work the ZipArchive extension for PHP is required. Safe Mode should be set to 'Off' in you php.ini file and is deprecated as of PHP 5.3.0.  For any issues in this section please contact your hosting provider or server administrator.  For additional information see our online documentation.
fr: PHP dans ses versions 5.2.17 ou supérieures est nécessaire. La logique de versioning de PHP fonctionne de telle façon que 5.2.9 est inférieur à 5.2.17. Pour que la compression soit activée, l&#39;extension ZipArchive de PHP est requise. Le mode sécurité (Safe Mode) doit être désactivé (Off) dans votre fichier php.ini ; cette fonction n&#39;est plus supportée après PHP 5.3.0. En cas de problèmes avec cette section, merci de contacter votre hébergeur ou administrateur système. Pour plus d&#39;informations, veuillez vous reporter à notre documentation en ligne.

en: Required Paths
fr: Chemins

en: Permissions can be difficult to resolve on some systems. If the plugin can not read the above paths here are a few things to try. 1) Set the above paths to have permissions of 755 for directories and 644 for files. You can temporarily try 777 however, be sure you don’t leave them this way. 2) Check the owner/group settings for both files and directories. The PHP script owner and the process owner are different. The script owner owns the PHP script but the process owner is the user the script is running as, thus determining its capabilities/privileges in the file system. For more details contact your host or server administrator or visit the 'Help' menu under Duplicator for additional online resources.
fr: Les permissions sont parfois difficiles à appréhender sur certains systèmes. Si le plugin n&#39;arrive pas à lire les chemins suivants, voici ce que vous pouvez essayer. 1) Passer les permissions à 755 pour les répertoires et 644 pour les fichiers. Vous pouvez également essayer de passer en 777 mais ne laissez pas ce paramètre par la suite. 2) Vérifier les paramètres de propriétaire ou de groupe pour les fichiers et répertoires. Le script PHP pour les propriétaires et groupes ne fonctionne pas de la même façon. Pour plus de détails, contactez votre hébergeur ou administrateur système. Vous pouvez également aller dans la section &#39;Aide&#39; pour des ressources supplémentaires.

en: Server Support
fr: Compatibilité avec le Serveur

en: MySQL Version
fr: Version de MySQL

en: MySQLi Support
fr: Compatibilité MySQLi

en: MySQL version 5.0+ or better is required and the PHP MySQLi extension (note the trailing 'i') is also required.  Contact your server administrator and request that mysqli extension and MySQL Server 5.0+ be installed. Please note in future versions support for other databases and extensions will be added.
fr: Une version 5.0 ou supérieure de MySQL ainsi que l&#39;extension MySQLi (remarquez bien le &#39;i&#39;) est nécessaire. Contactez alors votre administrateur pour lui demander que tout soit en règle. Nous ajouterons par la suite la compatibilité avec d'autres bases de données et extensions.

en: more info
fr: plus d&#39;information

en: Reserved Files
fr: Fichiers Réservés

en: Remove Files Now
fr: Supprimer les Fichiers maintenant

en: For additional help please see the
fr: Pour plus d&#39;aide en ligne, allez sur

en: Create a new default name
fr: Créer un nouveau nom par défaut

en: Storage
fr: Stockage

en: Location
fr: Emplacement

en: Default
fr: Défaut

en: All packages including the archive, installer and SQL script are stored in the location above.
fr: Tous les paquets contenant l&#39archive, l'installeur et le script SQL sont stockés à l'emplacement ci-dessous.

en: File filter enabled
fr: Filtre de fichier activé

en: Database filter enabled
fr: Filtre de base de données activé

en: Files
fr: Fichiers

en: Database
fr: Base de Données

en: Enable File Filters
fr: Activer les Filtres de Fichiers

en: Separate all filters by semicolon
fr: Séparez tous les filtres par des points-virgules

en: Directories
fr: Répertoires

en: root path
fr: Chemin vers la Racine

en: (clear)
fr: (effacer)

en: File extensions
fr: Extensions de Fichiers

en: The directory paths and extensions above will be be excluded from the archive file if enabled is checked.
fr: Les chemins vers le répertoire et les extensions ci-dessous seront exclus de l&#39;archive si vous cochez la case &#34;activer&#34;

en: Use the full path for directories and semicolons to separate all items.
fr: Utilisez le chemin complet pour les répertoires et des points virgules pour séparer les fichiers.

en: %1$s, are available in
fr: %1$s, sont disponibles dans
