Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1378 entries)

en: License
fr: Licence

en: The add-in has been removed.
fr: Cet add-in a été enlevé.

en: Site has been subscribed.
fr: Le sites a été inscrit.

en: Edge mode has been enabled.
fr: Le mode Edge a été activé.

en: Edge mode has been disabled.
fr: Le mode Edge a été désactivé.

en: Pull Zone was automatically created.
fr: La zone de récupération a été automatiquement crée.

en: Extension has been successfully activated.
fr: L'extension a bien été activée.

en: Required files and directories have been automatically created
fr: Les fichiers et répertoires requis ont été automatiquement créés

en: empty the page cache
fr: vider le cache page

en: check the %s to maintain the desired user experience
fr: vérifie le %s pour maintenir l'expérience désirée

en: minify settings
fr: réglages de minification

en: One or more plugins have been activated or deactivated, please %s. %s
fr: Une ou plusieurs extensions ont été activées ou désactivées, merci de %s. %s

en:  and
fr:  et

en: The setting change(s) made either invalidate the cached data or modify the behavior of the site. %s now to provide a consistent user experience.
fr: Le changement de paramètre fait invalider les données de mises en cache ou modifie le comportement du site. %s maintenant pour fournir une expérience utilisateur cohérente.

en: Empty the object cache
fr: Vider le cache objet

en: Recently an error occurred while creating the CSS / JS minify cache: %s. %s
fr: Récemment, une erreur a eu lieu durant la création du cache de minification CSS / JS : %s. %s

en: Empty the minify cache
fr: Vider le cache minifié

en: The directory w3tc can be deleted. %s: %s. However, <em>do not remove the w3tc-config directory</em>. %s
fr: Le répertoire w3tc peut être supprimé. %s : %s. Cependant, <em> ne supprimez pas le répertoire w3tc-config</em>. %s

en: Fragment caching is disabled
fr: La fragmentation de cache est désactivée

en: The active theme has changed, please %s now to ensure proper operation. %s
fr: Le thème actif à changé, merci de %s pour assurer le bon fonctionnement. %s

en: upload active theme files
fr: envoi des fichiers du thème actif

en: Upgraded WordPress? Please %s files now to ensure proper operation. %s
fr: WordPress mis à jour ? Merci de %s les fichiers maintenant pour assurer le bon

en: Make sure to %s and upload the %s, files to the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> to ensure proper operation. %s
fr: Assurez vous de %s et d'envoyer les fichiers %s, vers le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> pour assurer le bon fonctionnement. %s

en: Settings that affect Browser Cache settings for files hosted by the CDN have been changed. To apply the new settings %s and %s. %s
fr: Les paramètres affectant les paramètres du cache navigateur pour les fichiers hébergés par le CDN ont été changés. Pour appliquer les nouveaux paramètres %s et %s. %s

en: export the media library
fr: export de la bibliothèque de médias

en: Make sure to whitelist your servers IPs. Follow the instructions on %s. The IP for this server is %s. %s
fr: Assurez vous de mettre en liste blanches vos IPs serveurs. Suivez les insctructions sur %S. L'IP de ce serveur est %s. %s

en: The %s has unresolved errors. Empty the queue to restore normal operation.
fr: Le %s a des erreurs non résolues. Videz la file d'attente pour restaurer une opération normale.

en: unsuccessful transfer queue
fr: échec de transfert de file d'attente

en: Encountered issue with CDN: %s. See %s for instructions of creating correct table.
fr: Erreur rencontrée avec le CDN : %s. Liez %s pour des inscturction pour créer correctement la table.

en: Install page
fr: Installer la page

en: Encountered issue with CDN: %s.
fr: Erreur rencontrée avec le CDN : %s

en: Browser Cache and use compression
fr: Mise en cache du navigateur et utilisation de compression

en: Application monitoring has detected that your page load time is
                                                           higher than 300ms. It is recommended that you enable the following
                                                           features: %s %s
fr: Le monitoring d'application a détecté que votre temps de chargement de page est
                                                           plus grand que 300ms. Il est recommandé d'activer les fonctions
                                                           suivantes : %s %s

en: Page Cache: %s.
fr: Mise en cache de page : %s

en: Minify: %s.
fr: Minifier : %s

en: Database Cache: %s.
fr: Cache de base de données : %s.

en: Object Cache: %s.
fr: Cache objet : %s.

en: The following memcached servers are not responding or not running:</p><ul>
fr: Les serveurs de memcache suivants ne répondent pas ou ne sont pas lancés :</p><ul>

en: </ul><p>This message will automatically disappear once the issue is resolved.
fr: </ul><p>Ce message disparaîtra automatiquement une fois l'erreur résolue.

en: The <strong>CURL PHP</strong> extension is not available. Please install it to enable S3 or CloudFront functionality. %s
fr: L'extension <strong>CURL PHP</strong> n'est pas disponible. Merci de l'installer ou d'activer la fonctionnalité S3 ou CloudFront : %s

en: Unfortunately the PHP installation is incomplete, the <strong>zlib module is missing</strong>. This is a core PHP module. Notify the server administrator. %s
fr: Malheureusement l'installation PHP est incomplète, le <strong>module zlib est manquanht</strong>. Ceci est un module du cœur de PHP. Notifiez l'administrateur du serveur : %s

en: Either the PHP configuration, web server configuration or a script in the WordPress installation has <strong>zlib.output_compression</strong> enabled.<br />Please locate and disable this setting to ensure proper HTTP compression behavior. %s
fr: Soit la configuration de PHP, configuration du serveur web ou d'un script dans l'installation est WordPress a <strong>zlib.output_compression</strong> activé. < br / &gt; Veuillez localiser et désactiver ce paramètre afin d'assurer le bon comportement de compression de HTTP. %s

en: <strong>%s</strong> is write-able. When finished installing the plugin,
                                            change the permissions back to the default: <strong>chmod 755 %s</strong>.
                                            Permissions are currently %s. %s
fr: <strong>%s</strong> est accessible en écriture. Une fois l'installation de l'extension terminée,
                                            revenez aux permissions par défaut : <strong>chmod 755 %s</strong>.
                                            Les permissions sont actuellement %s. %s

en: <strong>%s</strong> permissions were changed during the setup process.
                                            Permissions are currently %s.<br />To restore permissions run
                                            <strong>chmod %s %s</strong>. %s
fr: <strong>%s</strong> permissions ont été changées durant l'installation.
                                            Les permissions sont actuellement %s.<br />Pour restaureer les permissions lancez un
                                            <strong>chmod %s %s</strong>. %s

en: The required directives for fancy permalinks could not be detected, please confirm they are available: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks#Creating_and_editing_.28.htaccess.29">Creating and editing</a> %s
fr: Les directives nécessaires pour les permaliens fantaisie n'ont pas pu être détectées, veuillez confirmer qu'elles sont disponibles : <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks#Creating_and_editing_.28.htaccess.29"> création et modification de</a> %s

en: The uploads directory is not available. Default WordPress directories will be created: <strong>%s</strong>.
fr: Les répertoires d'envoi ne sont pas disponibles. Les répertoires par défaut de WordPress vont être crées : <strong>%s</strong>.

en: The uploads path found in the database (%s) is inconsistent with the actual path. Please manually adjust the upload path either in miscellaneous settings or if not using a custom path %s automatically to resolve the issue.
fr: Le chemin d'accès des téléchargements trouvé dans la base de données (%s) est incompatible avec le chemin d'accès actuel. Merci d'ajuster manuellement le chemin d'accès des téléchargement soit dans les paramètres divers ou si une chemin personnalisé %s n'est pas utilisé pour résoudre cette erreur.

en: update the path
fr: mise à jour du chemin

en: A configuration issue prevents <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> from working:
                                                The <strong>"Replace default hostname with"</strong>
                                                field cannot be empty. Enter <acronym
                                                title="Content Delivery Network">CDN</acronym>
                                                provider hostname <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">here</a>.
                                                <em>(This is the hostname used in order to view objects
                                                in a browser.)</em>
fr: Un problème de configuration empêche le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> de fonctionner :
                                                Le champ <strong>"Remplacer le nom d'hôte par défaut avec"</strong>
                                                ne peut pas être vide. Entrez le nom d'hôte du <acronym
                                                title="Content Delivery Network">CDN</acronym>
                                                fourni <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">ici</a>.
                                                <em>(Ceci est le nom d'hôte utilisé pour voir les objets
                                                dans un navigateur.)</em>

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Bucket"</strong> fields cannot be empty.
fr: Les champs <strong>"clé d'accès", "clé secrète" et "Bucket"</strong> ne peuvent pas être vides

en: The <strong>"Access key", "Secret key", "Bucket" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
fr: Les champs <strong>"clé d'accès", "clé szecrète", "Bucket" et "Remplacer le nom d'hôte par défaut avec"</strong> ne peuvent pas être vides.

en: The <strong>"Access key", "Secret key" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
fr: Les champs <strong>"clé d'accès", "clé secrète" et "Remplacer le nom d'hôte par défaut avec"</strong> ne peuvent pas être vides.

en: The <strong>"Username", "API key", "Container" and "Replace default hostname with"</strong> fields cannot be empty.
fr: Les champs <strong>"nom d'utilisateur", "clé API", "Conteneur" et "Remplacer le nom d'hôte par défaut avec"</strong> ne peuvent pas être vides.

en: The <strong>"Account name", "Account key" and "Container"</strong> fields cannot be empty.
fr: Les champs <strong>"nom du compte", "clé du compte" et "Conteneur"</strong> ne peuvent pas être vides.

en: The <strong>"Replace default hostname with"</strong> field cannot be empty.
fr: Le champ <strong>"Remplacer le nom d'hôte par défaut avec"</strong> ne peut pas être vide.

en: Replace default hostname with
fr: Remplace le nom d'hôte par défaut avec

en: The <strong>%s</strong> field(s) cannot be empty.
fr: Les champs <strong>%s</strong> ne peuvent être vides

en: The <strong>"Authorization key"</strong> is not correct.
fr: La <strong>"clé d'autorisation"</strong> n'est pas correcte.

en: You need to select / create a pull zone.
fr: Vous devez choisir / créer une zone de récupération

en: A configuration issue prevents <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> from working:
fr: Une erreur de configuration empêche le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> de fonctionner :

en:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">Specify it here</a>.
fr:  <a href="?page=w3tc_cdn#configuration">Spécifiez le ici</a>.

en: Preview mode is active: Changed settings will not take effect until preview mode is %s or %s.
fr: Le mode aperçu est actif : Les paramètres modifiés ne prendront pas effet jusqu'à ce que le mode aperçu soit %s ou %s.

en: deploy
fr: déployer

en: disable
fr: désactiver

en: File permissions are <strong>%s</strong>, however they should be
    					<strong>644</strong>.
fr: Les permissions de fichiers sont sur <strong>%s</strong>, alors qu'elles devraient être sur
    					<strong>644</strong>.

en: File permissions are <strong>%s</strong>
fr: Les permissions de fichiers sont <strong>%s</strong>

en: File permissions are <strong>%s</strong>, however they should be
    											<strong>644</strong>.
fr: Les permissions de fichiers sont sur <strong>%s</strong>, alors qu'elles devraient être sur
    					<strong>644</strong>.

en: Directory permissions are <strong>%s</strong>, however they should be
    											<strong>755</strong>.
fr: Les permissions de répertoire sont sur <strong>%s</strong>, alors qu'elles devraient être sur
    					<strong>755</strong>.

en: File: <strong>%s</strong> %s File owner: %s
fr: Fichier : <strong>%s</strong> %s Propriétaire du fichier : %s

en: Directory: <strong>%s</strong> %s File owner: %s
fr: Répertoire : <strong>%s</strong> %s Propriétaire du fichier : %s

en: Owner of current file: %s
fr: Propriétaire du fichier actuel : %s

en: <li>The files and directories have different ownership, they should have the same ownership.
    								 </li>
fr: <li>Les fichiers et répertoires ont des propriétaires différents, ils devraient avoir le même propriétairet.
    								 </li>

en: <strong>W3 Total Cache Error:</strong> The plugin tried to edit, %s, but failed.
    								Files and directories cannot be modified. Please review your
    								<a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">
    								file permissions</a>. A common cause is %s and %s having different ownership or permissions.
    								%s %s
fr: <strong>Erreur W3 Total Cache :</strong> L'extension essaie de modifier, %s, mais a échoué.
    								Les fichiers et les répertoires ne peuvent pas être modifiés. Merci de vérifier
    								<a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">
    								file permissions</a>. Une cause courante est que %s et %s aient des propriétaires ou des permissions différents.								%s %s

en: View technical information
fr: Voir les d'informations techniques

en: Please enter FTP details <a href="#ftp_upload_form">below</a> to remove the disabled modules.
fr: Merci d'entrer vos détails FTP <a href="#ftp_upload_form">below</a> ci-dessous pour enlever les modules désactivés.

en: Browser Cache:
fr: Cache du navigateur :

en: Prevent caching exception list:
fr: Empêcher la mise en cache des liste d'exceptions :

en: Do not process 404 errors for static objects with WordPress
fr: Pas d'erreurs 404 pour les objets statiques avec WordPress

en: 404 error exception list:
fr: Liste d'exception d'erreur 404 :

en: Expires header lifetime:
fr: Durée de vie de l'en-tête

en: Cache Control policy:
fr: Stratégie de contrôle de cache :

en: Set entity tag (ETag)
fr: Définir l'entity Tag (ETag)

en: Disable cookies for static files
fr: Désactiver les cookies pour les fichiers statiques

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip) compression</label>
fr: Activer la compression<acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip)</label>

en: <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>:
fr: <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> :

en: <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> Type:
fr: Type de <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> :

en: Host attachments
fr: Hôte des attachements

en: Host wp-includes/ files
fr: Hôte des fichiers wp-includes/

en: Host theme files
fr: Hôte des fichiers du thème

en: Host minified <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files
fr: Hôte des fichiers <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minifiés

en: Host custom files
fr: Hôte des fichiers personnalisés

en: Force over-writing of existing files
fr: Forcer l'écrasement des fichiers existants

en: Import external media library attachments
fr: Import d'attachements de librairie média externe

en: Enable mirroring of pages
fr: Activer le miroir des pages

en: Add canonical header
fr: Ajout d'en-tête canonique

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> on <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> pages
fr: Désactiver le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> sur les pages <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym>

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> for the following roles
fr: Désactiver le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> pour les rôles suivants

en: Disable <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> on the following pages:
fr: Désactiver le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> sur les pages suivantes :

en: Export changed files automatically
fr: Export des fichiers changés automatiquement

en: Auto upload interval:
fr: Intervalle de mise à jour auto :

en: Re-transfer cycle interval:
fr: Intervalle de cycle de retransfert :

en: Re-transfer cycle limit:
fr: Limite de cycle de retransfert :

en: wp-includes file types to upload:
fr: types de fichiers wp-includes à envoyer :

en: Theme file types to upload:
fr: Types de fichier de thème à envoyer :

en: File types to import:
fr: Types de fichiers à importer :

en: Custom file list:
fr: Liste de fichier personnalisé :

en: Rejected user agents:
fr: Agents utilisateurs rejetés :

en: Rejected files:
fr: Fichiers rejetés :

en: Database Cache Method:
fr: Méthode de cache de base de données :

en: Database Cache:
fr: Cache de base de données :

en: Don't cache queries for logged in users
fr: Ne pas mettre en cache les requêtes des utilisateurs connectés

en: Memcached hostname:port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym>:port:
fr: Nom d'hôte memcache : port / <acronym title="Internet Protocol">IP</acronym> :

en: Maximum lifetime of cache objects:
fr: Durée de vie maximum des cache objets :

en: Garbage collection interval:
fr: Intervalle de collection Garbage :

en: Never cache the following pages:
fr: Jamais de cache pour les pages suivantes :

en: Ignored query stems:
fr: Réduction de requêtes ignorées

en: Reject query words:
fr: Rejeter les mots de la requête :

en: Fragment Cache Method:
fr: Méthode de fragmentation de cache :

en: Fragment Cache:
fr: Fragmentation de cache :

en: Default lifetime of cached fragments:
fr: Durée de vie par défaut des fragments mis en cache :

en: Manual fragment groups:
fr: Groupes de fragmentation manuelle :

en: Enable Google Page Speed dashboard widget
fr: Activer le widget de tableau de bord Google Page Speed

en: Page Speed <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> Key:
fr: Clé <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> Page Speed :

en: Use single network configuration file for all sites.
fr: Utiliser un fichier de configuration unique pour tous les sites.

en: Hide performance settings
fr: Cacher les paramètres de performance

en: Nginx server configuration file path
fr: Chemin du fichier de configuration de serveur Nginx

en: Verify rewrite rules
fr: Vérifier les règles de réécriture

en: Minify cache method:
fr: Méthode de minification de cache :

en: Minify:
fr: Minifier :

en: <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> minifier:
fr: Minificateur <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> :

en: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minifier:
fr: Minificateur <acronym title="JavaScript">JS</acronym> :

en: <acronym title="Cascading Style Sheets">CSS</acronym> minifier:
fr: Minificateur <acronym title="Cascading Style Sheets">CSS</acronym> :

en: Minify mode:
fr: Mode de minification :

en: Rewrite <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> structure
fr: Structure de réécriture d' <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym>

en: Disable minify for logged in users
fr: Désactiver la minification pour les utilisateurs connectés

en: Minify error notification:
fr: Notification d'erreur de minification :

en: Inline <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> minification
fr: Minification de<acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> inline

en: Inline <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minification
fr: Minification de <acronym title="JavaScript">JS</acronym> inline

en: Don't minify feeds
fr: Ne pas minifier les flux

en: Ignored comment stems:
fr: Réduction de commentaires ignorées :

en: Embed type:
fr: Type d'embed :

en: Combine only
fr: Combiner seulement

en: After <span class="html-tag">&lt;body&gt;</span>
fr: Après <span class="html-tag">&lt;body&gt;</span>

en: Before <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span>
fr: Avant <span class="html-tag">&lt;/body&gt;</span>

en: @import handling:
fr: @import manipulation :

en: Disable minify automatic file name length test
fr: Désactiver le test automatique de longueur de nom de fichier

en: Filename length:
fr: Longueur du nom de fichier :

en: Update external files every:
fr: Mise à jour des fichiers externes chaque :

en: Never minify the following pages:
fr: Ne jamais minifier les pages suivantes :

en: Never minify the following JS files:
fr: Ne jamais minifier les fichier JS suivants :

en: Never minify the following CSS files:
fr: Ne jamais minifier les fichier CSS suivants :

en: Include external files/libaries:
fr: Inclure les fichiers/librairies externes :

en: Pretty print
fr: Impression élégante

en: Compilation level:
fr: Niveau de compilation :

en: Preserved comment removal (not applied when combine only is active)
fr: Suppression de commentaire préservés (non appliqué lorsque combiner seulement est actif)

en: Line break removal (not applied when combine only is active)
fr: Enlever les sauts de ligne (non appliqué seulement quand combiner est actif)

en: Remove unnecessary backslashes
fr: Enlever les antislashes non nécessaires

en: Compress colors
fr: Compresser les couleurs

en: Compress font-weight
fr: Compression font-weight

en: Lowercase selectors
fr: Sélecteurs en minuscules

en: Remove last ;
fr: Enlever dernier ;

en: Sort Properties
fr: Trier les propriétés

en: Sort Selectors (caution)
fr: Tri des sélecteurs (attention)

en: Discard invalid properties
fr: Rejeter les propriétés non valides

en: Preserve CSS
fr: Préserver le CSS

en: Add timestamp
fr: Ajout d'horodatage

en: Compression:
fr: Compression :

en: Optimize shorthands:
fr: Optimiser les abréviations :

en: Case for properties:
fr: Cas des propriétés :

en: Regroup selectors:
fr: Regrouper les sélecteurs :

en: Line break removal
fr: Enlever les sauts de ligne

en: Clean
fr: Propre

en: Hide comments
fr: Masquer les commentaires

en: Wrap after:
fr: Enrober après :

en: Line break removal (not safe, not applied when combine only is active)
fr: Enlever les sauts de ligne (non sur, non appliqué si combiné avec seulement si actif)

en: Line break after:
fr: Saut de ligne après :

en: Minify only, do not obfuscate local symbols
fr: Minification seulement, ne pas rendre obscur les symboles locaux

en: Preserve unnecessary semicolons
fr: Préserver les demi-colonnes non nécessaires

en: Disable all the built-in micro optimizations
fr: Désactiver toutes les micro optimisations intégrées

en: User Agents:
fr: Agents utilisateurs :

en: User Agent groups
fr: Groupes d'agent utilisateur

en: New Relic:
fr: New Relic :

en: Use above application name and ID for all sites in network:
fr: Utiliser au-dessus de l'ID et du nom d'application pour tous les sites du réseau :

en: Cache time:
fr: Temps du cache :

en: Use <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> only for following user roles
fr: Utiliser <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> seulement pour les rôles utilisateurs suivants :

en: Select user roles that <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> should be enabled for:
fr: Choix des rôles utilisateur pour qui <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> doit être activé :

en: Include <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> in compressed or cached pages
fr: Inclure <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> dans les pages compressées ou mises en cache

en: Prefix network sites:
fr: Préfixe de sites de réseau :

en: Include network sites stats in network:
fr: Inclure les stats des sites du réseau dans le réseau :

en: Use PHP function to set application name:
fr: Utiliser PHP pour définir le nom d'application :

en: Enable XMIT
fr: Activer XMIT

en: Object Cache Method:
fr: Méthode de cache objet :

en: Object Cache:
fr: Cache objet :

en: Default lifetime of cache objects:
fr: Durée de vie par défaut des caches objets :

en: Global groups:
fr: Groupes globaux :

en: Non-persistent groups:
fr: Groupes non-persistants :

en: Flush all cache on post, comment etc changes.
fr: Nettoyer tout le cache sur les articles, commentaires etc changements.

en: Page cache method:
fr: Méthode de cache page :

en: Page cache:
fr: Mise en cache de page :

en: Cache front page
fr: Mise en cache d'accueil

en: Cache posts page
fr: Mettre en cache les articles

en: Don't cache front page
fr: Ne pas mettre en cache l'accueil

en: Cache feeds: site, categories, tags, comments
fr: Mise en cache de flux : site, catégories, étiquettes, commentaires

en: Cache <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">https</acronym>) requests
fr: Mise en cache des requêtes Cache <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> (<acronym title="HyperText Transfer Protocol over SSL">https</acronym>)

en: Cache <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>s with query string variables
fr: <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>s de cache avec des variables de chaînes de requêtes.

en: Cache 404 (not found) pages
fr: Mise en cache pages 404 (non trouvé)

en: Cache requests only for %s site address
fr: Mise en cache des requêtes seulement pour %s adresses de site

en: Don't cache pages for logged in users
fr: Ne pas mettre en cache  les utilisateurs connectés :

en: Don't cache pages for following user roles
fr: Ne pas mettre en cache  les rôles utilisateurs suivants :

en: Automatically prime the page cache
fr: Amorcer automatiquement le cache de la page

en: Update interval:
fr: Intervalle de mise à jour :

en: Pages per interval:
fr: Pages par intervalle :

en: Sitemap <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>:
fr: <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym> du plan de site :

en: Preload the post cache upon publish events.
fr: Précharger le cache d'article dès la publication d'évènements.

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Posts page
fr: Page d'articles

en: Post page
fr: Page d'article

en: Blog feed
fr: Flux du blog

en: Post comments pages
fr: Pages de commentaires d'article

en: Post author pages
fr: Pages d'auteur d'article

en: Post terms pages
fr: Flux de termes de page

en: Post comments feed
fr: Flux de commentaires d'article

en: Post author feed
fr: Flux d'auteur d'article

en: Post terms feeds
fr: Flux de termes d'article

en: Daily archive pages
fr: Pages d'archive journalière

en: Monthly archive pages
fr: Pages d'archive mensuelle

en: Yearly archive pages
fr: Pages d'archive annuelle

en: Specify the feed types to purge:
fr: Spécifier les types de flux à purger :

en: Purge Limit:
fr: Limite de purge :

en: Additional pages:
fr: Pages additionnelles

en: Purge sitemaps:
fr: Purger les plans de site :

en: Enable compatibility mode
fr: Activer le mode compatibilité

en: Disable UTF-8 blog charset support
fr: Désactiver le support du charset UTF-8

en:  Disable caching of HEAD <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> requests
fr: Désactiver la mise en cache des requêtes <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> du HEAD

en: Comment cookie lifetime:
fr: Durée de vie du cookie de commentaire :

en: Accepted query strings:
fr: Chaînes de requêtes acceptées :

en: Rejected cookies:
fr: Cookies rejetées :

en: Cache exception list:
fr: Liste d'exception de cache :

en: Non-trailing slash pages:
fr: Pages sans slash de fin :

en: Specify page headers:
fr: Spécifier les en-tête de page :

en: Handle <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronym> mime type
fr: Manipuler le mime type <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronyme>

en: Referrer groups
fr: Groupes référrants

en: Manage the cache purge queue via <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>
fr: Gérer la file d'attente de purge de cache via <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>

en: SNS region:
fr: Région SNS :

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> secret:
fr: Clé secrète <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> :

en: Topic <acronym title="Identification">ID</acronym>:
fr: <acronym title="Identification">ID</acronym>: du sujet :

en: Amazon <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>
fr: <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> Amazon

en: Enable varnish cache purging
fr: Activer la purge de cache Varnish

en: Varnish servers:
fr: Serveurs Varnish :

en: view visualizations
fr: voir les visualisations

en: News
fr: Actualités

en: Page Speed Report
fr: Rapport de vitesse de page

en: Less than 15 Minute Email Support Response %s
fr: Réponse de support par messagerie en moins de 15 minutes %s

en: Less than 15 Minute Phone Support Response %s
fr: Réponse de support téléphonique en moins de 15 minutes %s

en: Professional Plugin Configuration %s
fr: Configuration professionnelle d'extension %s

en: Theme Performance Optimization & Plugin Configuration %s
fr: Optimisation de performance de thème & configuration d'extension %s

en: Linux Server Optimization & Plugin Configuration %s
fr: Optimisation de serveur Linux & configuration d'extension %s

en: Premium Services
fr: Services premium

en: Spread The Word
fr: Passer le mot

en: Thank you for linking to us!
fr: Merci de nous fait un lien !

en: You are no longer linking to us. Please support us in other ways instead.
fr: Vous ne faîtes plus de lien vers nous. Merci de nous aider autrement à la place.

note: Description of the plugin/theme
en: The highest rated and most complete WordPress performance plugin. Dramatically improve the speed and user experience of your site. Add browser, page, object and database caching as well as minify and content delivery network (CDN) to WordPress.
fr: L'extension de performance la mieux notée et la plus complète de WordPress. Améliore considérablement la vitesse et l'expérience utilisateur de votre site. Ajout de la mise en cache de navigateur, de page, d'objet et de base de données ainsi que de la minification de (CDN) pour WordPress. Traduit par <a href="http://www.wptrads.com">Wp Trads</a>.

en: Active
fr: Actif

en: Database
fr: Base de données

en: Not enough data
fr: Pas assez de données

en: unknown
fr: inconnu

en: Replace
fr: Remplacer

en: Resolution:
fr: Résolution :

en: File
fr: Fichier

en: This tool allows you to modify the URL of Media Library attachments. Use it if the "WordPress address (<acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>)" value has been changed in the past.
fr: Cet outil vous permet de modifier l'URL des attachements de la bibliothèque multimédia. Utilisez-le si la valeur de "l'adresse (<acronym title="Uniform Resource Indicator"> URL</acronym>) de WordPress" a été modifiée.

en: Domains to rename:
fr: Domaines à renommer :

en: e.g.: domain.com
fr: Ex : domain.com

en: Page Speed Score:
fr: Score de vitesse de page :

en: Expand all
fr: Tout délider

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Refresh analysis
fr: Recharger l'analyse

en: Unable to fetch Page Speed results.
fr: Impossible d'extraire les résultats de vitesse de page.

en: Refresh Analysis
fr: Recharger l'analyse

en: Loading&#8230;
fr: Chargement&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
fr: Ce widget requiert Javascript.

en: Status: %s
fr: Statut : %s

en: Content Zone: %s
fr: Zone de contenu : %s

en: Manage
fr: Gérer

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports - 30 days
fr: Rapports - 30 jours

en: <span>Transferred:</span> %s
fr: <span>Transféré :</span> %s

en: <span>Cache Hits:</span> %d (%d%%)
fr: <span>Mise en cache des hits :</span> %d (%d%%)

en: <span>Cache Misses (non-cache hits):</span> %d (%d%%)
fr: <span>Échec du cache (hits non mis en cache) :</span> %d (%d %%)

en: Requests
fr: Requêtes

en: Content Breakdown
fr: Ventilation de contenu

en: MaxCDN encountered an error trying to retrieve data, make sure your host support cURL and outgoing requests: %s
fr: MaxCDN a rencotré une erreur en essayant de retrouver les données, assurez vous que votre hôte supporte cURL et les requêtes sortantes : %s

en: Add the MaxCDN content delivery network to increase website speeds dramatically in just a few minutes!
fr: Ajoute MaxCDN pour augmenter significativement les performances de votre site en seulement quelques minutes !

en: New customers
fr: Nouveaux clients

en: MaxCDN is a service that lets you speed up your site even more with W3 Total Cache.
fr: MaxCDN est un service qui vous permet d'accélérer votre site encore plus avec W3 Total Cache.

en: 100% Money Back Guarantee (30 Days)
fr: Garanti 100% remboursé (30 jours)

en: Current customers
fr: Clients existants

en: Once you've signed up or if you're an existing MaxCDN customer, to enable CDN:
fr: Une fois inscrit ou si vous êtes un client MaxCDN existant, pour activer CDN :

en: You have no zone connected with this site. Click button to create a default zone.
fr: Vous n'avez as de zone connectée avec ce site. Cliquez sur le bouton pour créer une zone par défaut.

en: NetDNA encountered an error trying to retrieve data, make sure your host support cURL and outgoing requests: %s
fr: NetDNA à rencontré une erreur en essayant de retrouver les données, assurez vous que votre hôte supporte cURL et les requêtes sortantes : %s

en: Once you've signed up or if you're an existing NetDNA customer, to enable CDN:
fr: Une fois que vous êtes inscrit ou si vous êtes déjà client NetDNA, pour activer le CDN :

en: You have not configured API key and Account Id.
fr: Vous n'avez pas configué la clé API et l'ID de compte

en: Average times
fr: Temps moyens

en: Top 5 slowest times
fr: Top 5 des temps les plus lents

en: Page load times
fr: Temps de chargement de page

en: Data not available to this subscription level.
fr: Donnée non disponible pour ce niveau d'abonnement.

en: Web Transaction times
fr: Temps de transaction web

en: Database times
fr: Temps de base de donnée

en: PHP agent:
fr: Agent PHP :

en: Subscription level:
fr: Niveau d'inscription :

en: Upgrade your New Relic account to enable more metrics.
fr: Mettez à niveau votre compte New Relic pour activer d'autres metrics.

en: We're working to make WordPress better. Please support us, here's how:
fr: Nous travaillons à rendre WordPress meilleur. Merci de nous aider, voici comment :

en: Rate:
fr: Note :

en: Link:
fr: Lien :

en: select one
fr: choisir un

en: Or manually place a link, here is the code:
fr: Ou placez manuellement un lien, voici le code :

en: Performance Optimization %s by W3 EDGE
fr: Optimisation de performance %s par W3 EDGE

en: Zone for %s was created by W3 Total Cache
fr: La zone pour %s a été créée par W3 Total Cache

en: Pending
fr: En attente

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Suspended
fr: Suspendu

en: Fraud
fr: Fraude

en: Invalid API key or Account ID
fr: Clé API ou ID de compte non valide

en: Page load time
fr: Temps de chargement de page

en: Web Transaction
fr: Transaction Web

en: %s is not an correct action.
fr: %s n'est pas une action correcte.

en: action %s does not exist for %s
fr: l'action %s n'existe pas pour %s

en: File successfully deleted from the queue.
fr: Fichiers supprimés de la file d'attente avec succès

en: Queue successfully emptied.
fr: File d'attente vidée avec succès

en: Number of processed queue items: %d
fr: Nombre d'éléments de file d'attente traités : %s

en: Unsuccessful file transfer queue.
fr: Échec de transfert de fichier de file d'attente.

en: Media Library export
fr: Export de bibliothèque de médias

en: Media Library import
fr: Import de bibliothèque de médias

en: Modify attachment URLs
fr: Modifier les URL's d'attachements

en: Includes files export
fr: Export de fichiers inclus

en: Theme files export
fr: Export des fichiers du thème

en: Minify files export
fr: Export de fichiers de minification

en: Custom files export
fr: Export de fichiers personnalisés

en: Content Delivery Network (CDN): Purge Tool
fr: Content Delivery Network (CDN) : Outil de purge

en: Empty files list.
fr: Vider la liste de fichiers.

en: Incorrect engine.
fr: Moteur incorrect.

en: Test passed
fr: Test passé

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Incorrect type.
fr: Type incorrect.

en: Created successfully.
fr: Crée avec succès.

en: US-West (Northern California)
fr: US-West (Californie du Nord)

en: AP-SouthEast (Singapore)
fr: AP-SouthEast (Singapour)

en: An authorization key was not provided.
fr: Une clé d'autorisation n'a pas été fournie

en: The provided authorization key is
                                 not in the correct format: %s.
fr: La clé d'autorisation fournie n'est
                                 pas dans le format correct : %s.

en: The provided zone id was not connected to the provided authorization key.
fr: L'id de zone fournie n'est pas connectée à la clé d'autorisation fournie.

en: %s is not supported for Pull Zone
                selection.
fr: %s n'est pas supporté pour la zone de récupération
                sélection.

en: Content-Disposition: attachment; filename=%s.php
fr: Disposition de contenu : attachment; filename=%s.php

en: Database Cluster configuration file has been successfully saved
fr: Le fichier de configuration de cluster de base de données a bien été sauvegardé

en: You do not have the rights to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits pour effectuer cette action.

en: Added by W3 Total Cache
fr: Ajouté par W3 Total Cache

en: Submit a Bug Report
fr: Signaler un bug

en: Suggest a New Feature
fr: Suggérer un nouvelle fonction

en: Less than 15 Minute Email Support Response (M-F 9AM - 5PM EDT): $75 USD
fr: Réponse de support par email en moins de 15 minutes (M-F 9AM - 5PM EDT): $75 USD

en: Less than 15 Minute Phone Support Response (M-F 9AM - 5PM EDT): $150 USD
fr: Réponse de support par téléphone en moins de 15 minutes (M-F 9AM - 5PM EDT): $150 USD

en: Professional Plugin Configuration: Starting @ $100 USD
fr: Configuration professionnelle d'extension : à partir de $100 USD

en: Theme Performance Optimization & Plugin Configuration: Starting @ $150 USD
fr: Optimisation de performance de thème & configuration d'extension : à partir de $150 USD

en: Linux Server Optimization & Plugin Configuration: Starting @ $200 USD
fr: Optimisation de serveur Linux & configuration d'extension : à partir de $200 USD

en: Test passed.
fr: Test passé.

en: Test failed.
fr: Échec du test

en: Empty JAVA executable path.
fr: Vider le chemin d’exécutable JAVA

en: Empty JAR file path.
fr: Chemin de fichier JAR vide.

en: Invalid engine.
fr: Moteur non valide.

en: The following plugins are not compatible with W3 Total Cache and will cause unintended results:
fr: Les extensions suivantes ne sont pas compatibles avec W3 Total Cache et va causer des résultats inattendus :

en: Deactivate this plugin
fr: Désactiver cette extension

en: Network Deactivate
fr: Désactiver le réseau

en: Empty username.
fr: Nom d'utilisateur vide.

en: Empty password.
fr: Mot de passe vide.

en: Constructor error (%s).
fr: Erreur de construction : (%s).

en: Invalid response.
fr: Réponse non valide

en: Unable to purge (%s).
fr: Impossible de purger (%s)

en: Empty zones list.
fr: Vider la liste de zones.

en: Empty account #.
fr: Compte vide #.

en: Empty token.
fr: Token vide.

en: Invalid Request Parameter
fr: Paramètre de requête non valide

en: Authentication Failure or Insufficient Access Rights
fr: Échec d'authentification ou droits d'accès insuffisants.

en: Invalid Request URI
fr: URI de requête non valide

en: Invalid Request
fr: Requête non valide

en: Server Error
fr: Erreur du serveur

en: Empty Authorization Key.
fr: Clé d'autorisation vide.

en: Malformed Authorization Key.
fr: Clé d'autorisation malformée

en: No zones match site: %s.
fr: Pas de zone correspondant au site : %s.

en: No zones match site: %s or %s.
fr: Pas de zone correspondant au site : %s ou %s

en: Failed with error code %s Please check your alias, consumer key, and private key.
fr: Echoué avec le code d'erreur %s. Merci de vérifier votre alias, clé client et clé privée.

en: Failed with error code
fr: Échec avec code d'erreur

en: No registered CNAMEs match %s.
fr: Aucun CNAME enregistré correspondant à %s

en: Failed with error code %s. Please check your alias, consumer key, and private key.
fr: Echoué avec le code d'erreur %s. Merci de vérifier votre alias, clé client et clé privée.

en: Failure to pull zone:
fr: Échec de zone de récupération :

en: No zones match custom domain.
fr: Pas de zone correspondant au domaine personnalisé.

en: CDN module: Required Database SQL
fr: Module SQL : Base de données SQL requise

en: Flushing the DB cache failed.
fr: Échec de nettoyage de cache DB.

en: The DB cache is flushed successfully.
fr: Le cache DB est nettoyé avec succès.

en: Flushing the minify cache failed.
fr: Échec de nettoyage de cache de minification.

en: The minify cache is flushed successfully.
fr: Le cache de minification a été nettoyé avec succès.

en: Flushing the object cache failed.
fr: Le nettoyage du cache objet a échoué.

en: The object cache is flushed successfully.
fr: Le cache objet a été nettoyé avec succès.

en: Flushing the page from cache failed.
fr: Nettoyage de la page via le cache echoué.

en: The page is flushed from cache successfully.
fr: La page est nettoyée correctement du cache.

en: This is not a valid post id.
fr: Ceci n'est pas un ID d'article valide

en: There is no post with this permalink.
fr: Il n&rsquo;y pas d&rsquo;article avec ce permalien

en: Flushing the page cache failed.
fr: Nettoyage du cache de page échoué.

en: The page cache is flushed successfully.
fr: Le cache de page est nettoyé correctement.

en: updating the query string failed. with error %s
fr: échec de mise à jour de requête de chaîne, Avec l'erreur %s

en: The query string was updated successfully.
fr: La requête de chaîne a bien été mise à jour.

en: Files did not successfully purge with error %s
fr: Les fichiers n'ont pas été correctement purgés avec l'erreur %s

en: Files purged successfully.
fr: Fichiers purgés avec succès.

en:  is not supported. Change to SNS or local to reload APC files
fr:  n'est pas supporté. Changez pour SNS ou local pour recharger les fichiers APC

en: Files did not successfully reload with error %s
fr: Les fichiers n'ont pas été correctement rechargés avec l'erreur %s

en: Files did not successfully reload with message:
fr: Les fichiers n'ont pas été correctement rechargés avec le message :

en: Files reloaded successfully.
fr: Fichiers rechargés avec succès.

en:  is not supported. Change to SNS or local to delete APC files
fr:  n'est pas supporté. Changez pour SNS ou local pour supprimer les fichiers APC

en: Files did not successfully delete with error %s
fr: Les fichiers n'ont pas été correctement supprimés avec l'erreur %s

en: Files did not successfully delete with message:
fr: Les fichiers n'ont pas été supprimés avec le message :

en: Files deleted successfully.
fr: Fichiers supprimés avec succès.

en: PageCache Garbage cleanup did not start with error %s
fr: Le nettoyage de mise en cache Garbage n'a pas démarré avec l'erreur %s

en: PageCache Garbage cleanup triggered successfully.
fr: Nettoyage de mise en cache Garbage déclenché avec suucès.

en: Request-wide
fr: Requête-large

en: Database caching is disabled
fr: La mise en cache de base de données est désactivée

en: DONOTCACHEDB constant is defined
fr: La constante DONOTCACHEDB est définie

en: Doing AJAX
fr: Le faire en AJAX

en: Request URI is rejected
fr: La requête d'URI est rejetée

en: Cookie is rejected
fr: Le cookie est rejeté

en: Doing cron
fr: Faire un cron

en: Application request
fr: Requête d'application

en: XMLRPC request
fr: Requête XMLRPC

en: Short init
fr: Init court

en: Query is rejected
fr: La requête est rejetée

en: User is logged in
fr: L'utilisateur est connecté sous

en: The Database add-in file db.php is not a W3 Total Cache drop-in.
                        Remove it or disable Database Caching. %s
fr: Le fichier d'add-in de base de données file db.php n'est pas un drop-in W3 Total Cache.
                        Enlevez le ou désactivez le cache de base de données. %s

en: Remove it for me
fr: Enlevez le pour moi

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %s requires MySQL 4.1.2 or higher
fr: <strong>ERREUR</strong> : WordPress %s requiert MySQL 4.1.2 ou une version supérieure.

en: Purge from cache
fr: Purger à partir du cache

en: The Page Cache add-in file advanced-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in.
                        It should be removed. %s
fr: Le fichier d'add-in de mise en cache de page advanced-cache.php n'est pas un dsrop-in W3 Total Cache.
                        il doit être retiré. %s

en: Yes, remove it for me
fr: Oui, enlevez le pour moi

en: The W3 Total Cache license key has expired. Please renew it: %s
fr: La clé de licence de W3 Total Cache à expirée. Merci de la renouveller : %s

en: Renew
fr: Renouveler

en: The W3 Total Cache license key you entered is not valid.
fr: La clé de W3 Total Cache entrée n'est pas valide :

en: Please enter it again.
fr: Merci de l'entrer à nouveau.

en: The W3 Total Cache license key is not active.
fr: La clé de licence W3 Total Cache n'est pas active.

en: The W3 Total Cache license key is not active for this site.
fr: La clé de licence W3 Total Cache n'est pas active pour ce site.

en: The W3 Total Cache license key can't be verified.
fr: La clé de licence W3 Total Cache ne peut pas être vérifiée.

en: check again
fr: vérifiez encore

en: The W3 Total Cache license key is deactivated for this site.
fr: La clé de licence W3 Total Cache est désactivée pour ce site.

en: The W3 Total Cache license key is activated for this site.
fr: La clé de licence W3 Total Cache est activée pour ce site.

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: User Agent Groups
fr: Groupes d'agent utilisateur

en: Referrer Groups
fr: Groupes référrants

en: Install
fr: Installer

en: About
fr: A propos

en: Supported
fr: Supporté

en: PHP version
fr: Version php

en: Not supported: %s. Supported versions are %s.
fr: Non supporté : %s. Les versions supportées sont %s

en: Operating System
fr: Syst&egrave;me d'exploitation

en: Not Supported. (%s %s See %s page.)
fr: Non supporté. (%s %s Voir la page %s)

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: PHP module is not enabled.
fr: Le module PHP n'est pas activé

en: PHP agent is not enabled.
fr: L'agent PHP n'est pas activé.

en: API Key is not configured.
fr: Clé api non configurée.

en: Account ID is not configured.
fr: L'ID du compte n'est pas configuré.

en: Application ID is not configured. Enter/Select application name.
fr: L'ID d'application n'est pas configurée. Entrer/choisir un nom d'application.

en: License key could not be detected.
fr: La clé de licence ne peut pas être détectée.

en: Configured license key does not match license key(s) in account: <br />%s <br />%s
fr: La clé de licence configurée ne correspond pas dans le compte : <br />%s <br />%s

en: API Key is invalid.
fr: La clé API est invalide.

en: Object caching is disabled
fr: Le cache objet est désactivé

en: DONOTCACHEOBJECT constant is defined
fr: La constante DONOTCACHEOBJECT est définie

en: The Object Cache add-in file object-cache.php is not a W3 Total Cache drop-in.
                        Remove it or disable Object Caching. %s
fr: Le fichier d'add-in de cache objet object-cache.php n'esty pas un drop-in W3 Total Cache.
                        Retirez le ou désactivez le cache objet. %s

en: Edit file <strong>%s</strong> and remove all lines between and including <strong>
                                    %s</strong> and <strong>%s</strong> markers.
fr: Modifiez le fichier <strong>%s</strong> et enlevez toutes les lignes incluses et comprises entre les marqueurs<strong>
                                    %s</strong> et <strong>%s</strong>.

en: Edit file <strong>%s</strong> and remove all lines between and including
                                    <strong>%s</strong> and <strong>%s</strong> markers.
fr: Modifiez le fichier <strong>%s</strong> et enlevez toutes les lignes incluses et comprises entre les marqueurs<strong>
                                    %s</strong> et <strong>%s</strong>.

en: Edit file <strong>%s</strong> and replace all lines between and including
                                        <strong>%s</strong> and <strong>%s</strong> markers with:
fr: Modifiez le fichier <strong>%s</strong> et remplacez toutes les lignes incluses et comprises entre les marqueurs<strong>
                                    %s</strong> et <strong>%s</strong> avec :

en: Edit file <strong>%s</strong> and add the following rules above the WordPress
                                        directives:
fr: Modifiez le fichier <strong>%s</strong> et ajoutez les règles suivantes au dessus des directives
                                        WordPress :

en: Upgrading database
fr: Mise à niveau de la base de données

en: Purge from CDN
fr: Purger le CDN

en: Apply all changes
fr: Appliquer tous les changements

en: Append
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Enlever

en: Minify Auto encountered an error. The filename length value is most likely too high for
                                your host. It is currently %d. The plugin is trying to solve the issue for you:
                                <span id="minify_auto_test_loading">(solving ...)</span>.
fr: La minification auto a rencotré une erreur. La valeur de longueur du nom de fichier est trop haute pour
                                votre hôte. Elle est actuellement à %d. L'extension essaie de résoudre cette erreur pour vous :
                                <span id="minify_auto_test_loading">(résolution ...)</span>.

en: DOING_AJAX constant is defined
fr: La constante DOING_AJAX est définie

en: DONOTAUTORUM constant is defined
fr: La constante DONOTAUTORUM est définie

en: logged in role is rejected
fr: le rôle connecté est rejecté

en: New Relic is not running correctly. The plugin has detected the following issues:
fr: New Relic ne fonctionne pas correctement. L'extension a détecté les erreurs suivantes :

en: Please review the <a href="%s">settings</a>.
fr: Merci de vérifier les <a href="%s">paramètres</a>.

en: <p>You can now keep W3 Total Cache up-to-date without having to worry about new features breaking your website. There will be more releases with bug fixes, security fixes and settings updates. </p>
            <p>Also, you can now try out our new features as soon as they're ready. %s to enable "edge mode" and unlock pre-release features. %s</p>
fr: <p>Vous pouvez maintenant garger W3 Total Cache à jour sans vous inquiéter de casser votre site avec les nouvelles fonctions. Il n'y aura plus de rejets avec les corrections de bogues, correctifs de sécurité et mises à jour les paramètres. </p>
            <p>Vous pouvez donc essayer nos nouvelles fonctions dès qu'elles sont prêtes. %s pour activer "edge mode" et dévérouiller les fonctions de pré-versions. %s</p>

en: Click Here
fr: Cliquez ici

en: Purge From Cache
fr: Purger à partir du cache

en: Empty Disc Cache(s)
fr: Vider le(s) cache(s) disque

en: Empty Opcode Cache
fr: Vider le cache Opcode

en: Empty Memcached Cache(s)
fr: Vider le(s) cache(s) Memcache

en: Update Media Query String
fr: Mise à jour de chaîne de requête média

en: Empty All Caches
fr: Vider tous les caches

en: Empty Modules
fr: Modules vides

en: Empty Page Cache
fr: Vider le cache page

en: Empty Minify Cache
fr: Vider le cache minifié

en: Empty Database Cache
fr: Vider le cache de la base de données

en: Empty Object Cache
fr: Vider le cache objet

en: Empty Fragment Cache
fr: Vider le cache fragmenté

en: Purge Varnish Cache
fr: Purger le cache Varnish

en: Purge CDN
fr: Purger le CDN

en: Purge CDN Completely
fr: Purger complètement le CDN

en: Unsuccessful file transfers
fr: Échec de transferts de fichier

en: Minified using %s%s
fr: Mibnifié utilisant %s%s

en: Page Caching using %s%s
fr: Mise en cache utilisant %s %s

en: Database Caching %d/%d queries in %.3f seconds using %s%s
fr: Mise en cache de base de données %d/%d requêtes dans %.3f secondes utilisant %s%s

en: Database Caching using %s%s
fr: Mise en cache de base de données utilisant %s %s

en: Object Caching %d/%d objects using %s%s
fr: Mise en cache objet de %d/%d objets utilisant %s%s

en: Fragment Caching %d/%d fragments using %s%s
fr: Mise en cache de fragment %d/%d fragments utilisant %s%s

en: Content Delivery Network via %s%s
fr: CDN via %s%s

en: Application Monitoring using New Relic%s
fr: Monitoring d'application utilisant New Relic %s

en: SSH / FTP host
fr: Hôte SSH / FTP

en: SSH / FTP login
fr: Connexion SSH/FTP

en: SSH / FTP password
fr: Mot de passe SSH/FTP

en: Empty Caches
fr: Caches vides

en: Fancy permalinks are disabled. Please %s it first, then re-attempt to enabling enhanced disk mode.
fr: Les permaliens fantaisies sont désactivés. S'il vous plaît %s d'abord, puis re-tentez d'activer le mode disque amélioré.

en: Fancy permalinks are disabled. Please %s it first, then re-attempt to enabling the 'Do not process 404 errors for static objects with WordPress'.
fr: Les permaliens fantaisies sont désactivés. S'il vous plaît %s d'abord, puis re-tentez d'activer 'Pas d'erreurs 404 pour les objets statiques avec WordPress'

en: Please select request type.
fr: Merci de choisir le type de requête.

en: Please enter the address of the site in the site <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> field.
fr: Merci d'entrer l'adresse du site dans le champ<acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> .

en: Please enter your name in the Name field
fr: Merci d'entrer votre nom dans le champ Nom

en: Please enter valid email address in the E-Mail field.
fr: Merci d'netrer une adresse email valide dans le champ Email

en: Please enter your phone in the phone field.
fr: Merci d'entrer votre téléphone dans le champ

en: Please enter subject in the subject field.
fr: Merci d'entrer un sujet dans le champ

en: Please describe the issue in the issue description field.
fr: Merci de décrire l'erreur dans le champ de description d'erreur.

en: Please enter an administrator login. Create a temporary one just for this support case if needed.
fr: Merci d'entrer un nom d'utilisateur administrateur. Créez en un temporaire juste pour ce cas de support si besoin.

en: Please enter WP Admin password, be sure it's spelled correctly.
fr: Merci d'entrer un mot de passe d'admin WP, assurez vous de son orthographe.

en: Please enter <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> or <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> host for the site.
fr: Merci d'entrer un hôte <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> ou <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> pour le site.

en: Please enter <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> or <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> login for the server. Create a temporary one just for this support case if needed.
fr: Merci d'entrer un login <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> ou <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> pour le serveur. Créez en un temporaire juste pour ce cas de support si besoin.

en: Please enter <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> or <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> password for the <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> account.
fr: Merci d'entrer un mot de passe <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> ou <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> pour le compte <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>.

en: Unable to send the support request.
fr: Impossible d'envoyer la demande de support.

en: Please select config file.
fr: Merci de choisir le fichier de config

en: Unable to upload config file.
fr: Impossible d'envoyer un fichier de config.

en: Configuration file could not be imported.
fr: Le fichier de configuration ne peut pas être importé.

en: Default settings could not be restored. Please run <strong>chmod 777 %s</strong> to make the configuration file write-able, then try again.
fr: Les paramètres par défaut ne peuvent pas être restaurés. Merci de lancer un <strong>chmod 777 %s</strong> pour rendre le fichier de configuration accessible en écriture, puis essayez à nouveau.

en: Unable to purge attachment.
fr: Impossible de purger l'attachement.

en: Unable to purge post.
fr: Impossible de purger l'article.

en: Unable to purge page.
fr: Impossible de purger la page.

en: <strong>%swp-config.php</strong> could not be written, please edit config and add:<br /><strong style="color:#f00;">define('COOKIE_DOMAIN', '%s');</strong> before <strong style="color:#f00;">require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');</strong>.
fr: <strong>%swp-config.php</strong> n'est pas accessible en écriture, merci de modifier la config et d'ajouter :<br /><strong style="color:#f00;">define('COOKIE_DOMAIN', '%s');</strong> avant <strong style="color:#f00;">require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');</strong>.

en: <strong>%swp-config.php</strong> could not be written, please edit config and add:<br /><strong style="color:#f00;">define('COOKIE_DOMAIN', false);</strong> before <strong style="color:#f00;">require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');</strong>.
fr: <strong>%swp-config.php</strong> n'est pas accessible en écriture, merci de modifier la config et d'ajouter :<br /><strong style="color:#f00;">define('COOKIE_DOMAIN', false);</strong> avant <strong style="color:#f00;">require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');</strong>.

en: Pull Zone could not be automatically created.
fr: La zone de récupération ne peut pas être crée automatiquement.

en: Plugin configuration successfully updated.
fr: La configuration de l'extension a été mise à jour.

en: All caches successfully emptied.
fr: Tous les caches ont bien été vidés.

en: Memcached cache(s) successfully emptied.
fr: Les caches Memcached ont bien été vidés.

en: Opcode cache(s) successfully emptied.
fr: Les caches Opcodes ont bien été vidés.

en: APC system cache successfully emptied
fr: Le système de cache APC a bien été vidé

en: Disk cache(s) successfully emptied.
fr: Les caches disques ont bien été vidés.

en: Page cache successfully emptied.
fr: Cache de la page vidé avec succès.

en: Database cache successfully emptied.
fr: Le cache de la base de données a bien été vidé.

en: Object cache successfully emptied.
fr: Les caches objets ont bien été vidés.

en: Fragment cache successfully emptied.
fr: Les caches fragmentés ont bien été vidés.

en: Minify cache successfully emptied.
fr: Les caches de minification ont bien été vidés.

en: Media Query string has been successfully updated.
fr: La chaîne de requête média a bien été crée.

en: Varnish servers successfully purged.
fr: Les serveurs Varnish ont bien été purgés.

en: CDN was successfully purged.
fr: CDN purgé avec succès.

en: The support request has been successfully sent.
fr: La demande de support a bien été envoyée.

en: Settings successfully imported.
fr: Paramètres importés avec succès.

en: Settings successfully restored.
fr: Paramètres restaurés avec succès.

en: Preview mode was successfully enabled
fr: Le mode d'aperçu a bien été activé.

en: Preview mode was successfully disabled
fr: Le mode d'aperçu a bien été désactivé.

en: Preview settings successfully deployed. Preview mode remains enabled until it's disabled. Continue testing new settings or disable preview mode if done.
fr: Les paramètres d'aperçu sont déployé avec succès. Le mode aperçu reste activé jusqu'à ce qu'il soit désactivé. Continuez à tester les nouveaux paramètres ou désactivez le mode aperçu si c'est fait.

en: Attachment successfully purged.
fr: Attachement purgé avec succès.

en: Post successfully purged.
fr: Article purgé avec succès.

en: Page successfully purged.
fr: La page a bien été purgée.

en: New relic settings have been updated.
fr: Les paramètres de New Relic ont été mis à jour

en: Download
fr: Télécharger

en: Restore Default Settings
fr: Restaurer les paramètres par défaut

en: None
fr: Aucun

en: Other
fr: Autre

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Notify of server configuration errors, if this option is disabled, the server configuration for active settings can be found on the <a href="admin.php?page=w3tc_install">install</a> tab.
fr: Nofifier les erreur de configuration serveur, si cette option est désactivée, la confioguration serveur pour les paramètres actifs peut être trouvée sur l'onglet <a href="admin.php?page=w3tc_install">installation</a>

en: Enable file locking
fr: Activer le verrouillage de fichier

en: Not recommended for <acronym title="Network File System">NFS</acronym> systems.
fr: Non recommandé pour les systèmes <acronym title="Network File System">NFS</acronym>.

en: Optimize disk enhanced page and minify disk caching for <acronym title="Network File System">NFS</acronym>
fr: Optimiser la page  de disque amélioré et minifier le cache disque pour <acronym title="Network File System"> NFS</acronym>

en: Try this option if your hosting environment uses a network based file system for a possible performance improvement.
fr: Essayez cette option si votre environnement d'hébergement utilise un réseau basé sur un système de fichier pour une amélioration possible de performance.

en: Enable Edge mode
fr: Activer le mode Edge

en: Disable Edge mode
fr: Désactiver le mode Edge

en: Enable this to try out new functionality under development. Might cause issues on some sites. If you have issues and can't access wp-admin, remove "define('W3TC_EDGE_MODE', true);" from your wp-config.php file and edge mode features will be disabled.
fr: Activez ceci pour essayer notre nouvelle fonctionnalité en développement. Ceci peut causer des erreurs sur certains sites. Si vous rencontrez des erreurs et ne pouvez accéder à wp-admin, enlevez "define('W3TC_EDGE_MODE', true);" de votre fichier wp-config.php et les fonctions du mode edge seront désactivées.

en: Detailed information about each cache will be appended in (publicly available) <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> comments in the page's source code. Performance in this mode will not be optimal, use sparingly and disable when not in use.
fr: L'information détaillée à propos de chaque cache sera ajoutée dans (publiquement disponible) les commentaires <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> du code source de la page. La performance avec ce mode ne sera pas optimale, utilisez avec parcimonie et désactivez quand ça n'est pas en service.

en: Debug Mode:
fr: Mode debug :

en: If selected, detailed caching information will be appear at the end of each page in a <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> comment. View a page's source code to review.
fr: Si choisi, l'information détaillée de cache s'affichera à la fin de chaque page dans un commentaire <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>. Regardez la source de la page pour l'examiner.

en: Import configuration:
fr: Import de configuration :

en: Upload
fr: Envoi

en: Upload and replace the active settings file.
fr: Envoyer et remplacer le fichier de paramètres actuel.

en: Export configuration:
fr: Export de configuration :

en: Download the active settings file.
fr: Télécharger le fichier actif de paramètres.

en: Reset configuration:
fr: Réinitialiser la configuration :

en: Revert all settings to the defaults. Any settings staged in preview mode will not be modified.
fr: Réinitialiser les paramètres par défaut. Tous les paramètres en mode aperçu ne seront pas modifiés.

en: Set the permissions of wp-content/ back to 755, e.g.:
fr: Revenir aux permissions de wp-content/ en 755. Ex :

en: On the "<a href="admin.php?page=w3tc_general">General</a>" tab and select your caching methods for page, database and minify. In most cases, "disk enhanced" mode for page cache, "disk" mode for minify and "disk" mode for database caching are "good" settings.
fr: Sur l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_general">Général</a>" et choisissez votre méthode de cache de page, base de données et minification. Dans la plupart des cas mode, "disk enhanced" pour la cache de page, mode "disk" pour la minification et mode "disk" pour la mise en cache de base de données sont de "bons" paramètres.

en: 1. The "Compatibility Mode" option found in the advanced section of the "<a href="admin.php?page=w3tc_pgcache">Page Cache Settings</a>" tab will enable functionality that optimizes the interoperablity of caching with WordPress, is disabled by default, but highly recommended. Years of testing in hundreds of thousands of installations have helped us learn how to make caching behave well with WordPress. The tradeoff is that disk enhanced page cache performance under load tests will be decreased by ~20% at scale.
fr: 1. L'option "Mode Compatibilité" trouvée dans la section avancée de l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_pgcache">Paramètres de Page Cache</a>" va activer la fonctionnalité qui optimise l'interopérabilité de la mise en cache avec WordPress, c'est désactivé par défaut, mais fortement recommandé. Des années de test sur de très nombreuses installations nous ont aidé à apprendre comment le cache se comporte bien avec WordPress. Le compromis est que les performances améliorées du cache disque de page sous les tests de charge seront diminué d'environ 20 %.

en: <em>Recommended:</em> On the "<a href="admin.php?page=w3tc_minify">Minify</a>" tab all of the recommended settings are preset. Use the help button to simplify discovery of your <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files and groups. Pay close attention to the method and location of your <acronym title="JavaScript">JS</acronym> group embeddings. See the plugin's <a href="admin.php?page=w3tc_faq">FAQ</a> for more information on usage.
fr: <em>Recommandé :</em> Sur l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_minify">Minifier</a>" tous les paramètres recommandés sont prédéfinis. Utilisez le bouton d'aide pour simplifier la découverte de vos fichiers et groupes <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> et <acronym title="JavaScript">JS</acronym>.Prenez garde à la méthode et à l'emplacement de vos groupes <acronym title="JavaScript">JS</acronym>. Voyez la <a href="admin.php?page=w3tc_faq">FAQ</a> de l'extension pour plus d'informations

en: <em>Recommended:</em> On the "<a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a>" tab, <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression is enabled by default. Make sure to enable other options to suit your goals.
fr: <em>Recommandé :</em> Sur l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Cache navigateur</a>", la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> est activée par défaut. Assurez vous d'activer les autres options pour arriver à vos fins.

en: <em>Recommended:</em> If you already have a content delivery network (<acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>) provider, proceed to the "<a href="admin.php?page=w3tc_cdn">Content Delivery Network</a>" tab and populate the fields and set your preferences. If you do not use the Media Library, you will need to import your images etc into the default locations. Use the Media Library Import Tool on the "Content Delivery Network" tab to perform this task. If you do not have a <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> provider, you can still improve your site's performance using the "Self-hosted" method. On your own server, create a subdomain and matching <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym> Zone record; e.g. static.domain.com and configure <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> options on the "Content Delivery Network" tab accordingly. Be sure to <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> upload the appropriate files, using the available upload buttons.
fr: <em>Recommandé :</em> Si vous avez déjà un (<acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>) fourni, allez dans l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_cdn">CDN</a>" et définissez les champs avec vos préférences. Si vous utilisez la bibliothèque de médias, vous devez importer vos images etc dans les emplacements par défaut. Utilisez l'outil d'imort de la librairie de médias sur l'onglet "CDN" pour accomplir cette tache. Si vous n'avez pas de fournisseur de  <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>, vous pouvez toujours améliorer les performances de votre site en utilisant la méthode "Auto-hébergé". Sur votre serveur, créez un sous-domaines et faîtes correspondre la zone de record de <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym>. Ex: static.domain.com et configurez les options <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> sur l'onglet "Content Delivery Network". Assurez vous que le to <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> envoie les fichiers appropriés en utilisant les boutons disponibles.

en: <em>Optional:</em> On the "<a href="admin.php?page=w3tc_dbcache">Database Cache</a>" tab the recommended settings are preset. If using a shared hosting account use the "disk" method with caution; in either of these cases the response time of the disk may not be fast enough, so this option is disabled by default.
fr: <em>Optionnel :</em> Sur l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_dbcache">Cache de base de données</a>" les paramètres recommandés sont prédéfinis. Si vous utilisez un compte d'hébergement mutualisé, utilisez la méthode "disk" avec prudence; dans d'autres cas le temps de réponse du disque peut être ne pas être assez rapide, donc cette option est désactivée par défaut.

en: <em>Optional:</em> On the "<a href="admin.php?page=w3tc_objectcache">Object Cache</a>" tab the recommended settings are preset. If using a shared hosting account use the "disk" method with caution, the response time of the disk may not be fast enough, so this option is disabled by default. Test this option with and without database cache to ensure that it provides a performance increase.
fr: <em>Optionnel :</em> Dans l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_objectcache">Cache Objet</a>" les paramètres recommandés sont prédéfinis. Si vous utilisez un compte d'hébergement mutualisé utilisez la méthode "disk" avec prudence, le temps de réponse du disque peut ne pas être assez rapide, donc cette option est désactivée par défaut. Testez cette option avec et sans cache de base de données pour vous assurer qu'elle fourni une amélioration de performance.

en: <em>Optional:</em> On the "<a href="admin.php?page=w3tc_mobile">User Agent Groups</a>" tab, specify any user agents, like mobile phones if a mobile theme is used.
fr: <em>Optionnel :</em> Dans l'onglet "<a href="admin.php?page=w3tc_mobile">Groupes d'agent utilisateur</a>", specifiez tout agent utilisateur tel que les téléphones mobiles si un thème mobile est utilisé.

en: Check out the <acronym title="Frequently Asked Questions">FAQ</acronym> for more details on <a href="admin.php?page=w3tc_faq">usage</a>
fr: Vérifiez notre <acronym title="Frequently Asked Questions">FAQ</acronym> pour des détails sur l'<a href="admin.php?page=w3tc_faq">usage</a>

en: Rewrite rules
fr: Règles de réécriture

en: Software Installation for Dedicated / Virtual Dedicated / Multiple Servers (Optional)
fr: Installation de logiciel pour serveurs dédiés / dédiés vituels / multiples (optionnel)

en: <strong>Server Preparation:</strong><br /><em>Time required: ~1 minute</em>
fr: <strong>Préparation: de serveur </strong><br /><em>Temps requis : ~1 minute</em>

en: <a href="http://www.google.com/search?q=installing%20yum&amp;output=search&amp;tbs=qdr:y&amp;tbo=1" target="_blank">Install yum</a> if you don't already have it. Then, if you like, you can update all of your installed software, but do so only if you have the experience and time to double check configurations afterwards:
fr: <a href="http://www.google.com/search?q=installing%20yum&amp;output=search&amp;tbs=qdr:y&amp;tbo=1" target="_blank">Installez yum</a> si vous ne l'avez pas déjà fait. Puis, si vous voulez vous pouvez mettre à jour votre logiciel installé, mais ne le faîtes que si vous avez de l'expérience et le temps de vérifier deux fois les configurations par la suite :

en: Install <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym>:
fr: Installer <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym>:

en: Install the <acronym title="Hypertext Preprocessor">PHP</acronym> Development package:
fr: Installer le pack de développement <acronym title="Hypertext Preprocessor">PHP</acronym> :

en: Install apxs with the following command:
fr: Installer apxs avec la commande suivante :

en: Make sure GCC is up-to-date:
fr: Assurez-vous que GCC est à jour&nbsp;:

en: Make sure ZLIB is fully installed:
fr: Assurez-vous que ZLIB est installé&nbsp;:

en: Make sure PCRE is fully installed:
fr: Assurez-vous que PCRE est installé&nbsp;:

en: Memcached (Daemon) Installation:</strong><br /><em>Time required: 2 minutes</em>
fr: Installation de Memcached (Démon)&nbsp;:</strong><br /><em>Temps nécessaire&nbsp;: 2 minutes</em>

en: Try to install with yum:
fr: Essayer d'installer avec yum :

en: If this succeeds skip to #5. If this fails, then let's compile. Download and extract the <a href="http://www.monkey.org/~provos/libevent/" target="_blank">latest stable version</a>:
fr: Si c'est un succès passez à l'étape #5. Si cela échoue, alors compilons. Téléchargez et décompressez la <a href="http://www.monkey.org/~provos/libevent/" target="_blank">dernière version stable</a> :

en: Let's compile:
fr: Allons compiler :

en: In the output you should see:
fr: Sur la sortie vous devriez voir&nbsp;:

en: Libraries have been installed in: %s
fr: Librairies installées dans : %s

en: If so you can:
fr: Si oui, vous pouvez :

en: Configure your server for the new install:
fr: Configurer votre serveur pour la nouvelle installation :

en: Now find the <a href="http://memcached.org/" target="_blank">latest stable memcached</a>, download and extract:
fr: Maintenant trouvez le dernier <a href="http://memcached.org/" target="_blank"> memcached stable</a>, téléchargez et extrayez le :

en: Make sure memcached is starts automatically on server boot:
fr: Assurez vous que memcached se lance automatiquement au démarrage du serveur :

en: And finally, let's start memcached:
fr: Et enfin, lançons memcached :

en: <strong><acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> Memcache Module Installation:</strong><br /><em>Time required: 1 minute</em>
fr: <strong>Installatio du module <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> Memcache  :</strong><br /><em>Temps requis : 1 minute</em>

en: Either use <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> (and skip to #4 if successful):
fr: Autrement utilisez <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> (et allez à l'étape #4 en cas de succès) :

en: Or via compilation. Download the <a href="http://pecl.php.net/package/memcache" target="_blank">latest stable version</a> and extract:
fr: Ou via une compilation. Téléchargez la <a href="http://pecl.php.net/package/memcache" target="_blank">dernière version stable </a> et décompressez la :

en: Now we start to compile:
fr: Maintenant nous allons compiler :

en: You can also use the memcache.ini file we prepared for you:
fr: Vous pouvez aussi utiliser le fichier memcache.ini que nous vous avons préparé :

en: Finally restart apache:
fr: Enfin, redémarrez apache :

en: You're done! Memcache should now be available. If the following command retuns anything, you're all set:
fr: Vous avez fini ! Memcache doit maintenant être discponible. Si la commande suivante ne retourne rien, vous avez tout défini :

en: <strong><acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> Alternative PHP Cache (<acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym>) Installation (Recommended):</strong><br /><em>Time required: 1 minute</em>
fr: <strong>Installation de <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> Alternative PHP Cache (<acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym>) (Recommandé)&nbsp;:</strong><br /><em>Temps nécessaire&nbsp;: 1 minute</em>

en: Install <acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym> using the <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> command (and skip to #5 if successful):
fr: Installez <acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym> en utilisant la commande <acronym title="PHP Extension Community Library">PECL</acronym> (et passez à l'étape #5 en cas de succès) :

en: Or via compilation. Download the <a href="http://pecl.php.net/package/APC" target="_blank">latest stable version</a> and extract:
fr: Ou via compilation. Téléchargez la <a href="http://pecl.php.net/package/APC" target="_blank">dernière version stable</a> et décompressez la :

en: Note the paths returned for the following commands:
fr: Notez les chemins retournés pour les commandes suivantes :

en: Use the output from #2 to modify the --with-apxs and --with-php-config flags in the following compile command:
fr: Utilisez la sortie du point 2 pour modifier les options --with-apxs et --with-php-config dans la commande de compilation suivante&nbsp;:

en: Installing shared extensions: %s
fr: Installation des extensions partagées : %s

en: You can also use the apc.ini file we prepared for you:
fr: Vous pouvez aussi utiliser le fichier apc.ini que nous avons préparé pour vous :

en: Restart apache when ready:
fr: Redémarrez apache quand vous serez prêt :

en: You're done! <acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym> should now be available. If the following command retuns anything, you're all set:
fr: Vous avez fini&nbsp;! <acronym title="Alternative PHP Cache">APC</acronym> doit maintenant être disponible. Si la commande suivante ne retourne rien, vous avez tout configuré&nbsp;:

en: <strong>XCache Installation:</strong><br /><em>Time required: 1 minute</em>
fr: <strong>Installation de XCache :</strong><br /><em>Temps requis : 1 minute</em>

en: Download the <a href="http://xcache.lighttpd.net/wiki/ReleaseArchive" target="_blank">latest compatible version</a> and extract:
fr: Téléchargement de la <a href="http://xcache.lighttpd.net/wiki/ReleaseArchive" target="_blank">dernière version compatible </a> et extraction :

en: Note the path returned for the following command:
fr: Notez le chemin retourné pour la commande suivante :

en: Use the output from #2 to modify the --with-php-config flag in the following compile command:
fr: Utilisez la sortie du point 2 pour modifier l'option --with-php-config dans la commande de compilation suivante&nbsp;:

en: The result should be similar to:
fr: Le résultat doit être similaire à :

en: You can also use the eaccelerator.ini file we prepared for you:
fr: Vous pouvez aussi utiliser le fichier eaccelerator.ini que nous vous avons préparé pour vous&nbsp::

en: You're done! XCache should now be available. If the following command retuns anything, you're all set:
fr: Vous avez fini&nbsp;! XCache doit maintenant être disponible. Si la commande suivante ne retourne rien, vous avez tout configuré&nbsp;:

en: <strong>eAccelerator Installation:</strong><br /><em>Time required: 1 minute</em>
fr: <strong>Installation d'eAccelerator&nbsp;:</strong><br /><em>Temps nécessaire&nbsp;: 1 minute</em>

en: If using <acronym title="Hypertext Preprocessor">PHP</acronym> v5+, download the <a href="http://eaccelerator.net/" target="_blank">lastest compatible version</a> and extract. Remember v0.9.5.3 is the last version that supports user objects, later versions only support opcode caching.
fr: Si vous utilisez <acronym title="Hypertext Preprocessor">PHP</acronym> v5+, téléchargez la <a href="http://eaccelerator.net/" target="_blank">dernière version compatible</a> et décompressez la. Souvenez vous que v0.9.5.3 est la dernière version supportant les objets utilisateur, les versions plus anciennes ne supportent que le cache opcode.

en: You're done! eAccelerator should now be available. If the following command retuns anything, you're all set:
fr: Vous avez fini&nbsp;! eAccelerator doit maintenant être disponible. Si la commande suivante ne retourne rien vous avez tout configuré&nbsp;:

en: The provided instructions are for 32-bit CentOS, however we can provide others based on <a href="mailto:wordpressexperts@w3-edge.com">your requests</a>.
fr: Les instructions fournies sont pour CentOS 32 bits, cependant, nous pouvons en fournir d'autres basés sur <a href="mailto:wordpressexperts@w3-edge.com">vos demandes</a>.

en: Best compatibility with <a href="http://www.iis.net/" target="_blank">IIS</a> is realized via <a href="http://www.microsoft.com/web/webmatrix/" target="_blank">WebMatrix</a>, which also includes the supported <a href="http://www.iis.net/download/wincacheforphp" target="_blank">WinCache</a> opcode cache.
fr: Une meilleure compatibilité avec <a href="http://www.iis.net/" target="_blank">IIS</a> est réalisée via <a href="http://www.microsoft.com/web/webmatrix/" target="_blank">WebMatrix</a>, qui comprend également la prise en charge du cache d'opcode<a href="http://www.iis.net/download/wincacheforphp" target="_blank">WinCache</a>.

en: In the case where Apache is not used, the .htaccess file located in the root directory of the WordPress installation, wp-content/w3tc/pgcache/.htaccess and wp-content/w3tc/min/.htaccess contain directives that must be manually created for your web server software.
fr: Dans le cas où Apache est pas utilisé, le fichier .htaccess situé dans le répertoire racine d'installation de WordPress, wp-content/w3tc/pgcache/.htaccess et wp-content/w3tc/min/.htaccess contient les directives qui doivent être manuellement créés pour votre logiciel de serveur Web.

en: Restarting the web server will empty the opcode cache, which means it will have to be rebuilt over time and your site's performance will suffer during this period. Still, an opcode cache should be installed in any case to maximize WordPress performance.
fr: Redémarrer le serveur web videra le cache d'opcode, ce qui signifie qu'il devra être reconstruit au fil du temps et que la performance de votre site en sera affectée durant cette période. Pourtant, un cache d'opcode doit être installé dans tous les cas pour maximiser la performance WordPress.

en: Consider using memcached for objects that must persist across web server restarts or that you wish to share amongst your pool of servers (or cluster), e.g.: database objects or page cache.
fr: Envisagez d'utiliser memcached pour les objets qui doivent persister au-delà du redémarrage du serveur Web ou que vous souhaitez partager entre votre pool de serveurs (ou cluster), par exemple&nbsp;: des objets de base de données ou le cache de page.

en: Some yum or mirrors may not have the necessary packages, in such cases you may have to do a manual installation.
fr: Certains miroirs de yum peuvent ne pas avoir les paquets nécessaires, dans ce cas vous devez faire une installation manuelle.

en: Whitespace only
fr: Espace blanc uniquement

en: Simple optimizations
fr: Optimisations simples

en: Advanced optimizations
fr: Optimisations avancées

en: Test Closure Compiler
fr: Test du compilateur de fermeture

en: Highest (no readability, smallest size)
fr: La plus haute (pas de lisibilité, taille la plus petite)

en: High (moderate readability, smaller size)
fr: Haute (lisibilité modérée, taille plus petite)

en: Standard (balance between readability and size)
fr: Standard (équilibre entre la lisibilité et la taille)

en: Low (higher readability)
fr: Faible (la plus haute lisibilité)

en: Don't optimise
fr: Ne pas optimiser

en: Safe optimisations
fr: Optimisations sécurisées

en: All optimisations
fr: Toutes les optimisations

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Uppercase
fr: Majuscules

en: Do not change anything
fr: Ne rien changer

en: Only seperate selectors (split at ,)
fr: Séparer seulement les sélecteurs (split sur ,)

en: Merge selectors with the same properties (fast)
fr: Fusionner les sélecteurs avec les mêmes propriétés (rapide)

en: Test YUI Compressor
fr: Test de compresseur YUI

en: Path to JAVA executable:
fr: Chemin pour l’exécutable JAVA :

en: Path to JAR file:
fr: Chemin du fichier JAR :

en: symbols (set to 0 to disable)
fr: symboles (définir 0 pour désactiver)

en: Minify via %s is currently %s.
fr: La minification via %s est actuellement %s

en: To rebuild the minify cache use the %s operation.
fr: Pour reconstruire le cache de minification utilisez l'opération %s

en: Get minify hints using the
fr: Obtenez des conseils de minification en utilisant l'

en: help
fr: aide

en: wizard.
fr: assistant.

en: %s to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache.
fr: %s pour rendre les modifications existantes de fichiers visibles pour les visiteurs.

en: If disabled, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> embeddings will use GET variables instead of "fancy" links.
fr: Si désactivé les incorporations <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> et <acronym title="JavaScript">JS</acronym> utiliseront les variables GET variables au lieu des liens "fancy".

en: Authenticated users will not receive minified pages if this option is enabled.
fr: Les utilisateurs autentifiés ne recevront les pages minifiées si cette option est activée.

en: Admin Notification
fr: Notification admin

en: Email Notification
fr: Notification email

en: Both Admin &amp; Email Notification
fr: Notification admin &amp; email

en: Notify when minify cache creation errors occur.
fr: Notifier quand des erreurs de création de cache minifié se produisent.

en: <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> minify settings:
fr: Paramètres de minification <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> :

en: Do not remove comments that contain these terms.
fr: Ne pas enlever les commentaires contenant ces termes.

en: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> minify settings:
fr: Paramètres de minification <acronym title="JavaScript">JS</acronym> :

en: Operations in areas:
fr: Opérations dans les zones&nbsp;:

en: Before <span class="html-tag">&lt;/head&gt;
fr: Avant <span class="html-tag">&lt;/head&gt;

en: Default (blocking)
fr: Par défaut (bloquer)

en: Non-blocking using JS
fr: Ne pas bloquer en utilisant JS

en: Non-blocking using "async"
fr: Ne pas bloquer en utilisant "async"

en: Non-blocking using "defer"
fr: Ne pas bloquer en utilisant "defer"

en: Non-blocking using "extsrc"
fr: Ne pas bloquer en utilisant "extsrc"

en: Non-blocking using "asyncsrc"
fr: Ne pas bloquer en utilisant "asyncsrc"

en: <acronym title="JavaScript">JS</acronym> file management:
fr: Gestion de fichier <acronym title="JavaScript">JS</acronym> :

en: Theme:
fr: Thème :

en: Files are minified by template. First select the theme to manage, then add scripts used in all templates to the "All Templates" group. Use the menu above to manage scripts unique to a specific template. If necessary drag &amp; drop to resolve dependency issues (due to incorrect order).
fr: Les fichiers sont minifiés par le modèle. En premier choisissez le thème à gérer, puis ajoutez les scripts utilisés dans tous les modèles dans le groupe "Tous les modèles". Utilisez le menu ci-dessus pour gérer les scripts d'un modèle spécifique . Si nécessaire, glissez/déposez pour résoudre les erreur de dépendance (dues à un ordre incorrect).

en: No <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files added
fr: Pas de fichiers <acronym title="JavaScript">JS</acronym> ajoutés

en: Add a script
fr: Ajouter un script

en: <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> minify settings:
fr: Paramètres de minification <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> :

en: <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> file management:
fr: Gestion de fichier <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> :

en: Files are minified by template. First select the theme to manage, then add style sheets used in all templates to the "All Templates" group. Use the menu above to manage style sheets unique to a specific template. If necessary drag &amp; drop to resolve dependency issues (due to incorrect order).
fr: Les fichiers sont minifiés par le modèle. En premier choisissez le thème à gérer, puis ajoutez les feuilles de style utilisées dans tous les modèles dans le groupe "Tous les modèles". Utilisez le menu ci-dessus pour gérer les feuilles de style d'un modèle spécifique . Si nécessaire, glissez/déposez pour résoudre les erreur de dépendance (dues à un ordre incorrect).

en: No <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> files added
fr: Pas de fichiers <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> ajoutés

en: Add a style sheet
fr: Ajout de feuille de style

en: Do not automatically attempt to determine the optimal file name length minify files created in auto mode.
fr: Ne pas essayer de déterminer automatiquement la longueur optimale de nom de fichier des fichiers créés en mode auto.

en: Change this value to decrease or determine the number of minified files that are generated.
                    The more <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> / <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files you have the more files will be generated because their file names are combined in
                    the final <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> of the minified file name. File name length is only applicable when minify is in auto mode and file name length testing is enabled. The maximum file name length value is 246.
fr: Changez cette valeur pour diminuer ou determiner le nombre de fichiers minifiés qui sont générés.
                    Plus vous avez de fichiers <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> / <acronym title="JavaScript">JS</acronym> plus vous aurez de fichiers générés car leurs noms de fichiers sont combinés dans
                    l'<acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> finale du nom de fichier généré. La longueur de nom de fichier est seulement applicable quand la minification est en mode auto et que le test de longueur de nom de fichier est activé. La longueur maximum de nom de fichier est 246.

en: Specify the interval between download and update of external files in the minify cache. Hint: 6 hours is 21600 seconds. 12 hours is 43200 seconds. 24 hours is 86400 seconds.
fr: Spécifie l'intervalle entre le téléchargement et la mise à jour des fichiers externes dans le cache de minification. Conseil : 6 heures font 21600 secondes. 12 heures font 43200 secondes. 24 heures font 86400 secondes.

en: Always ignore the specified pages / directories.
fr: Toujours ignorer les pages / répertoires spécifiés.

en: Always ignore the specified JS files.
fr: Toujours ignorer les fichiers JS spécifiés.

en: Always ignore the specified CSS files.
fr: Toujours ignorer les fichiers CSS spécifiés.

en: Specify user agents that will never receive minified content.
fr: Spécifier les agents utilisateurs qui ne recevront jamais le contenu minifié.

en: Specify external files/libraries that should be combined.
fr: Spécifier les fichiers/librairies qui doivent être combinés.

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression in the "Cascading Style Sheets &amp; JavaScript" section on <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a> Settings tab.
fr: Activer la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> dans la section "Cascading Style Sheets &amp; JavaScript" sur l'onglet de paramètres <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Cache navigateur</a>.

en: The <acronym title="Time to Live">TTL</acronym> of page cache files is set via the "Expires header lifetime" field in the "Cascading Style Sheets &amp; JavaScript" section on <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a> Settings tab.
fr: Le <acronym title="Time to Live">TTL</acronym> de mise en cache de fichiers et défini via le champ "Durée de vie d'expiration d'en-tête" dans la section "Cascading Style Sheets &amp; JavaScript" de l'onglet paramètres <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Cache navigateur</a>.

en: User agent group support is always <span class="w3tc-enabled">enabled</span>.
fr: Le support de groupe d'agent utilisateur est toujours <span class="w3tc-enabled">activé</span>.

en: Create a group
fr: Créer un groupe

en: of user agents by specifying names in the user agents field. Assign a set of user agents to use a specific theme, redirect them to another domain or if an existing mobile plugin is active, create user agent groups to ensure that a unique cache is created for each user agent group. Drag and drop groups into order (if needed) to determine their priority (top -&gt; down).
fr: des agents utilisateurs en spécifiant des noms dans le champ des agents d'utilisateur. Attribuer un ensemble d'agents d'utilisateur à utiliser un thème spécifique, les rediriger vers un autre domaine ou si une extension mobile existante est active, créez un agent d'utilisateur pour vous assurer qu'un cache unique est créée pour chaque groupe d'agent utilisateur. Glissez et déposez les groupes dans l'ordre (si nécessaire) pour déterminer leur priorité (haut -&gt; bas).

en: Group name:
fr: Nom de groupe :

en: Enabled:
fr: Activé :

en: Assign this group of user agents to a specific theme. Selecting "Pass-through" allows any plugin(s) (e.g. mobile plugins) to properly handle requests for these user agents. If the "redirect users to" field is not empty, this setting is ignored.
fr: Assigner ce groupe d'agents utilisateur à un thème spécifique. Choisissez "Transmission" pour autoriser toute extension (Ex : extensions mobiles) pour manipuler proprement les requêtes pour ces agents utilisateurs. Si le champ "rediriger les utilisateurs vers" n'est pas vide, ce paramètre est ignoré.

en: Redirect users to:
fr: Rediriger les utilisateurs vers :

en: A 302 redirect is used to send this group of users to another hostname (domain); recommended if a 3rd party service provides a mobile version of your site.
fr: Une redirection 302 est utilisée pour envoyer ce groupe d'utilisateurs vers un autre nom d'hôte (domaine); recommandé si un service tiers fourni une version mobile de votre site.

en: User agents:
fr: Agents utilisateurs :

en: Specify the user agents for this group. Remember to escape special characters like spaces, dots or dashes with a backslash. Regular expressions are also supported.
fr: Spécifier les agents utilisateurs pour ce groupe. N'oubliez pas d'échapper les caractères spéciaux tels que des espaces, des points ou des tirets avec une barre oblique inverse. Les expressions régulières sont également pris en charge.

en: No groups added. All user agents recieve the same page and minify cache results.
fr: Pas de groupes ajoutés. Tous les agents utilisateurs recevront la même page et résultats de minification de cache.

en: Enabling even a single user agent group will set a cookie called "w3tc_referrer." It is used to ensure a consistent user experience across page views. Make sure any reverse proxy servers etc respect this cookie for proper operation.
fr: Permettant même un groupe d'agent utilisateur unique définira un cookie appelé "w3tc_referrer." Il est utilisé pour assurer une expérience utilisateur cohérente dans l'ensemble de pages vues. Assurez-vous que tous les serveurs proxy inverse etc. respectent ce cookie pour le bon fonctionnement.

en: Per the above, make sure that visitors are notified about the cookie as per any regulations in your market.
fr: Par ce qui précède, assurez vous que les visiteurs soient informés sur le cookie conformément aux règlements en vigueur.

en: Monitoring via New Relic is currently
fr: Le monitoring via New Relic est actuellement

en: Application Settings
fr: Paramètres d'application

en: Application settings could not be retrieved. New Relic may not be properly configured, <a href="%s">review the settings</a>.
fr: Les pParamètres de l'application ne peuvent pas être trouvés. New Relic n'est peut-être pas correctement configuré, <a href="%s"> Vérifiez les paramètres</a>.

en: Application settings are only visible when New Relic is enabled
fr: Les paramètres d'application ne sont visibles que quand New Relic est activé

en: Dashboard Settings
fr: Paramètres du tableau de bord

en: How many minutes data retrieved from New Relic should be stored. Minimum is 1 minute.
fr: Combien de minutes les données retrouvées par New Relic doivent être stockées. Minimum : 1 minute.

en: Behavior Settings
fr: Paramètres comportement

en: This enables inclusion of <acronym title="Real User Monitoring">RUM</acronym> when using Page Cache together with Browser Cache gzip or when using Page Cache with Disc: Enhanced
fr: Cela permet l'inclusion de <acronym title="Real User Monitoring"> RUM</acronym> lorsque vous utilisez le cache de la page avec gzip de cache du navigateur ou lorsque vous utilisez le cache de la page avec disque : Amélioré

en: This means that the data collected for sites in the network will be included in the main network sites data on New Relic.
fr: Cela signifie que les données collectées pour les sites du réseau seront incluses dans les données du site principal du réseau sur New Relic

en: This is required when using New Relic on a network install to set the proper names for sites.
fr: Ceci est nécessaire lorsque vous utilisez la New Relic sur une installation réseau pour définir les noms des sites.

en: Enable this to dynamically set proper application name. (See New Relic <a href="https://newrelic.com/docs/php/per-directory-settings">Per-directory settings</a> for other methods.
fr: Activer ceci pour définir dynamiquement le nom d'application. (Lisez <a href="https://newrelic.com/docs/php/per-directory-settings">Per-directory settings</a> New Relic pour d'autres méthodes.

en: Object caching via %1$s is currently %2$s
fr: L'objet mis en cache via %1$s est actuellement %2$s

en: Groups shared amongst sites in network mode.
fr: Groupes partagés entre les sites en mode réseau.

en: Groups that should not be cached.
fr: Les groupes qui ne devraient pas être mis en cache.

en: Enabling this option will increase load on server on certain actions but will guarantee that
                        the Object Cache is always clean and contains latest changes. <em>Enable if you are experiencing issues
                         with options displaying wrong value/state (checkboxes etc).</em>
fr: Activer cette option va augmenter la charge sur le serveurs pour certaines actions mais garantira que
                        le cache objet est toujours propre et contient les derniers changements. <em>Activez si vous avez de l'expérience des erreurs
                         avec les options affichant de mauvaises valeurs/états (cases à cocher, etc).</em>

en: Page caching via %1$s is currently %2$s
fr: La mise en cache de page via %1$s est actuellement %2$s

en: To rebuild the page cache use the %s operation
fr: Pour reconstruire le cache de la page utilisez l'opération %s

en: For many blogs this is your most visited page, it is recommended that you cache it.
fr: Pour de nombreux blogs c'est la page la plus visitée, il est donc recommandé de la mettre en cache.

en: By default the front page is cached when using static front page in reading settings.
fr: Par défaut la page d'accueil est mise en cache lorsque vous utilisez une page statique dans les réglages de « Lecture ».

en: Even if using a feed proxy service (like <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FeedBurner" target="_blank">FeedBurner</a>), enabling this option is still recommended.
fr: Même si vous utilisez un service de proxy de flux (tel que <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FeedBurner" target="_blank">FeedBurner</a>), l'activation de cette option est recommandée.

en: Cache <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> requests (uniquely) for improved performance.
fr: Mise en cache des requêtes <acronym title="Secure Socket Layer">SSL</acronym> requests (de manière unique) pour des performances améliorées.

en: Search result (and similar) pages will be cached if enabled.
fr: Les pages de recherches (et similaires) seront mises en cache si activé.

en: Reduce server load by caching 404 pages. If the disk enhanced method of disk caching is used, 404 pages will be returned with a 200 response code. Use at your own risk.
fr: Réduire la charge du serveur en mettant en cache les pages 404. Si la méthode disque amélioré du cache disque est utilisée, les pages 404 seront retournées avec un code de réponse 200. Utilisez à vos propres risques.

en: Cache only requests with the same <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym> as the site's <a href="options-general.php">site address</a>.
fr: Mise en cache uniquement des requêtes avec la même <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym> que l'<a href="options-general.php">adresse du site</a>.

en: Unauthenticated users may view a cached version of the last authenticated user's view of a given page. Disabling this option is not recommended.
fr: Les utilisateurs non authentifiés peuvent visionner une version mise en cache du dernier utilisateur authentifié pour une page donnée. Il n'est pas recommandé de désactiver cette option.

en: Select user roles that should not receive cached pages:
fr: Choix des rôles utilisateurs qui ne doivent pas recevoir les pages mises en cache :

en: The number of seconds to wait before creating another set of cached pages.
fr: Le nombre de secondes à attendre avant de créer un nouvel ensemble de pages en cache.

en: Limit the number of pages to create per batch. Fewer pages may be better for under-powered servers.
fr: Limiter le nombre de pages à créer par lot. Moins de pages peuvent être préférable pour les serveurs sous-puissants.

en: A <a href="http://www.xml-sitemaps.com/validate-xml-sitemap.html" target="_blank">compliant</a> sitemap can be used to specify the pages to maintain in the primed cache. Pages will be cached according to the priorities specified in the <acronym title="Extensible Markup Language">XML</acronym> file. Due to its completeness and integrations, <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-seo/" target="_blank">WordPress SEO</a> is recommended for use with this feature.
fr: Un sitemap <a href="http://www.xml-sitemaps.com/validate-xml-sitemap.html" target="_blank"> conforme</a> peut être utilisé pour spécifier les pages à conserver dans le cache. Les pages seront mises en cache selon les priorités spécifiées dans le fichier <acronym title="Extensible Markup Language"> XML</acronym>. En raison de son exhaustivité et des intégrations, <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-seo/" target="_blank"> WordPress SEO</a> est recommandé pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Purge Policy:
fr: Politique de purge&nbsp;:

en: Specify the pages and feeds to purge when posts are created, edited, or comments posted. The defaults are recommended because additional options may reduce server performance:
fr: Spécifier les pages et les flux à purger lorsque des articles sont créés, modifiés, ou des commentaires publiés. Les valeurs par défaut sont recommandées car des options supplémentaires peuvent réduire les performances du serveur :

en: Specify number of pages that lists posts (archive etc) that should be purged on post updates etc, i.e example.com/ ... example.com/page/5. <br />0 means all pages that lists posts are purged, i.e example.com/page/2 ... .
fr: Spécifiez le nombre de pages qui listent les articles (archives, etc.) qui doivent être purgées sur les mises à jour d'article etc, Ex : example.com /... example.com/page/5. < br /> 0 signifie que toutes les pages qui listent les articles sont purgés, Ex : example.com/page/2....

en: Specify additional pages to purge. Including parent page in path. Ex: parent/posts.
fr: Spécifier les pages supplémentaires à purger. En incluant les pages parentes dans le chemin. P.ex : parents/articles.

en: Specify a regular expression that matches your sitemaps.
fr: Spécifier une expression régulière qui correspond à votre sitemap.

en: Late initialization:
fr: Initialisation de fin :

en: Enables support for WordPress functionality in fragment caching for the page caching engine. Use of this feature may increase response times.
fr: Active le support des fonctionnalités de WordPress dans la mise en cache de fragment de la page mise en cache du moteur. L'utilisation de cette fonctionnalité peut augmenter le temps de réponse.

en: Compatibility mode
fr: Mode de compatibilité

en: Decreases performance by ~20% at scale in exchange for increasing interoperability with more hosting environments and WordPress idiosyncrasies. This option should be enabled for most sites
fr: Diminue les performances d'environ 20 % d'accroître l'interopérabilité avec plusieurs environnements d'hébergement et WordPress. Cette option doit être activée pour la plupart des sites

en: Charset:
fr: Charset :

en: Resolve issues incorrect odd character encoding that may appear in cached pages.
fr: Résoud les erreurs de caractères incorrects qui peuvent apparaître dans les pages mises en cache.

en: Reject HEAD requests:
fr: Rejeter les requêtes d'en-tête :

en: If disabled, HEAD requests can often be cached resulting in "empty pages" being returned for subsequent requests for a <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>.
fr: Si désactivé, les requêtes d'en-tête peuvent souvent être mis en cache avec pour résultat des "empty pages" retournées sur les demandes pour une <acronym title="Uniform Resource Indicator"> URL</acronym>.

en: Significantly reduce the default <acronym title="Time to Live">TTL</acronym> for comment cookies to reduce the number of authenticated user traffic. Enter -1 to revert to default <acronym title="Time to Live">TTL</acronym>.
fr: Réduire de façon significative le <acronym title="Time to Live"> TTL</acronym> par défaut pour les cookies de commentaire afin de réduire le trafic des utilisateurs authentifiés. Tapez -1 pour rétablir par défaut le <acronym title="Time to Live"> défini</acronym>.

en: Always cache URLs with these query strings.
fr: Toujours mettre en cache ces adresses URLs avec ces chaînes de recherche.

en: Never send cache pages for these user agents.
fr: Ne jamais envoyer les pages mises en cache pour ces agents utilisateurs.

en: Never cache pages that use the specified cookies.
fr: Ne jamais mettre en cache les pages qui utilisent les cookies spécifiés.

en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expressions (See <a href="%s">FAQ</a>)
fr: Toujours ignorer les pages / répertoire spécifiés. Supporte les expressions régulières (Voir la <a href="%s">FAQ</a>).

en: Cache the specified pages / directories even if listed in the "never cache the following pages" field. Supports regular expression (See <a href="%s">FAQ</a>)
fr: Mettre en cache les pages / répertoires spécifiés même si répertoriés dans le champ "jamais de cache pour les pages suivantes". Prend en charge les expressions régulières (Voir la <a href="%s"> FAQ</a>)

en: Cache the specified pages even if they don't have tailing slash.
fr: Mettre en cache les pages spécifiées même si elles n'ont pas de slash de fin.

en: Specify additional page headers to cache.
fr: Spécifier des en-tête additionnels de page à mettre en cache.

en: Return correct Content-Type header for XML files. Slows down cache engine.
fr: Retourne un en-tête de Content-Type correct pour les fichiers XML. Ralentit le moteur de cache.

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression in the "<acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>" section on <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a> Settings tab.
fr: Active la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> dans la section "<acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>" sur l'onglet de paramètres du <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Cache navigateur</a>.

en: The <acronym title="Time to Live">TTL</acronym> of page cache files is set via the "Expires header lifetime" field in the "<acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>" section on <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a> Settings tab.
fr: Le <acronym title="Time to Live">TTL</acronym> de fichier de page cache est défini via le champ "durée de vie de l'en-tête" dans la section "<acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>" sur l'onglet de paramètres du <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">cache navigateur</a>.

en: Fragment caching via %s is currently %s.
fr: La mise en cache fragmentée via %s est actuellement %s.

en: Empty the entire cache
fr: Vider le cache entier

en: if needed.
fr: si besoin.

en: Registered fragment groups:
fr: Groupes de fragment enregistrés :

en: The groups above will be flushed upon setting changes.
fr: Les groupes ci-dessus seront nettoyés  dès que le paramètre change.

en: No groups have been registered.
fr: Aucun groupe n'a été enregistré.

en: Registered site-wide fragment groups:
fr: Groupes de fragment du site entier enregistrés :

en: The site-wide groups above will be purged upon setting changes.
fr: Les groupes du site entier ci-dessus seront purgés jusqu'au changement de paramètre.

en: No site-wide groups have been registered.
fr: Pas de groupe du site entier enregistrés.

en: Specify fragment groups that should be managed by W3 Total Cache. Enter one action per line comma delimited, e.g. (group, action1, action2). Include the prefix used for a transient by a theme or plugin.
fr: Spécifiez des groupes de fragment qui devraient être gérés par W3 Total Cache. Entrez une seule action par ligne délimitée par des virgules. Ex : (groupe, action1, action2). Comprend le préfixe utilisé pour un transient par un thème ou extension.

en: Referrer group support is always <span class="w3tc-enabled">enabled
fr: Le support du groupe référent est toujours <span class="w3tc-enabled"> activé

en: of referrers by specifying names in the referrers field. Assign a set of referrers to use a specific theme, redirect them to another domain, create referrer groups to ensure that a unique cache is created for each referrer group. Drag and drop groups into order (if needed) to determine their priority (top -&gt; down).
fr: des référents en spécifiant des noms dans le champ des référents. Attribuer un jeu de référents à utiliser un thème spécifique, les rediriger vers un autre domaine, créer des groupes de référents pour s'assurer qu'un cache unique est créée pour chaque groupe. Glissez et déposez les groupes dans l'ordre (si nécessaire) pour déterminer leur priorité (haut -&gt; bas).

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: -- Pass-through --
fr: --Transmission--

en: Assign this group of referrers to a specific theme. Selecting "Pass-through" allows any plugin(s) (e.g. referrer plugins) to properly handle requests for these referrers. If the "redirect users to" field is not empty, this setting is ignored.
fr: Attribuer ce groupe de référents à un thème spécifique. Sélectionner "Transmission" permet à n'importe quelle extension (ex. extensions de référents) de gérer correctement les requêtes pour ces référents. Si le champ "redirection utilisateurs à" n'est pas vide, ce paramètre est ignoré.

en: A 302 redirect is used to send this group of referrers to another hostname (domain).
fr: Une redirection 302 est utilisé pour envoyer ce groupe de référents vers un autre nom d'hôte (domaine).

en: Referrers:
fr: Référents

en: Specify the referrers for this group. Remember to escape special characters like spaces, dots or dashes with a backslash. Regular expressions are also supported.
fr: Préciser les référents pour ce groupe. N'oubliez pas d'échapper les caractères spéciaux tels que les espaces, les points ou les tirets avec un slash. Les expressions régulières sont également pris en charge.

en: No groups added. All referrers recieve the same page and minify cache results.
fr: Pas de groupes ajoutés. Tous les référents recevront la même page et  les mêmes résultats de minification de cache.

en: Required Information
fr: Information requise

en: Request type:
fr: Type de requête :

en: Blog <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym>:
fr: <acronym title="Uniform Resource Locator">URL</acronym> du blog :

en: E-Mail:
fr: E-mail :

en: Twitter ID:
fr: ID Twitter :

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Issue description:
fr: Description d'erreur :

en: Attach template:
fr: Attacher le modèle

en: Attach file:
fr: Attacher le  fichier :

en: Attach more files
fr: Attacher plus de fichiers

en: Additional Information
fr: Information Complémentaire

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Forum Topic URL:
fr: URL de sujet du forum :

en: <acronym title="WordPress">WP</acronym> Admin login:</label>
fr: Login admin <acronym title="WordPress">WP</acronym> :</label>

en: <acronym title="WordPress">WP</acronym> Admin password:</label>
fr: Mot de passe admin <acronym title="WordPress">WP</acronym> :</label>

en: <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> host:
fr: Hôte <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> :

en: <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> login:
fr: Login <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> :

en: <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> password:
fr: Mot de passe <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> :

en: Would you like to be notified when products are announced and updated?
fr: Voulez vous être notifié quand des produits sont annoncés et mis à jour ?

en: Yes, please notify me.
fr: Oui, merci de me notifier

en: <acronym title="WordPress">WP</acronym> Admin login:
fr: Nom d'utilisateur Admin <acronym title="WordPress">WP</acronym> :

en: <acronym title="WordPress">WP</acronym> Admin password:
fr: Mot de passe Admin <acronym title="WordPress">WP</acronym> :

en: All submitted data will not be saved and is used solely for the purposes your support request. You will not be added to a mailing list, solicited without your permission, nor will your site be administered after this support case is closed.
fr: Toutes les données soumises ne seront pas enregistrées et ne seront utilisées qu'à à des fins de support. Vous ne serez pas être ajouté à une liste de diffusion, sollicitée sans votre permission, nvotre site ne sera pas administré après la fermeture de ce cas de support.

en: Instead of providing your primary administrative or <acronym title="Secure Shell">SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> accounts, create a new administrator account that can be disabled when the support case is closed.
fr: Au lieu de fournir votre compte principal ou <acronym title="Secure Shell"> SSH</acronym> / <acronym title="File Transfer Protocol"> FTP</acronym>, créez un nouveau compte d'administrateur qui peut être désactivé lorsque le cas de support est fermé.

en: Please add the domain w3-edge.com to your <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Whitelist" target="_blank">email whitelist</a> as soon as possible.
fr: Merci d'ajouter le domaine w3-edge.com à votre <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Whitelist" target="_blank">liste blanche d'email</a> aussi vite que possible.

en: Submit request
fr: Envoi de requête

en: Make Payment
fr: Faire un Paiement

en: Price: %.2f USD
fr: Prix : %.2f USD

en: Buy now
fr: Acheter

en: Choose Request Type
fr: Choix du type de requête

en: -- Choose Type --
fr: -- Choix du type --

en: Request premium services, suggest a feature or submit a bug using the form below:
fr: Demande de services premium, suggestion de fonction ou envoi de bug en utilisant le formulaire ci-dessous :

en: This tool will upload files of the selected type to content delivery network provider.
fr: Cet outil va envoyer les fichiers du type choisi au fournisseur de CDN.

en: Total files:
fr: Total des fichiers :

en: Processed:
fr: Traitées :

en: Status:
fr: Statut :

en: Time elapsed:
fr: Temps écoulé :

en: Last response:
fr: Dernière réponse

en: Start
fr: Départ

en: Total media library attachments:
fr: Total des attachements de la bibliothèque de médias :

en: This tool will copy post or page attachments into the Media Library allowing WordPress to work as intended.
fr: Cet outil va copier les attachements de page ou d'articles dans la librairie média autorisant WordPress à fonctionner comme prévu.

en: Total posts:
fr: Total d'articles :

en: Create a list of permanent (301) redirects for use in your site's .htaccess file
fr: Créer une liste de redirections premanentes (301) à utiliser dans le fichier .htaccess de votre site

en: Create a list of redirects to <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> (hostname specified in hostname field #1.)
fr: Créer une liste de redirection pour le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> (nom d'hôte spécifié dans le champ nom d'hôte #1.)

en: Add the following directives to your .htaccess file or if there are several hundred they should be added directly to your configuration file:
fr: Ajoute les directives suivantes pour votre fichier .htaccess ou s'il y en a plusieurs centaines ils devraient être ajoutés directement dans votre fichier de configuration :

en: Remove objects from the CDN by specifying the relative path on individual lines below and clicking the "Purge" button when done. For example:
fr: Enlever les objets du CDN en spécifiant le chemin relatif sur les lignes individuelles ci-dessous et en cliquant sur le bouton "Purger". Par exemple :

en: the directory itself (only when accessed directly without any file).
fr: le répertoire lui-même (seulement si accédé directement sans aucun fichier).

en: all files in the directory with no extension, with all parameter variations.
fr: tous les fichiers dans le répertoire sans extension, avec toutes les variations de paramètres.

en: all files in the directory whose extension is "jpg".
fr: tous les fichiers dans le répertoire quand l'extension est "jpg".

en: the specific file (when the file does not have an extension), and without parameters.
fr: le fichier spécifique (quand le fichier n'a pas d'extension), et sans les paramètres.

en: the specific file with its extension, and without parameters.
fr: le fichier spécifique avec son extension, et sans les paramètres.

en: the specific file with its extension, with all variation of parameters.
fr: le fichier spécifique avec son extension, avec toutes les variations de paramètres.

en: the specific file with its extension, with the specific parameters.
fr: le fichier spécifique avec son extension, avec les paramètres spécifiques.

en: Files to purge:
fr: Fichiers à purger :

en: This tool lists the pending file uploads and deletions.
fr: Cet outil liste les envois de fichiers en attente et les suppressions.

en: Upload queue
fr: Envoi de la file d'attente

en: Delete queue
fr: Supprimer la file d'attente

en: Purge queue
fr: Purger la file d'attente

en: Local Path
fr: Chemin local

en: Remote Path
fr: Enlever le chemin

en: Last Error
fr: Dernière erreur

en: Empty upload queue
fr: File d'attente d'envoi vide

en: Process CDN queue now
fr: Traiter la file d'attente du CDN maintenant

en: Upload queue is empty
fr: La file d'attente d'envoi est vide

en: Empty delete queue
fr: Vider la file d'attente de suppression

en: Delete queue is empty
fr: La file d'attente de suppression est vide

en: Empty purge queue
fr: Vider la file d'attente de purge

en: Purge queue is empty
fr: La file d'attente de purge est vide

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Advanced
fr: Avancé

en: or
fr: ou

en: Enabled (always use SSL)
fr: Activé (utilise toujours SSL)

en: Disabled (always use HTTP)
fr: Désactivé (utilise toujours HTTP)

en: Some <acronym>CDN</acronym> providers may or may not support <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym>, contact your vendor for more information.
fr: Certains <acronym>CDN</acronym> fournisseurs supportent ou ne supportent pas <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym>, contactez votre vendeur pour de plus amples informations.

en: Replace site's hostname with:
fr: Remplacer le nom d'hôte du site par :

en: Enter the hostname provided by your <acronym>CDN</acronym> provider, this value will replace your site's hostname in the <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.
fr: Entrez le nom d'hôte fourni par votre <acronym>CDN</acronym>, cette valeur remplacera le nom d'hôte de votre site dans le <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.

en: Test akamai
fr: Tester akamai

en: Account #:
fr: Compte #:

en: Token:
fr: Token :

en: <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> support:
fr: Support <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> :

en: Account name:
fr: Nom du compte :

en: Account key:
fr: Clé du compte :

en: Container:
fr: Conteneur :

en: Create container
fr: Créer un conteneur :

en: or CNAME:
fr: ou CNAME :

en: Test Microsoft Azure Storage upload
fr: Test d'envoi sur Microsoft Azure Storage

en: We recommend that you use <a href="http://docs.amazonwebservices.com/IAM/latest/UserGuide/AccessPolicyLanguage_KeyConcepts.html" target="_blank"><acronym title="AWS Identity and Access Management">IAM</acronym></a> to create a new policy for <acronym title="Amazon Web Services">AWS</acronym> services that have limited permissions. A helpful tool: <a href="http://awspolicygen.s3.amazonaws.com/policygen.html" target="_blank"><acronym title="Amazon Web Services">AWS</acronym> Policy Generator</a>
fr: Nous vous recommandons d'utiliser <a href="http://docs.amazonwebservices.com/IAM/latest/UserGuide/AccessPolicyLanguage_KeyConcepts.html" target="_blank"> <acronym title="AWS Identity and Access Management"> IAM</acronym></a> pour créer une nouvelle politique pour les services <acronym title="Amazon Web Services"> AWS</acronym> qui ont des autorisations limitées. Un outil utile : <a href="http://awspolicygen.s3.amazonaws.com/policygen.html" target="_blank"> Générateur de politique <acronym title="Amazon Web Services"> AWS</acronym></a>

en: Access key ID:
fr: ID de clé d'accès :

en: Secret key:
fr: Clé secrète :

en: Bucket:
fr: Bucket :

en: Create bucket &amp; distribution
fr: Créer bucket &amp; distribution

en: If you have already added a <a href="http://docs.amazonwebservices.com/AmazonCloudFront/latest/DeveloperGuide/index.html?CNAMEs.html" target="_blank">CNAME</a> to your <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym> Zone, enter it here.
fr: Si vous avez déjà ajouté un <a href="http://docs.amazonwebservices.com/AmazonCloudFront/latest/DeveloperGuide/index.html?CNAMEs.html" target="_blank">CNAME</a> pour votre zone <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym> entrez le ici..

en: Test S3 upload &amp; CloudFront distribution
fr: Test d'envoi S3 &amp; distribution CloudFront

en: Origin:
fr: Origine :

en: Create distribution
fr: Créer une distribution

en: Test CloudFront distribution
fr: Test de distribution CloudFront

en: (reserved for CSS)
fr: (réservé pour le CSS)

en: (reserved for JS in <head>)
fr: (réservé pour JS dans <head>)

en: (reserved for JS after <body>)
fr: (réservé pour JS après <body>)

en: (reserved for JS before </body>)
fr: (réservé pour JS avant </body>)

en: Add CNAME
fr: Ajout de CNAME

en: Zones to purge:
fr: Zone à purger :

en: Test Cotendo
fr: Tester Cotendo

en: Test EdgeCast
fr: Tester EdgeCast

en: Use passive <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> mode
fr: Utiliser le mode <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> passif

en: Enable this option only if there are connectivity issues, otherwise it's not recommended.
fr: Activez cette option seulement s'il y a des erreurs de connectivité, sinon cela n'est pas recommandé.

en: <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> hostname:
fr: Nom d'hôte <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>  :

en: Specify the server's address, e.g.: "ftp.domain.com". Try "127.0.0.1" if using a sub-domain on the same server as your site.
fr: Specifiez l'adresse du serveur, ex : "ftp.domain.com". Essayez "127.0.0.1" si vous utilisez un sous-domaine sur le même serveur.

en: <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> username:
fr: Nom d'utilisateur <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>  :

en: <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> password:
fr: Mot de passe <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>  :

en: <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> path:
fr: Chemin <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> :

en: Specify the directory where files must be uploaded to be accessible in a web browser (the document root).
fr: Spécifiez le répertoire où les fichiers doivent être envoyés pour être accessible dans un navigateur (la racine du document).

en: Enter the hostname or CNAME(s) of your <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym> server configured above, these values will replace your site's hostname in the <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.
fr: Entrez le nom d'hôte ou CNAME(s) de votre serveur <acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>  configuré ci-dessus, ces valeurs remplaceront le nom d'hôte de votre site dans le <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.

en: Test FTP server
fr: Test du serveur FTP

en: Create account:
fr: Créer un compte :

en: Sign Up Now and Save 25%
fr: Inscrivez vous maintenant et gagnez 25%

en: MaxCDN is a service that lets you speed up your site even more with W3 Total Cache. 100% Money Back Guarantee (30 Days)!
fr: MaxCDN est un service qui accélère encore plus votre site avec W3 Total Cache. Garanti 100% remboursé (30 jours) !

en: Create pull zone:
fr: Créer une zone de récupération :

en: Create new pull zone:
fr: Créer une nouvelle zone de récupération :

en: Create pull zone
fr: Créer une zone de récupération

en: Create new pull zone
fr: Créer une nouvelle zone de récupération

en: Click the Create Pull Zone button above and create a pull zone manually for this site.
fr: Cliquez sur le bouton Créer une zone de récupération ci-dessus et créez manuellement une zone de traction pour ce site.

en: Specify account credentials:
fr: Spécifier les informations d'identification du compte :

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Click the Authorize button above, log in, paste the key below and save settings.
fr: Cliquez sur le bouton d'autorisation ci-dessus, connectez vous, collez la clé ci-dessous et enregistrez les paramètres.

en: Authorization key
fr: Clé d'autorisation

en: Validate
fr: Valider

en: Consists of alias+key+secret . Example: bluewidgets+asd897asd98a7sd+798a7sd9 . If you use "Authorize" its already formatted correctly.
fr: Consiste en alias+key+secret . Exemple : bluewidgets+asd897asd98a7sd+798a7sd9 . Si vous utiliser "Authorize" il est déjà correctement formaté.

en: Create zone:
fr: Créer une zone :

en: Create Default Zone
fr: Créer une zone par défaut

en: You have no zone connected with this site. Click button to create a default zone automatically.
fr: Vous n'avez pas de zone connectée avec ce site. Cliquez sur le bouton pour créer une zone par défaut automatiquement.

en: Select pull zone:
fr: Choix de zone de récupération

en: Use Zone
fr: Utiliser la zone

en: Select the pull zone to use with this site.
fr: Choix de la zone de récupération à utiliser avec ce site.

en: <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> support
fr: Support <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym>

en: Test MaxCDN
fr: Tester MaxCDN

en: Test Mirror
fr: Tester le miroir

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Are you a new customer? Click the Create Account button to receive a discount on a new MaxCDN account.
fr: Êtes vous un nouveau client ? Cliquez sur le bouton Créer un compte pour recevoir une remise sur un nouveau compte MaxCDN.

en: Test NetDNA
fr: Tester NetDNA

en: <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> key:
fr: Clé <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Enter the hostname provided by Rackspace Cloud Files, this value will replace your site's hostname in the <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.
fr: Entrez la valeur fournie par Rackspace Cloud Files, cette valeur remplacera le nom d'hôte de votre site dans le <acronym title="Hypertext Markup language">HTML</acronym>.

en: Test Cloud Files upload
fr: Tester l'envoi de Cloud Files

en: If you have already added a <a href="http://docs.amazonwebservices.com/AmazonS3/latest/DeveloperGuide/VirtualHosting.html#VirtualHostingCustomURLs" target="_blank">CNAME</a> to your <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym> Zone, enter it here.
fr: Si vous avez déjà ajouté un <a href="http://docs.amazonwebservices.com/AmazonS3/latest/DeveloperGuide/VirtualHosting.html#VirtualHostingCustomURLs" target="_blank">CNAME</a> pour votre zone <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym>, entrez le ici.

en: Test S3 upload
fr: Test d'envoi S3

en: Content Delivery Network support via %1$s is currently %2$s.
fr: Support de Content Delivery Network via %1$s est actuellement %2$s.

en: Prepare the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> by:
fr: Preparer le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> par :

en: importing attachments into the Media Library
fr: importations des attachements dans la librairie média

en: unsuccessful file transfers
fr: échec de transferts de fichier

en: if some objects appear to be missing.
fr: si certains objets semblent manquants.

en: Purge
fr: Purger

en: objects from the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> if needed.
fr: objets du <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> si nécessaire.

en: if the domain name of your site has ever changed.
fr: si le nom de domaine de votre site n'a jamais changé.

en: Update media query string
fr: Mise à jour de chaîne de requête de médias

en: to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache.
fr: pour les modifications de fichiers existants visibles aux visiteurs avec un cache couche prête.

en: If checked, all attachments will be hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Si coché, tous les attachements seront hébergés avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Upload attachments
fr: Envoi d'attachements

en: If checked, WordPress static core file types specified in the "wp-includes file types to upload" field below will be hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Si coché, les types de fichiers statiques du coeur de WordPress dans le champ "wp-includes file types to upload" ci-dessous seront hébergés avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Upload includes files
fr: Envoi des fichiers inclus

en: If checked, all theme file types specified in the "theme file types to upload" field below will be hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Si coché, les types de fichiers statiques du coeur de WordPress dans le champ "theme file types to upload" ci-dessous seront hébergés avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Upload theme files
fr: Envoi des fichiers du thème

en: If checked, minified <acronym>CSS</acronym> and <acronym>JS</acronym> files will be hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Si coché, les fichiers <acronym>CSS</acronym> et <acronym>JS</acronym> minifiés seront hébergés avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Upload minify files
fr: Envoi des fichiers minifiés

en: If checked, any file names or paths specified in the "custom file list" field below will be hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>. Supports regular expressions (See <a href="%s">FAQ</a>)
fr: Si coché, chaque nom de fichier ou chemins spécifiés dans le champ "custom file list" ci-dessous seront hébergés avec le  <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>. Supporte les expressions régulières (Voir la <a href="%s">FAQ</a>)

en: Upload custom files
fr: Envoi de fichiers personnalisés

en: If modified files are not always detected and replaced, use this option to over-write them.
fr: Si les fichiers ne sont pas toujours détectés et remplacés, utilisez cette option pour les écraser.

en: Download attachments hosted elsewhere into your media library and deliver them via <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Télécharger les attachements hébergés ailleurs dans votre bibliothèque de médias et les livrer via <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Enabling this option allows the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> to handle requests for unauthenticated pages thereby reducing the traffic load on the origin server(s). Purge policies are set on the <a href="%s">Page Cache settings</a> tab.
fr: Activer cette option autorise le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> à manipuler les requêtes pour les pages non authentifiées réduisant ainsi la charge de trafic sur le(s) serveur d'origine. Les stratégies de purge sont définies sur l'onglet <a href="%s">Page de paramètres de cache</a>.

en: Adds canonical <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> header to assets files.
fr: Ajoute un en-tête <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> pour les fichiers de composants.

en: Select user roles that will use the origin server exclusively:
fr: Choix des rôles utilisateurs qui utiliseront exclusivement le serveur d'origine :

en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expression (See <a href="%s">FAQ</a>
fr: Toujours ignorer les pages / répertoire spécifiés. Supporte les expressions régulières (Voir la <a href="%s">FAQ</a>

en: Automatically upload minify files
fr: Envoi automatique des fichiers minifiés

en: If <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> is enabled (and not using the origin pull method), your minified files will be automatically uploaded.
fr: Si le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> est activé (et n'utilise pas la méthode de récupération d'origine), vos fichiers minifiés seront automatiquement envoyés.

en: Automatically attempt to find and upload changed files.
fr: Essaie automatiquement de trouver et d'envoyer les fichiers modifiés.

en: Specify the interval between upload of changed files.
fr: Spécifier l'intervalle entre l'envoi de fichiers modifiés.

en: The number of seconds to wait before upload attempt.
fr: Le nombre de secondes à attendre avant la tentative d'envoi.

en: Number of files processed per upload attempt.
fr: Nombre de fichiers traités par la tentative d'envoi.

en: Specify the file types within the WordPress core to host with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Spécifier les types de fichiers dans le cœur de WordPress à héberger avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Specify the file types in the active theme to host with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Spécifier les types de fichiers dans le thème actif à héberger avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Automatically import files hosted with 3rd parties of these types (if used in your posts / pages) to your media library.
fr: Importe automatiquement les fichiers hébergés avec des tierces parties de ces types (si utilisés dans vos articles / pages) pour votre librairie média.

en: Specify any files outside of theme or other common directories to host with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Spécifier tout fichiers du thème ou autre répertoire commun à héberger avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: To upload files in blogs.dir for current blog write wp-content/&lt;currentblog&gt;/.
fr: Pour envoyer des fichiers dans le répertoire desblogs pour le blog actuel écrivez wp-content/&lt;currentblog&gt;/.

en: Specify user agents that should not access files hosted with the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Spécifier les agents utilisateurs qui ne doivent pas accéder aux fichiers hébergés avec le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Specify the path of files that should not use the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.
fr: Specifier le chemin ou les fichiers qui ne doivent pas utiliser le <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>.

en: Set cookie domain to &quot;%s&quot
fr: Définir le cookie de domaine pour &quot;%s&quot

en: If using subdomain for <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> functionality, this setting helps prevent new users from sending cookies in requests to the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> subdomain.
fr: Si vous utilisez un sous-domaine pour la fonctionnalité <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>, ce paramètre aide à empêcher les nouveaux utilisateurs de l'envoi de cookies dans les requêtes pour le sous-domaine <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> .

en: Note(s):
fr: Note(s) :

en: You can use placeholders {wp_content_dir}, {plugins_dir}, {uploads_dir} instead of writing folder paths (wp-content, wp-content/plugins, wp-content/uploads).
fr: Vous pouvez utiliser des emplacements par défaut {wp_content_dir}, {plugins_dir}, {uploads_dir} au lieu d'écraire les chemins des répertoires (wp-content, wp-content/plugins, wp-content/uploads).

en: If using Amazon Web Services or Self-Hosted <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> types, enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression in the "Media &amp; Other Files" section on <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Browser Cache</a> Settings tab.
fr: Si vous utilisez les services web Amazon ou votre propre hébergement de types de <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>, active la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> dans la section "Média &amp; autres fichiers" sur l'onglet de paramètres du <a href="admin.php?page=w3tc_browsercache">Cache navigateur</a>.

en: W3 Total Cache <span>by W3 EDGE <sup>&reg;</sup></span>
fr: W3 Total Cache <span>par W3 EDGE <sup>&reg;</sup></span>

en: The following configuration changes are needed to ensure optimal performance:
fr: Les changements de configuration suivants sont requis pour assurer des performances optimales :

en: If permission allow this can be done automatically, by clicking here:
fr: Si la permission l'autorise ceci peut être fait automatiquement, en cliquant ici :

en: If permission allow this can be done using the <a href="#ftp_upload_form">FTP form</a> below.
fr: Si  la permission l'autorise ceci peut être fait en utilisant le <a href="#ftp_upload_form">formulaire FTP </a> ci-dessous.

en: Page Cache
fr: Mise en cache de page

en: Database Cache
fr: Mise en cache de base de données

en: Object Cache
fr: Mise en cache objet

en: Fragment Cache
fr: Mise en cache fragmenté

en: Browser Cache
fr: Mise en cache navigateur

en: Licensing
fr: Licence

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Import / Export Settings
fr: Paramètres Import / Export

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Cache Preload
fr: Préchargement du cache

en: Purge Policy
fr: Purger la politique

en: Note(s)
fr: Note(s) :

en: Jump to:
fr: Sauter vers :

en: Media
fr: Média

en: Manage User Agent Groups
fr: Gestion des groupes d'agent utilisateur

en: Manage Referrer Groups
fr: Gestion des groupes référents

en: Jump to:
fr: Sauter vers :

en: Request professional <a href="admin.php?page=w3tc_support" style="color: red;"><strong>support</strong></a> or troubleshoot issues using the common questions below:
fr: Demander un <a href="admin.php?page=w3tc_support" style="color: red;"><strong>support</strong></a> professionnel ou résoudre les problèmes en utilisdant les questions fréquentes ci-dessous :

en: The plugin is currently <span class="w3tc-%s">%s</span> in <strong>%s%s</strong> mode.
fr: L'extension est actuellement <span class="w3tc-%s">%s</span> en mode <strong>%s%s</strong>.

en: compatibility check
fr: vérification de compatibilié

en: empty all caches
fr: vider tous les caches

en: at once or
fr: en même temps ou

en: empty only the memcached cache(s)
fr: vider seulement le(s) cache(s) memcache

en: empty only the opcode cache
fr: vider seulement le cache opcode

en: empty only the APC system cache
fr: vider seulement le système de cache APC

en: empty only the disk cache(s)
fr: vider seulement le(s) cache(s) disque

en: purge CDN completely
fr: puger complètement le CDN

en: update Media Query String
fr: mise à jour de chaîne de requête média

en: Database caching via %s is currently %s.
fr: Le cache de base de données via %s est actuellement %s

en: To rebuild the database cache use the
fr: Pour reconstruire la base de données le cache utilise le

en: empty cache
fr: vider le cache

en: operation.
fr: opération.

en: Enabling this option is recommended to maintain default WordPress behavior.
fr: Activer cette option est recommandé pour maintenir le comportement par défaut de WordPress.

en: Test
fr: Tester

en: Multiple servers may be used and seperated by a comma; e.g. 192.168.1.100:11211, domain.com:22122
fr: Des serveurs multiples peuvent être utilisés et séparés par une virgule. Ex : 192.168.1.100:11211, domain.com:22122

en: Determines the natural expiration time of unchanged cache items. The higher the value, the larger the cache.
fr: Déterminer le temps d'expiration naturel d'éléments de cache inchangés. Plus haute est la valeur, plus grand est le cache.

en: If caching to disk, specify how frequently expired cache data is removed. For busy sites, a lower value is best.
fr: En cas de mise en cache disque, spécifiez la fréquence où le cache de données est enlevé. Pour les sites occupés, une valeur plus faible est la meilleure.

en: Always ignore the specified pages / directories. Supports regular expressions (See <a href="%s">FAQ</a>).
fr: Toujours ignorer les pages / répertoires spécifiés. Supporte les expressions régulières (Voir la <a href="%s">FAQ</a>).

en: Do not cache queries that contain these terms. Any entered prefix (set in wp-config.php) will be replaced with current database prefix (default: wp_). Query stems can be identified using debug mode.
fr: Ne pas mettre en cache les requêtes contenant ces termes. Tout préfixe entré (défini dans wp-config.php) sera remplacé avec le préfixe de base de données suivant (par défaut : wp_).  Les réductions de requêtes peuvent être indentifiées dans le mode debug.

en: Do not cache queries that contain these words or regular expressions.
fr: Ne pas mettre en cache les requêtes qui contiennent ces mots ou expressions régulières.

en: upgrade
fr: mise à jour

en: Please enter the license key you received after successful checkout %s.
fr: Merci d'entrer la clé de licence reçue après une commande réussie %s.

en: here
fr: ici

en: Database Cluster Configuration File
fr: Fichier de configuration de cluster de base de données

en: Note: Changes will have immediate effect on your database configuration. If the application stops working creating the settings file, edit or remove this configuration file manually at <strong>/wp-content/db-cluster-config.php</strong>.
fr: Note: Les changements prendront effet immediatement sur la configuration de votre base de données. Si l'application arrête de fonctionner à la création du fichiers de paramètres, modifiez ou retirer ce fichier de configuration manuellement à <strong>/wp-content/db-cluster-config.php</strong>.

en: Save configuration file
fr: Sauvegarder le fichier de configuration

en: Activate
fr: Activation

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select All
fr: Tout choisir

en: Select %s
fr: Choix de %s

en: Deactivate this extension
fr: Désactiver cette extension

en: Activate this extension
fr: Activer cette extension

en: Disabled: Unsupported
fr: Désactivé : Non supporté

en: Requirements: %s
fr: Exigences : %s

en: By %s
fr: Par %s

en: Visit author homepage
fr: Visiter la page de l'auteur

en: Visit extension site
fr: Visiter le site de l'extension

en: Apply the %s settings to the entire network.
fr: Appliquer les %s paramètres au réseau entier.

en: Save network settings
fr: Enregistrer les paramètres du réseau

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Extension support is always %s
fr: Le support d'extension est toujours %s

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Toggle all caching types on or off (at once)
fr: Permuter tous les types de cache sur on ou off (en une fois)

en: Deploy
fr: Déployer

en: To preview any changed settings (without deploying): %s
fr: Pour un aperçu de tous paramètres changés (sans déployer) : %s

en: Use preview mode to test configuration scenarios prior to releasing them (deploy) on the actual site. Preview mode remains active even after deploying settings until the feature is disabled.
fr: Utilisez le mode Aperçu pour tester des scénarios de configuration avant de les relâcher (déployer) sur le site actuel. Le mode aperçu reste actif même après le déploiement de paramètres jusqu'à ce que la fonctionnalité soit désactivée.

en: Enable page caching to decrease the response time of the site.
fr: Activer la mise en cache de page pour diminuer le temps de réponse du site.

en: Caching pages will reduce the response time of your site and increase the scale of your web server.
fr: La mise en cache de pages va réduire le temps de réponse de votre site et augmenter l'échelle de votre serveur web.

en: Shared Server (disk enhanced is best):
fr: Serveur partagé (un disque amélioré est mieux) :

en: Disk: Basic
fr: Disque : Basique

en: Disk: Enhanced
fr: Disque : Amélioré

en: Dedicated / Virtual Server:
fr: Dédié / Serveur virtuel :

en: Multiple Servers:
fr: Serveurs multiples :

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Minify
fr: Minifier

en: Reduce load time by decreasing the size and number of <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files. Automatically remove unncessary data from <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym>, feed, page and post <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.
fr: Reduction du temps de chargement en diminuant la taille et le nombre de fichiers <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> et <acronym title="JavaScript">JS</acronym>. Suppression automatique des données non nécessaires des <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym>, flux, page et articles <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>.

en: Minify is disabled because CloudFlare minification is enabled.
fr: La minification est désactivée car la minification CloudFlare est activée.

en: Minification can decrease file size of <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym> and feeds respectively by ~10% on average.
fr: La minification peut diminuer la taille des fichiers<acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym> et des flux de 10% en moyenne.

en: Manual
fr: Manuel

en: Select manual mode to use fields on the minify settings tab to specify files to be minified, otherwise files will be minified automatically.
fr: Sélectionnez le mode manuel pour utiliser les champs dans l'onglet des paramètres de minification pour spécifier les fichiers à minifier, autrement les fichiers seront minifiés automatiquement.

en: Shared Server (disk is best):
fr: Serveur partagé (disque est meilleur) :

en: Disk
fr: Disque

en: Default
fr: Par défaut

en: JSMin (default)
fr: JSMin (par défaut)

en: YUI Compressor
fr: Compresseur YUI

en: Closure Compiler
fr: Compilateur de fermeture

en: Enable database caching to reduce post, page and feed creation time.
fr: Activer le cache de base de données pour réduire le temps de création d'article, page et flux.

en: Caching database objects decreases the response time of your site. Best used if object caching is not possible.
fr: La mise en cache d'objets de base de données diminue le temps de réponse de votre site. Meilleur utilisation si le cache objet est impossible.

en: Enable object caching to further reduce execution time for common operations.
fr: Activer le cache objet pour réduire le temps d’exécution pour les opérations communes.

en: Object caching greatly increases performance for highly dynamic sites that use the <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Object_Cache" target="_blank">Object Cache <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym></a>.
fr: Le cache objet augmente fortement les performances pour les sites hautement dynamiques qui utilsent  l'<acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> de <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Object_Cache" target="_blank">cache objet</a>.

en: Shared Server:
fr: Serveur partagé :

en: Reduce server load and decrease response time by using the cache available in site visitor's web browser.
fr: Réduire le chargement du serveur et le temps de réponse en utilisant le cache disponible dans le navigateur des visiteurs du site.

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression and add headers to reduce server load and decrease file load time.
fr: Active la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> et ajoute des en-tête pour réduire la charge serveur et diminuer le temps de chargement.

en: Host static files with your content delivery network provider to reduce page load time.
fr: Héberger les fichiers statiques avec votre fournisseur de CDN pour réduire le temps de chargement de page.

en: If you do not have a <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> provider try MaxCDN. <a href="%s" target="_blank">Sign up and save 25&#37;</a>.
fr: Si vous n'avez pas de fournisseur de <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> essayez MaxCDN. <a href="%s" target="_blank">Inscrivez vous et économisez 25&#37;</a>.

en: Theme files, media library attachments, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym> files etc will appear to load instantly for site visitors.
fr: Les fichiers de thème, attachements de librairie média, fichiers <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, <acronym title="JavaScript">JS</acronym> etc se chargeront instantanément pour vos visiteurs.

en: Generic Mirror
fr: Miroir générique

en: Self-hosted / File Transfer Protocol Upload
fr: Auto-hébergé / Envoi FTP

en: Select the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> type you wish to use.
fr: Choix du type de <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> que vous voulez utiliser.

en: Purge policies are set on the <a href="%s">Page Cache settings</a> page.
fr: Les politiques de purge sont sur la page de <a href="%s">paramètres de cache</a>.

en: Specify the IP addresses of your varnish instances above. The <acronym title="Varnish Configuration Language">VCL</acronym>'s <acronym title="Access Control List">ACL</acronym> must allow this request.
fr: Specifier les adresses IP addresses de votre instance varnish ci-dessus. Le <acronym title="Varnish Configuration Language">VCL</acronym>'s <acronym title="Access Control List">ACL</acronym> doit autoriser cette requête.

en: Specify the Amazon SNS service endpoint hostname. If empty, then default "sns.us-east-1.amazonaws.com" will be used.
fr: Specifier le nom d'hôte du service Amazon SNS endpoint. Si vide, alors "sns.us-east-1.amazonaws.com" sera utilisé par défaut.

en: Specify the <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> Key.
fr: Specifier la clé <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>.

en: Specify the <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> secret.
fr: Specifier l'<acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> secrète.

en: Topic:
fr: Sujet :

en: Subscribe to the <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym> topic.
fr: Abonnement au sujet <acronym title="Simple Notification Service">SNS</acronym>.

en: 
                    New Relic may not be installed on this server. %s. Visit %s for installation instructions.
fr: 
    New Relic ne doit pas être installé sur ce serveur. %s Visiter %s pour les instructions d'installation.

en: Sign up for a (free) account
fr: Inscrivez vous pour un compte (gratuit)

en: The network administrator has not provided the API Key.
fr: L'administrateur du réseau n'a pas fourni de clé API.

en: Verify %s
fr: Vérifier %s

en: Application name:
fr: Nom d'application :

en: Obtain application ID via:
fr: Obtenir l'ID d'application via :

en: Enter application name below:
fr: Entrer le nom d'application ci-dessous :

en: Select from the following list:
fr: Choix à partir de la liste suivante :

en: -- Select Application --
fr: -- Choix d'application --

en: Note: Changing application name may create a new application in New Relic if no application with that name already exists.
fr: Note : Changer le nom d'application peut créer une nouvelle application dans New Relic si aucune application avec ce nom n'existe déjà.

en: Verify license key
fr: Vérifier la clé de licence

en: Please enter the license key provided you received after %s.
fr: Merci d'entrer la clé de licence que vous avez reçue après %s

en: upgrading
fr: mise à jour

en: Display Google Page Speed results on the WordPress dashboard.
fr: Afficher les résultats de Google Page Speed dans le tableau de bord WordPress.

en: To acquire an <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> key, visit the <a href="https://code.google.com/apis/console" target="_blank"><acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>s Console</a>. Go to the Project Home tab, activate the Page Speed Online <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>, and accept the Terms of Service.
                        Then go to the <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> Access tab. The <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> key is in the Simple <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> Access section.
fr: Pour acquérir une clé <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>, visitez la console <a href="https://code.google.com/apis/console" target="_blank"><acronym title="Application Programming Interface">API</acronym></a>. Allez sur l'onglet d'accueil du projet, activez l'<acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>Page Speed Online, et acceptez les conditions de service.
                        Puis allez sur l'onglet d'accès <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym>. La clé <acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> est l'<acronym title="Application Programming Interface">API</acronym> d'accès  de section.

en: Only one configuration file for whole network will be created and used. Recommended if all sites have the same configuration.
fr: Seulement un fichier de configuration sera crée et utilisé pour tout le réseau. Recommandé si tous les sites ont la même configuration.

en: Prevent sites from independently managing their performance settings.
fr: Empêcher les sites de gérer indépendamment leurs paramètres de performance.

en: If empty the default path will be used..
fr: Si vide le chemin par défaut sera utilisé...

en: Submit
fr: Envoyer

en: Settings
fr: Réglages

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Close
fr: Fermer

en: General
fr: Général

en: Cancel
fr: Annuler

en: Preview
fr: Aperçu

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enable
fr: Activer

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: Enabled
fr: Activé

en: Account
fr: Compte

en: disabled
fr: désactivé

en: CloudFlare requires "email" to be set.
fr: CloudFlare nécessite que « e-mail » soit défini.

en: CloudFlare requires "API key" to be set.
fr: CloudFlare nécessite que la « clé API » soit définie.

en: CloudFlare requires "domain" to be set.
fr: CloudFlare nécessite que « domaine » soit défini.

en: CloudFlare:
fr: CloudFlare&nbsp;:

en: CloudFlare account email:
fr: E-mail du compte CloudFlare&nbsp;:

en: <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> key:
fr: clé <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> :

en: Domain:
fr: Domaine&nbsp;:

en: Cloudflare <abbr title="Internet Protocol">IPs</abbr> <abbr title="Internet Protocol version 4">IP4</abbr> addresses
fr: Adresses <abbr title="Internet Protocol">IPs</abbr> <abbr title="Internet Protocol version 4">IP4</abbr> Cloudflare

en: Cloudflare <abbr title="Internet Protocol">IPs</abbr> <abbr title="Internet Protocol version 6">IP6</abbr> addresses
fr: Adresses <abbr title="Internet Protocol">IPs</abbr> <abbr title="Internet Protocol version 6">IP6</abbr> Cloudflare

en: Network Performance &amp; Security powered by CloudFlare
fr: Performances réseau &amp; Sécurité propulsées par Cloudflare

en: CloudFlare protects and accelerates websites.
fr: Cloudflare protège et accélère les sites internet.

en: find it here
fr: trouvez le ici

en: Security level:
fr: Niveau de sécurité :

en: Rocket Loader:
fr: Chargeur de Rocket :

en: Minification:
fr: Minification :

en: Development mode:
fr: Mode de Développement :

en: Will automatically turn off at %s
fr: Sera automatiquement éteint à %s

en: Network policy:
fr: Politique de réseau&nbsp;:

en: Apply the settings above to the entire network.
fr: Appliquer les réglages ci-dessus à l'ensemble du réseau.

en: Save all settings
fr: Enregistrer tous les réglages

en: Purge cache
fr: Purger le cache

en: My Websites
fr: Mes sites web

en: CloudFlare protects and accelerates websites. <a href="%s" target="_blank">Sign up now for free</a> to get started,
            	or if you have an account simply log in to obtain your <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> key from the <a target="_blank" href="https://www.cloudflare.com/my-account">account page</a> to enter it on the General Settings box that appears after plugin activation.
            	Contact the CloudFlare <a href="http://www.cloudflare.com/help.html" target="_blank">support team</a> with any questions.
fr: CloudFlare protège et  accélère les sites internet. <a href="%s" target="_blank">Inscrivez-vous gratuitement</a> pour commencer,
    ⇥ou si vous possédez un compte connectez-vous simplement pour obtenir votre clé <abbr title="Application Programming Interface">API</abbr> via la <a target="_blank" href="https://www.cloudflare.com/my-account">page de compte</a> pour la saisir dans la boîte des paramètres généraux qui apparaît après l'activation de l'extension.
    ⇥Contactez l&rsquo;<a href="http://www.cloudflare.com/help.html" target="_blank">équipe de support</a> CloudFlare pour toute question.

en: Unable to make CloudFlare API request.
fr: Impossible d'effectuer une requête d'API Cloudflare

en: All caches except CloudFlare successfully emptied.
fr: Tous les caches excepté Cloudflare ont bien été vidés.

en: empty all caches except CloudFlare
fr: vider tous les caches excepté Cloudflare

en: at once
fr: en une fois

en: CloudFlare plugin detected. We recommend removing the
                plugin as it offers no additional capabilities when W3 Total Cache is installed. This message will disappear
                when CloudFlare is removed.
fr: L'extension Cloudflare a été détectée. Nous recommandons d'enlever
    cette extension qui n'offre pas de fonctionnalités supplémentaires quand W3 Total Cache est installé. Ce message disparaîtra
    quand CloudFlare sera supprimé.

en: The FeedBurner extension is currently %s
fr: L'extension FeedBurner est actuellement %s

en: enabled
fr: activée

en: Automatically ping (purge) FeedBurner feeds when pages / posts are modified. Default URL: %s
fr: Pinger automatiquement (purger) les flux FeedBurner quand des pages / articles sont modifiés. URL par défaut : %s

en: Network Admin has no main URL.
fr: L'admin du réseau n'a pas d'URL principale.

en: Additional URLs:
fr: URLs additionnelles :

en: Specify any additional feed URLs to ping on FeedBurner.
fr: Spécifier toute URL de flux additionnel pour un ping sur FeedBurner.

en: The Genesis Framework extension is currently %s
fr: L'extension Genesis Framework est actuellement %s

en: and caching via <strong>%s</strong>
fr: et mis en cache via <strong>%s</strong>

en: Cache wp_head loop:
fr: Mise en cache de la boucle wp_head :

en: Cache wp_head. This includes the embedded CSS, JS etc.
fr: Mise en cache de wp_head. Ceci inclus le CSS, JS etc embarqué.

en: Cache header:
fr: Mise en cache d'en-tête :

en: Cache header loop. This is the area where the logo is located.
fr: Mise en cache de la boucle d'en-tête. Ceci est la zone où le logo est placé.

en: Cache primary navigation:
fr: Mise en cache de navigation principale :

en: Caches the navigation filter; per page.
fr: Mise en cache du filtre de navigation; par page.

en: Cache secondary navigation:
fr: Mise en cache de navigation secondaire :

en: Caches secondary navigation filter; per page.
fr: Mise en cache du filtre de navigation secondaire; par page.

en: Cache front page post loop:
fr: Mise en cache de boucle d'article d'accueil :

en: Caches the front page post loop, pagination is supported.
fr: Mise en cache de boucle d'articles d'accueil, la pagination est supportée.

en: Cache author/tag/categories/term post loop:
fr: Mise en cache de boucle d'article auteur/étiquette/catégories/terme :

en: Caches the posts listed on tag, categories, author and other term pages, pagination is supported.
fr: Mise en cache des articles listés sur les pages étiquettes, catégories, auteur et autres termes, la pagination est supportée.

en: Flush posts loop:
fr: Nettoyer la boucle d'articles :

en: Flushes the posts loop cache on post updates. See setting above for affected loops.
fr: Nettoie le cache de la boucle des articles sur les mises à jour d'articles. Voyez le paramètre ci-dessus pour les boucles affectées.

en: Cache single post / page:
fr: Mise en cache d'article / page :

en: Caches the single post / page loop, pagination is supported.
fr: Mise en cache de la boucle d'article / page, la pagination est supportée.

en: Excluded single pages / posts:
fr: Exclure les pages / articles :

en: List of pages / posts that should not have the single post / post loop cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
fr: Liste des pages / articles qui ne doivent pas avoir leur boucle mise en cache. Spécifier une page / article par ligne. Cette zone supporte les expressions régulières.

en: Cache comments:
fr: Mise en cache des commentaires :

en: Caches the comments loop, pagination is supported.
fr: Mise en cahce de la boucle de commentaires, la pagination est supportée.

en: Cache pings:
fr: Mise en cache des pings :

en: Caches the ping loop, pagination is supported. One per line.
fr: Mise en cache de la boucle de ping, la pagination est supportée.

en: Cache sidebar:
fr: Mise en cache de la barre latérale :

en: Caches sidebar loop, the widget area.
fr: Mise en cache de la boucle de barre, la zone de widget.

en: Exclude pages:
fr: Exclure les pages :

en: List of pages that should not have sidebar cached. Specify one page / post per line. This area supports regular expressions.
fr: Liste des pages qui ne doivent pas avoir la barre mise en cache. Spécifiez une page / article par ligne. Cette zone supporte les expressions régulières.

en: Cache footer:
fr: Mise en cache du pied :

en: Caches footer loop.
fr: Mise en cache de boucle de pied.

en: Caches wp_footer loop.
fr: Met en cache la boucle wp_footer.

en: Disable fragment cache:
fr: Désactiver la fragmentation de cache :

en: Select hooks:
fr: Choix de hooks :

en: Select hooks from the list that should not be cached if user belongs to any of the roles selected below.
fr: Choisir les boucles de la liste qui ne doivent pas être mises en cache si l'utilisateur appartient à l'un des rôles sélectionnés ci-dessous.

en: Select roles:
fr: Choix des rôles :

en: Select user roles that should not use the fragment cache.
fr: Choix des rôles utilisateurs qui ne devraient pas utiliser le cache fragmenté.

en: The WordPress SEO extension is currently %s
fr: L'extension WordPress SEO est actuellement %s

en: Configures W3 Total Cache to comply with WordPress SEO requirements automatically.
fr: Configure W3 Total Cache pour être conforme avec les exigences de WordPress SEO automatiquement.

en: Stop Previewing
fr: Stopper la prévisualisation

en: %s<br />then %s.
fr: %s<br />puis %s.

en: <strong>%s</strong> could not be read, please run following command:<br />
            <strong style="color: #f00;">chmod 777 %s</strong>
fr: <strong>%s</strong> ne peut pas être lu, merci de lancer la commande suivante :<br />
            <strong style="color: #f00;">chmod 777 %s</strong>

en: <strong>%s</strong> could not be read, <strong>open_basedir</strong> restriction in effect,
            please check your php.ini settings:<br /><strong style="color: #f00;">open_basedir = "%s"</strong>
fr: <strong>%s</strong> ne peut pas être lu, restriction <strong>open_basedir</strong> effective,
            merci de vérifier vos paramètres de php.ini :<br /><strong style="color: #f00;">open_basedir = "%s"</strong>

en: <strong>%s</strong> could not be created, please run following command:<br />%s
fr: <strong>%s</strong> ne peut pas être crée, merci de lancer la commande suivante :<br />%s

en: <strong>%s</strong> could not be created, <strong>open_basedir
                        </strong> restriction in effect, please check your php.ini settings:<br />
                        <strong style="color: #f00;">open_basedir = "%s"</strong>
fr: <strong>%s</strong> ne peut pas être crée, restriction  <strong>open_basedir
                        </strong> effective, merci de vérifier vos paramètres php.ini :<br />
                        <strong style="color: #f00;">open_basedir = "%s"</strong>

en: FTP credentials don't allow to delete folder
fr: Les informations d'identification FTP ne permettent pas de supprimer le dossier

en: FTP credentials don't allow to chmod
fr: Les informations d'identification FTP n'autorisent pas le chmod

en: FTP credentials don't allow to delete
fr: Les informations d'identification FTP n'autorisent pas la suppression

en: Create the <strong>%s</strong> file and paste the following text into it:
                        <textarea>%s</textarea> <br />
fr: Créez le fichier <strong>%s</strong> et collez le texte suivant dedans :
                        <textarea>%s</textarea> <br />

en: Technical info
fr: Infos techniques

en: Execute next commands in a shell:
fr: Exécuter les commandes suivantes dans un shell :

en: <strong>W3 Total Cache Error:</strong>
    		                    Files and directories could not be automatically
    		                    deleted.
    		                    <table>
    		                    <tr>
    		                    <td>Please execute commands manually</td>
    		                    <td>
    								%s
    		                    </td>
    		                    </tr>
    		                    <tr>
    		                    <td>or use FTP form to allow
    		                    <strong>W3 Total Cache</strong> make it automatically.
    		                    </td>
    		                    <td>
    								%s
    		                    </td>
    		                    </tr></table>
fr: <strong>Erreur W3 Total Cache :</strong>
    		                    Les fichiers et répertoires ne peuvent pas être automtiquement
    		                    supprimés.
    		                    <table>
    		                    <tr>
    		                    <td>Merci d'executer les commandes manuellement</td>
    		                    <td>
    								%s
    		                    </td>
    		                    </tr>
    		                    <tr>
    		                    <td>ou utilisez le formulaire FTP pour autoriser
    		                    <strong>W3 Total Cache</strong> à le faire automatiquement.
    		                    </td>
    		                    <td>
    								%s
    		                    </td>
    		                    </tr></table>

en: View required changes
fr: Voir les changements requis

en: Update via FTP
fr: Mise à jour via FTP

en: Take a minute to update, here's why:
fr: Prenez une minute pour mettre à jour, et voici pourquoi&nbsp;:

en: Click to toggle
fr: Cliquez pour déployer

en: It appears that activating the <a href="%s">%s</a> extension for W3 Total Cache will be helpful for your site. <a class="button" href="%s">Click here</a> to try it. %s
fr: Il apparaît que l'activation de l'extension <a href="%s">%s</a> pour W3 Total Cache serait utile pour votre site. <a class="button" href="%s">Cliquez ici</a> pour l'essayer. %s

en: Hide this message
fr: Cacher ce message

en: Edit file <strong>%s
                            </strong> and replace all lines between and including <strong>%s</strong> and
                            <strong>%s</strong> markers with:
fr: Modifier le fichier <strong>%s
                            </strong> et remplacer toutes les lignes comprises et incluses entre <strong>%s</strong> et
                            <strong>%s</strong> avec :

en: Edit file <strong>%s</strong> and add the following rules
                                    above the WordPress directives:
fr: Modifier le fichier <strong>%s</strong> et ajouter les règles suivantes
                                    au dessus des directives WordPress :

en: Edit file <strong>%s</strong> and remove all lines between and including <strong>%s</strong>
                and <strong>%s</strong> markers.
fr: Modifier le fichier <strong>%s</strong> et enlever toutes les lignes incluses et comprises entre <strong>%s</strong>
                et <strong>%s</strong>.

en: View all
fr: Tout voir

en: Configure
fr: Configurer

en: Create bucket
fr: Créer le bucket

en: Create Pull Zone
fr: Créer une zone de récupération

en: Name:
fr: Nom&nbsp;:

en: Pull Zone Name. Length: 3-32 chars; only letters, digits, and dash (-) accepted
fr: Nom de la zone de récupération. Longueur : 3-32 caractères, ne sont acceptés que les lettres, chiffres et tirets (-).

en: Origin <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym>:
fr: <acronym title="Uniform Resource Indicator">URL</acronym> origine :

en: Your server's hostname or domain
fr: Votre nom d'hôte ou de domaine

en: Description:
fr: Description&nbsp;:

en: Something that describes your zone. Length: 1-255 chars
fr: Quelque chose qui décrit votre zone. Longueur : 1-255 caractères

en: You can now keep up-to-date on all of the web performance optimization (WPO) techniques that will make your website as fast as possible without having to worry about new features breaking your website when you update!
fr: Vous pouvez maintenant garder à jour l'ensemble des optimisations des performances web techniques (WPO) qui rendra votre site aussi rapide que possible sans avoir à vous soucier que les nouvelles fonctionnalités brisent votre site lorsque vous le mettez à jour !

en: Enable "edge mode" to opt-in to pre-release features or simply close this window to opt-in to bug fixes, security fixes and settings updates only.
fr: Activez le "mode edge" pour s'inscrire aux pré-versions ou fermez tout simplement cette fenêtre pour vous inscrire à des corrections de bogues, correctifs de sécurité et aux paramètres uniquement.

en: Enable Edge Mode
fr: Activer le mode Edge

en: To get started with minify, we've identified the following external CSS and JS objects in the
fr: Pour commencer avec la minification, nous avons identifié les objets externes CSS et JS dans le

en: theme. Select "add" the files you wish to minify, then click "apply &amp; close" to save the settings.
fr: thème. Choisissez d'"ajouter" les fichiers que vous voulez minifier, puis cliquez sur "appliquer &amp; fermer" pour enregistrer les paramètres.

en: Add:
fr: Ajouter&nbsp;:

en: File URI:
fr: URI du fichier :

en: Template:
fr: Modèle :

en: Embed Location:
fr: Emplacement embarqué :

en: Embed in &lt;head&gt;
fr: Embarqué dans &lt;head&gt;

en: Embed after &lt;body&gt;
fr: Embarqué après &lt;body&gt;

en: Embed before &lt;/body&gt;
fr: Embarqué avant &lt;/body&gt;

en: Verify URI
fr: Vérifiez l'URI

en: Check / Uncheck All
fr: Tout cocher / décocher

en: No files found.
fr: Aucun fichier trouvé.

en: Cascading Style Sheets:
fr: Feuilles de style en cascade :

en: Apply &amp; close
fr: Appliquer &amp; fermer

en: Notes
fr: Commentaires

en: Typically minification of advertiser code, analytics/statistics or any other types of tracking code is not recommended.
fr: Typiquement, la minification de codes d'annonces, analytics/statistiques ou tout autre type de suivi n'est pas recommandé.

en: Scripts that were not already detected above may require <a href="admin.php?page=w3tc_support&amp;request_type=plugin_config">professional consultation</a> to implement.
fr: Les scripts qui n'ont pas déjà été détectés ci-dessus peuvent nécessiter <a href="admin.php?page=w3tc_support&amp;request_type=plugin_config"> un professionel</a> pour être mis en oeuvre.

en: Compatibility Test
fr: Test de compatibilité

en: Legend
fr: Légende

en: <code>Installed</code>: Functionality will work properly.
fr: <code>Installé</code> La fonction fonctionne correctement.

en: <code>Not detected</code>: May be installed, but cannot be automatically confirmed.
fr: <code>Non détecté</code> : Peut être installé, mais ne peut être confirmé automatiquement.

en: <code>Ok</code>: Current value is acceptable.
fr: <code>Ok</code> La valeur actuelle est acceptable.

en: <code>Yes / No</code>: The value was successful detected.
fr: <code>Oui</code> : La valeur a été détectée avec succès.

en: Server Modules &amp; Resources:
fr: Modules &amp; ressources serveur :

en: Plugin Version:
fr: Version de l'extension :

en: PHP Version:
fr: Version PHP&nbsp;:

en: (required for Self-hosted (<acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>) <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> support)
fr: (requis pour l'auto-hébergement (<acronym title="File Transfer Protocol">FTP</acronym>) Support du <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>)

en: Multibyte String support:
fr: Support de chaîne multi-octets&nbsp;:

en: Installed
fr: Installé

en: Not installed
fr: Non installé

en: (required for Rackspace Cloud Files support)
fr: (requis pour le support de Rackspace Cloud Files)

en: cURL extension:
fr: extension cURL :

en: (required for Amazon S3, Amazon CloudFront, Rackspace CloudFiles support)
fr: (requis pour le support d'Amazon S3, Amazon CloudFront, Rackspace CloudFiles)

en: (required for compression support)
fr: (requis pour le support de la compression)

en: Installed (APC)
fr: Installé (APC)

en: Installed (eAccelerator)
fr: Installé (eAccelerator)

en: Installed (XCache)
fr: Installé (XCache)

en: Memcache extension:
fr: Extension Memcache :

en: HTML Tidy extension:
fr: Extension HTML Tidy :

en: (required for HTML Tidy minifier suppport)
fr: (requis pour le support de HTML Tidy minifier)

en: Mime type detection:
fr: Détection du mime type :

en: Installed (Fileinfo)
fr: Installé (Fileinfo)

en: Installed (mime_content_type)
fr: Installé (mime_content_type)

en: (required for <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> support)
fr: (requis pour le support de <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>)

en: Hash function:
fr: Fonction de hash :

en: Installed (hash)
fr: Installé (hash)

en: Installed (mhash)
fr: Installé (mhash)

en: (required for NetDNA / MaxCDN <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> purge support)
fr: (requis pour le support de purge NetDNA / MaxCDN <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>)

en: Safe mode:
fr: Mode sécurisé :

en: Open basedir:
fr: Ouvrir basedir :

en: On:
fr: Le&nbsp;:

en: zlib output compression:
fr: Compression zlib en sortie&nbsp;:

en: set_time_limit:
fr: set_time_limit :

en: Available
fr: Disponible

en: Not available
fr: Indisponible

en: Not detected
fr: Non détecté

en: (required for disk enhanced Page Cache and Browser Cache)
fr: (requis pour la mise en cache de page pour disque étendu et la cache navigateur)

en: Additional Server Modules
fr: Modules serveur additionnels

en: WordPress Resources
fr: Ressources WordPress

en: Not write-able
fr: Non accessible en écriture

en: Write-able
fr: Accessible en écriture

en: Error:
fr: Erreur&nbsp;:

en: Fancy permalinks:
fr: Jolis permaliens :

en: WP_CACHE define:
fr: Définir WP_CACHE :

en: Defined
fr: Défini

en: Not defined
fr: Non défini

en: URL rewrite:
fr: Réecriture d'URL :

en: Network mode:
fr: Mode réseau :

en: Support Us, It's Free!
fr: Soutenez nous, c'est gratuit !

en: We noticed you've been using W3 Total cache for at least 30 days, please help us improve WordPress:
fr: Nous avons remarqué que vous avez utilisé W3 Total cache pendant au moins 30 jours, merci de nous aider à améliorer WordPress :

en: select location
fr: choisir un emplacement

en: Tell Your Friends
fr: Dites-le à vos amis.

en: Login & Rate Us
fr: Connectez vous & notez nous

en: Yes, sign me up.
fr: Oui, inscrivez-moi.

en: Subscribe to Go Faster Now
fr: S'inscrire pour aller plus vite maintenant

en: User experience is an important aspect of every web site and all web sites can benefit from effective caching and file size reduction. We have applied web site optimization methods typically used with high traffic sites and simplified their implementation. Coupling these methods either <a href="http://memcached.org/" target="_blank">memcached</a> and/or opcode caching and the <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym> of your choosing to provide the following features and benefits:
fr: L'expérience utilisateur est un aspect important de chaque site et tous les sites peuvent bénéficier d'une mise en cache effective et de réduction de taille de fichiers. Nous avons appliqué les méthodes d'optimisation de site utilisées généralement avec les sites à fort trafic et simplifié leur mise en œuvre. Ces méthodes sont couplées avec soit <a href="http://memcached.org/" target="_blank"> memcached</a> et/ou la mise en cache d'opcode et du <acronym title="Content Delivery Network"> CDN</acronym> de votre choix pour fournir les caractéristiques et les avantages suivants :

en: Improved Google search engine ranking
fr: Classement de moteur de recherche Google amélioré

en: Increased visitor time on site
fr: Temps des visiteurs amélioré sur le site

en: Optimized progressive render (pages start rendering immediately)
fr: Rendu progressif optimisé (pages de démarrage rendues immédiatement)

en: Reduced <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> Transactions, <acronym title="Domain Name System">DNS</acronym> lookups and reduced document load time
fr: Réduit les Transactions <acronym title="Hypertext Transfer Protocol"> HTTP</acronym>, les recherches <acronym title="Domain Name System"> DNS</acronym> et les temps de chargement de document

en: Bandwidth savings via Minify and <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> compression of <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, JavaScript and feeds
fr: Bande passante économisée et minification via compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> des <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>, <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym>, JavaScript et fluxs

en: Increased web server concurrency and increased scale (easily sustain high traffic spikes)
fr: Augmente la simultanéité du serveur web et une augmentation d'échelle (pour soutenir facilement des pointes de trafic)

en: Transparent content delivery network (<acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>) integration with Media Library, theme files and WordPress core
fr: (<acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>) transparent intégré avec la livrairie médias, fichiers du thème et WordPress

en: Caching of pages / posts in memory or on disk or on CDN (mirror only)
fr: Mise en cache des pages / articles en mémoire ou sur disque ou sur CDN (miroire seulement)

en: Caching of (minified) <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> and JavaScript in memory, on disk or on <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>
fr: La mise en cache du (minification) <acronym title="Cascading Style Sheet"> CSS</acronym> et du JavaScript en mémoire, sur disque ou sur <acronym title="Content Delivery Network"> CDN</acronym>

en: Caching of database objects in memory or on disk
fr: Mise en cache des objets de base de données en mémoire ou sur disque

en: Caching of objects in memory or on disk
fr: Mise en cache des objets en mémoire ou sur disque

en: Caching of feeds (site, categories, tags, comments, search results) in memory or on disk
fr: Mise en cache des flux (site, catégories, étiquettes, commentaires, résultats de recherche) en mémoire ou sur disque

en: Caching of search results pages (i.e. <acronym title="Uniform Resource Identifier">URI</acronym>s with query string variables) in memory or on disk
fr: Mise en cache des <acronym title="Uniform Resource Identifier"> URI</acronym> pages de résultats de recherche (avec des variables de chaîne de requête) en mémoire ou sur disque

en: Minification of posts / pages and feeds
fr: Minification d'articles / pages et flux

en: Minification (concatenation and white space removal) of inline, external or 3rd party JavaScript / <acronym title="Cascading Style Sheet">CSS</acronym> with automated updates
fr: Minification (enlèvement de concaténation et espace blanc) d'inline, externe ou JavaScript / <acronym title="Cascading Style Sheet"> CSS</acronym> avec mises à jour automatisées

en: Complete header management including <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_ETag">Etags</a>
fr: Gestion complète d'en-tête incluant les <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_ETag">Etags</a>

en: JavaScript embedding group and location management
fr: Gestion de groupe et emplacement d'incorporation JavaScript

en: Import post attachments directly into the Media Library (and <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>)
fr: Importation des attachements d'articles directement dans la bibliothèque de médias (et <acronym title="Content Delivery Network">CDN</acronym>)

en: Your users have less data to download, you can now serve more visitors at once without upgrading your hardware and you don't have to change how you do anything; just set it and forget it.
fr: Vos utilisateurs ont moins de données à télécharger, vous pouvez maintenant servir plus de visiteurs à la fois sans mettre à jour votre matériel et vous n'avez rien à changer à votre façon de faire; définissez le juste et oubliez le.

en: Who do I thank for all of this?
fr: Qui dois je remercier pour tout ça ?

en: It's quite difficult to recall all of the innovators that have shared their thoughts, code and experiences in the blogosphere over the years, but here are some names to get you started:
fr: Il est assez difficile de se rappeler de tous ceux qui ont partagé leurs réflexions, leurs codes et expériences au cours des années, mais voici quelques noms pour vous aider à démarrer :

en: Please reach out to all of these people and support their projects if you're so inclined.
fr: La traduction a été effectuée par la <a href= "https://make.wordpress.org/polyglots/teams/?locale=fr_FR">communauté WordPress francophone</a> .<br />Merci de tendre la main à tous ces gens et de soutenir leurs projets si vous y êtes enclins.

en: Browser caching is currently %s.
fr: Le cache du navigateur est actuellement %s

en: %sUpdate media query string%s to make existing file modifications visible to visitors with a primed cache
fr: %sMise à jour de chaîne de requête média%s pour rendre les modifications de fichiers existants visibles pour les visiteurs avec un cache prêt

en: Specify global browser cache policy.
fr: Spécifier la politique globale de mise en cache du navigateur.

en: Set Last-Modified header
fr: Définir le dernier en-tête modifié

en: Set the Last-Modified header to enable 304 Not Modified response.
fr: Définir le dernier en-tête modifié pour activer la réponse 304 de non-modification

en: Set expires header
fr: Définir l'expiration d'en-tête

en: Set the expires header to encourage browser caching of files.
fr: Définir l'expiration d'en-tête afin d'encourager la mise en cache de navigateur de fichiers.

en: Set cache control header
fr: Définir le contrôle de mise en cache d'en-tête

en: Set pragma and cache-control headers to encourage browser caching of files.
fr: Définir des en-têtes pragma et de contrôle de cache pour encourager la mise en cache du navigateur des fichiers.

en: Set entity tag (eTag)
fr: Définir l'étiquette d'entité (eTag)

en: Set the Etag header to encourage browser caching of files.
fr: Définir l'en-tête d'eTag pour encourager la mise en cache de navigateur de fichiers.

en: Set W3 Total Cache header
fr: Définir l'en-tête W3 Total Cache

en: Set this header to assist in identifying optimized files.
fr: Définir cet en-tête pour aider à l'identification de fichiers optimisés.

en: Enable <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip) compression
fr: Activer la compression <acronym title="Hypertext Transfer Protocol">HTTP</acronym> (gzip)

en: Reduce the download time for text-based files.
fr: Réduire le temps de téléchargement pour les fichiers à base de texte.

en: Prevent caching of objects after settings change
fr: Prévenir la mise en cache des objets après le changements des paramètres

en: Whenever settings are changed, a new query string will be generated and appended to objects allowing the new policy to be applied.
fr: Chaque fois que les paramètres sont modifiés, une nouvelle chaîne de requête sera générée et ajoutée aux objets permettant à la nouvelle politique à appliquer.

en: Do not add the prevent caching query string to the specified files. Supports regular expressions.
fr: N'ajoutez pas la prévention de la mise en cache de chaîne de requête pour les fichiers spécifiés. Supporte les expressions régulières.

en: Don't set cookies for static files
fr: Ne pas définir de cookie pour les fichiers statiques

en: Removes Set-Cookie header for responses.
fr: Enlever l'en-tête Set-Cookie pour les réponses.

en: Reduce server load by allowing the web server to handle 404 (not found) errors for static files (images etc).
fr: Réduire la charge sur le serveur en permettant le serveur web d'erreurs de manipuler les erreur 404 (non trouvé) pour les fichiers statiques (images, etc.).

en: If enabled - tou may get 404 File Not Found response for some files generated on-the-fly by WordPress plugins. You may add those file URIs to 404 error exception list below to avoid that.
fr: Si activé - vous pouvez obtenir une réponse 404 de fichier non trouvé, pour certains fichiers générés à la volée par WordPress plugins. Vous pouvez ajouter que ceux de fichiers URI à une liste d'exceptions de l'erreur 404 ci-dessous pour éviter cela.

en: Never process 404 (not found) events for the specified files.
fr: Ne jamais traiter les 404 (non trouvé) des événements pour les fichiers spécifiés.

en: Specify browser cache policy for Cascading Style Sheets and JavaScript files.
fr: Spécifier la politique de mise en cache de navigateur pour les fichiers CSS et JavaScript.

en: seconds
fr: secondes

en: cache with max-age ("public, max-age=EXPIRES_SECONDS")
fr: cache avec âge maxi ("public, max-age=EXPIRES_SECONDS")

en: cache with validation ("public, must-revalidate, proxy-revalidate"
fr: mise en cache avec validation ("public, must-revalidate, proxy-revalidate"

en: cache with max-age and validation ("max-age=EXPIRES_SECONDS, public, must-revalidate, proxy-revalidate")
fr: cache avec âge maxi et validation ("max-age=EXPIRES_SECONDS, public, must-revalidate, proxy-revalidate")

en: cache without proxy ("private, must-revalidate")
fr: mise en cache sans proxy ("private, must-revalidate")

en: Specify browser cache policy for posts, pages, feeds and text-based files.
fr: Spécifier la politique de mise en cache de navigateur pour les articles, pages, flux et fichiers à base de texte.

en: cache with validation ("public, must-revalidate, proxy-revalidate")
fr: cache avec validation ("public, must-revalidate, proxy-revalidate")

en: Media &amp; Other Files
fr: Média &amp; autres fichiers

en: Email notification:
fr: Notification par e-mail&nbsp;:

en: Specify email addresses for completed removal notifications. One email per line.
fr: Spécifier les adresses email pour les notifications de retrait achevé. Un email par ligne.

en: Domain to purge:
fr: Domaine à purger :

en: Purge action:
fr: Effacez l'action :

en: <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> support:</label>
fr: Support <acronym title="Secure Sockets Layer">SSL</acronym> :</label>

en: Auto (determine connection type automatically)
fr: Auto (détermine automatiquement le type de connexion)

en: All Templates
fr: Tous les modèles
