Make - en to fr translation catalogue (402 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Create your website without touching a line of code. Make's flexible customization features and a powerful drag and drop page builder make designing your site fun and easy. Build almost anything: a simple portfolio or photography site, an ecommerce business site, a minimalist blog, or even a professional magazine. You'll start by customizing your background, layouts, fonts, colors, and logo. Next, add and organize your content using the drag and drop page builder. Add a photo, a video, a gallery, or even a slider to any page on your website. Make is responsive, so your website will naturally look great on phones, tablets, and desktop screens. It's also fully compatible with popular plugins like WooCommerce, Gravity Forms, Contact Form 7, Jetpack, and WP PageNavi.
fr: Créer votre site web sans toucher à une seule ligne de code. La personnalisation flexible de Make et le glissé déposé dans le créateur de page rend le design de votre site amusant et facile.Vous pouvez quasiment tout réaliser&nbsp;: un simple portfolio ou un site photographique, un site de e-commerce, un blog minimaliste, voire même un magazine professionnel. Vous pouvez commencer en personnalisant l&rsquo;arrière-plan du site, les agencements, les polices, les couleurs, et le logo. Ensuite, ajouter et organiser votre contenu en utilisant le glissé déposé dans le créateur de page. Ajoutez une photo, une vidéo, une galerie, ou même un diaporama dans chacune des pages de votre site. Make est responsive, ainsi votre site aura une belle apparence sur les téléphones, les tablettes et les écrans d&rsquo;ordinateur de bureau. Il est aussi compatible avec les extensions populaires tels que  WooCommerce, Gravity Forms, Contact Form 7, Jetpack et WP PageNavi.

en: Bengali
fr: Bengalais

en: Make will soon be dropping support for WordPress versions 4.0 and 4.1. Please %2$s to ensure full compatibility.
fr: Make va bientôt ne plus prendre en charge les versions 4.0 et 4.1 de WordPress. Veuillez %2$s pour assurer une compatibilité complète.

en: The Yoast SEO plugin enables this option.
fr: L&rsquo;extension Yoast SEO permet cette option.

en: Show breadcrumbs
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane

note: Translators: "Taken" refers to the date that a photograph was taken. %s is a placeholder for that date.
en: Taken: %s
fr: Prise le&nbsp;: %s

note: Translators: "ISO" is an acronym that refers to a camera's sensitivity to light. %s is a placeholder for the ISO value.
en: ISO: %s
fr: ISO&nbsp;: %s

note: Translators: "Focal length" refers to the length of a camera's lens. %s is a placeholder for the focal length value, and "mm" is the units in millimeters.
en: Focal length: %smm
fr: Focale de&nbsp;: %smm

note: Translators: "Aperture" refers to the amount of light passing through a camera lens. %s is a placeholder for the aperture value, represented as an f-stop.
en: Aperture: %s
fr: Ouverture&nbsp;: %s

note: Translators: "Exposure" refers to a camera's shutter speed. %s is a placeholder for the shutter speed value.
en: Exposure: %s
fr: Exposition&nbsp;: %s

note: Translators: "Camera" refers to the model name of a camera. %s is a placeholder for the model name.
en: Camera: %s
fr: Appareil&nbsp;: %s

note: Translators: this string denotes a camera shutter speed as a number of seconds. %s is a placeholder for the number.
en: %s seconds
fr: %s secondes

note: Translators: this string denotes a camera shutter speed as a fraction of a second. %s is a placeholder for the denominator of the fraction.
en: 1/%s second
fr: 1/%s seconde

en: Thai
fr: Thaï

en: Header Bar Navigation
fr: Barre de navigation d&rsquo;en-tête

en: Primary Navigation
fr: Navigation principale

note: Translators: this string is in the placeholder attribute of the search input.
en: Search&hellip;
fr: Rechercher&hellip;

note: Translators: this string is the label on the search submit button.
en: Search
fr: Rechercher

note: Translators: this string is a label for a search input that is only visible to screen readers.
en: Search for:
fr: Rechercher

note: Translators: this string indicates attribution.
en: by
fr: de

note: Translators: this string is an attribution of a post author. e.g. by Ernest Hemingway
en: by %s
fr: par %s

note: Translators: this string indicates an amount of passed time. e.g. 5 minutes ago
en: %s ago
fr: il y a %s

note: Translators: this string is a verb whose subject is a comment author. e.g. Bob says: Hello.
en: says:
fr: dit

en: normal
fr: Normal

en: bold
fr: Gras

en: dashed
fr: tirets

en: inset
fr: retrait

en: groove
fr: rainure

en: ridge
fr: crête

en: outset
fr: déport

en: solid
fr: continu

en: dotted
fr: pointillé

en: Upgrade to %s.
fr: Mise à jour vers %s.

en: Note: the Builder Template does not display a featured image.
fr: Remarque&nbsp;: Builder Template ne permet pas l&rsquo;affichage d&rsquo;une image à la Une.

en: These options have been deprecated in favor of the Site Icon setting in WordPress core. Please visit the Site Identity section to configure your site icon.
fr: Cette option a été désactivée au profit du réglages d'icône du site dans le core de WordPress. Veuillez vous rendre dans la section Identité du site pour configurer votre icône de site.

en: Gallery
fr: Galerie

en: Banner
fr: Bannière

en: Upgrade to Make Plus.
fr: Mettre à jour vers Make Plus.

note: Translators: this string appears as the title of the Comments section of a post.
en: One comment | %1$s comments
fr[0]: Un commentaire
fr[1]: %1$s commentaires

en: Press Enter to submit your search
fr: Tapez sur Entrée pour lancer votre recherche

en: %s result found | %s results found
fr[0]: %s résultat trouvé
fr[1]: %s résultats trouvés

en: Search for %s
fr: Recherche pour %s

en: By %s
fr: Par %s

en: From %s
fr: De %s

en: Tagged %s
fr: Étiqueté %s

en: Post navigation
fr: Navigation de l&rsquo;article

en: Newer posts
fr: Articles plus récents

en: Older posts
fr: Articles pr&eacute;c&eacute;dents

en: Posts navigation
fr: Navigation au sein des articles

en: Skip to content
fr: Aller au contenu principal

en: homepage
fr: page d'accueil

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semble que ce que vous cherchez est introuvable. Essayez avec une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr: Prêt(e) à publier votre premier article? <a href="%1$s">Lancez-vous ici</a>.

en: Nothing found
fr: Rien de trouvé

en: Technical Details
fr: Détails techniques

en: Download this file:
fr: Télécharger ce fichier&nbsp;:

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Edit
fr: Modifier

en: Testimonial
fr: T&eacute;moignage

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Effect
fr: Effet

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: Slider Settings
fr: Réglages du Slider

en: Show gallery as slider
fr: Afficher la galerie sous forme de diaporama

en: Small
fr: Petit

en: Choose a line style
fr: Choisir un style de ligne

en: Big
fr: Grand

en: Choose
fr: Choisir

en: Insert Horizontal Line
fr: Insérer une ligne horizontale

en: File Type Icons
fr: Icônes de types de fichiers

en: Directional Icons
fr: Icônes de direction

en: Video Player Icons
fr: Icônes de lecteur de vidéo

en: Form Control Icons
fr: Icônes de contrôle de formulaire

en: Chart Icons
fr: Icônes de graphiques

en: Payment Icons
fr: Icônes de paiement

en: Medical Icons
fr: Icônes médicales

en: Spinner Icons
fr: Icônes spinner

en: Brand Icons
fr: Icônes de marque

en: Insert Icon
fr: Insérer une icône

en: Choose an icon
fr: Choisir une icône

en: Web Application Icons
fr: Icônes d&rsquo;application web

en: Text Editor Icons
fr: Icônes d&rsquo;éditeur de texte

en: Currency Icons
fr: Icônes de devise

en: List
fr: Liste

en: Background Color (hover)
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan (au survol)

en: Text Color (hover)
fr: Couleur du texte (au survol)

en: Border Radius (px)
fr: Rayon de la bordure (px)

en: URL
fr: Adresse web

en: Button
fr: Bouton

en: Border Width (px)
fr: Épaisseur de la bordure (px)

en: Open link in a new window/tab
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Horizontal Padding (px)
fr: Espacement horizontal (px)

en: Vertical Padding (px)
fr: Espacement vertical (px)

en: Border Style
fr: Type de bordure

en: none
fr: Aucune

en: Icon Color
fr: Couleur de l&rsquo;icône

en: Icon Position
fr: Position de l&rsquo;icône

en: left
fr: &Agrave; gauche

en: right
fr: &Agrave; droite

en: Icon
fr: Icône

en: Add icon
fr: Ajouter une icône

en: Notice
fr: Avertissement

en: Remove
fr: Retirer

en: Update
fr: Mise à jour

en: Insert
fr: Insérer

en: Choose a format
fr: Choisissez un format

en: This widget area is currently disabled. Enable it in the "Footer" panel of the Customizer.
fr: Cette zone de widget est actuellement désactivée. Activez là dans le panneau « Pied de page » de la personnalisation.

en: This widget area is currently enabled for the following views: %s. Change this in the "Layout" panel of the Customizer.
fr: Cette zone de  widget est actuellement activée pour les vues suivantes&nbsp;: %s. Vous pouvez la modifier dans le panneau « Mise en page » dans la personnalisation.

en: This widget area is currently disabled. Enable it in the "Layout" panel of the Customizer.
fr: Cette zone de widget est actuellement désactivée. Vous pouvez l&rsquo;activer dans le panneau « Mise en page » dans la personnalisation.

en: Blog (Post Page)
fr: Blog (page d&rsquo;articles)

en: Post
fr: Répondre

en: Looking to configure a unique layout for this %1$s? %2$s
fr: Chercher à configurer un modèle unique pour ce %1$s? %2$s

en: Text Transform
fr: Transformation du texte

en: Loading&hellip;
fr: Chargement&#8230;

en: Font Size (px)
fr: Taille de la police (px)

en: Font Style
fr: Style de la police

en: Line Height (em)
fr: Hauteur de ligne (em)

en: Letter Spacing (px)
fr: Interlettrage (px)

en: Word Spacing (px)
fr: Intermots (px)

en: Link Underline
fr: Soulignement de lien

en: Font Family
fr: Famille des polices

en: Widget Body
fr: Corps du widget

en: Google Font Subsets
fr: Sous-ensembles de polices Google

en: Character Subset
fr: Sous-ensembles de caractères

en: Google Fonts website
fr: Site web de polices Google

en: Not all fonts provide each of these subsets. Please visit the %s to see which subsets are available for each font.
fr: Toutes les polices n'ont pas de sous-ensembles. Merci de visiter  %s  pour vérifier quels sous-ensembles sont disponibles pour chacune des polices.

en: Looking to add premium fonts from Typekit to your website?
fr: Cherchez vous à ajouter des polices premium de Typekit à votre site ?

en: Widget Title
fr: Titre Widgets

en: Use Menu Item styles in mobile view
fr: Utiliser les styles des éléments de menu pour les mobiles

en: Includes Header Text, Header Bar Menu items, and the search field.
fr: Inclut le texte d'en tête, les éléments de la barre de menu d'en tête, et le champ de recherche.

en: Tagline
fr: Slogan

en: Hide Site Title
fr: Cacher le titre du site

en: Hide Tagline
fr: Cacher le slogan

en: Font Weight
fr: Poids de la police

en: Site Title
fr: Nom du site

en: Kits
fr: Jeux

en: Choose a kit
fr: Choisissez un jeu

en: Hello
fr: Bonjour

en: Modern
fr: Moderne

en: Creative
fr: Créatif

en: Vintage
fr: Ancien

en: Style Kits
fr: Jeux de style

en: Text Headers
fr: Texte d'en-têtes

en: Select which menu appears in each location. You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
fr: Sélectionnez les menus de chaque emplacement. Vous pouvez modifier le contenu des menus dans Apparence > Menu.

en: After you have created your custom menu for social profile links, select it here.
fr: Après avoir créé votre menu personnalisé pour les liens du profil social, sélectionnez-le ici.

en: %s to quickly apply designer-picked style choices (fonts, layout, colors) to your website.
fr: %s pour rapidement appliquer les choix de style pré-existants (polices,mises en page, couleurs) pour votre site.

en: Default RSS
fr: RSS par défaut

en: Upgrade to %1$s
fr: Mettre à jour vers %1$s

en: Hide default RSS feed link
fr: Cacher le lien par défaut du flux RSS

en: Custom RSS URL (replaces default)
fr: URL RSS personnalisée (remplace l&rsquo;URL RSS par défaut)

en: White Label
fr: Marque blanche

en: If configured, an RSS icon will appear with your social profile icons.
fr: Si configuré, une icône RSS s'affichera avec ceux de votre profil social

en: Enter an email address to add an email icon link to your social profile icons.
fr: Saisissez une adresse de messagerie pour ajouter une icône d'e-mail à ceux de votre profil social.

en: Want to remove the theme byline from your website&#8217;s footer?
fr: Souhaitez-vous supprimer la signature du thème du pied de page de votre site ?

en: Labels
fr: Libellés

en: Apple Touch Icon
fr: Icône Apple Touch

en: File must be <strong>.png</strong> format. Optimal dimensions: <strong>152px x 152px</strong>.
fr: Le fichier doit être au format <strong>.png</strong>. Dimensions idéales: <strong>152px x 152px</strong>.

en: Retina Logo (2x)
fr: Logo Retina  (2x)

en: Regular Logo
fr: Logo standard

en: Social Profiles
fr: Profils sociaux

en: as described here
fr: comme décrit ici

en: File must be <strong>.png</strong> or <strong>.ico</strong> format. Optimal dimensions: <strong>32px x 32px</strong>.
fr: Le fichier doit être au format <strong>.png</strong> ou <strong>.ico</strong>. Dimensions optimales&nbsp;:<strong>32 px x 32 px</strong>.

en: The Retina Logo should be twice the size of the Regular Logo.
fr: Le logo Retina doit être d&rsquo;une taille double de celui du logo standard.

en: Email
fr: E-mail

en: Resize your browser window to preview the mobile menu label.
fr: Modifiez la taille de la fenêtre de votre navigateur pour prévisualiser le rendu du menu sur mobile.

en: Mobile Menu Label
fr: Libellé du menu pour mobile

en: Sticky Label
fr: Libellé de la mise en avant

en: Read More Label
fr: Libellé de « Lire la suite »

en: Enter the complete URL to your profile for each service below that you would like to share.
fr: Saisissez l'URL complète de votre profil pour chaque service que vous souhaitez utiliser ci-dessous.

en: If you would like to add a social profile that is not listed above, or change the order of the icons, create a custom menu %s.
fr: Si vous souhaitez ajouter un profil social qui n'est pas présent ci-dessous, ou changer l'ordre des icônes, créez un menu personnalisé %s.

en: Generate excerpts automatically
fr: Générer automatiquement les extraits

en: Show categories
fr: Afficher les catégories

en: Post Author
fr: Auteur de l&rsquo;article

en: Content
fr: Contenu

en: Post Meta
fr: Poster Meta

en: Comment Count
fr: Nombre de commentaires

en: Show tags
fr: Afficher les étiquettes

en: Post Date
fr: Date de publication

en: Alignment
fr: Alignement

en: Location
fr: Emplacement

en: Featured Images
fr: Images à la Une

en: Hide title
fr: Cacher le titre

en: Header, Footer, Sidebars
fr: En-tête, Pied de page, Barres latérales

en: Hide site header
fr: Cacher l'en-tête du site

en: Hide site footer
fr: Cacher le pied de page du site

en: Show left sidebar
fr: Afficher la barre latérale gauche

en: Show right sidebar
fr: Afficher la barre latérale droite

en: Page Title
fr: Titre de la page

en: Sidebars are not available on pages using the Builder Template.
fr: les barres latérales ne sont pas disponibles sur les pages utilisant Builder Template.

en: Posts
fr: Messages

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Optional Footer Elements
fr: Éléments optionnels du pied de page

en: Blog (Posts Page)
fr: Blog (page des articles)

en: Footer Text
fr: Texte du pied de page

en: Header Bar Text
fr: Texte de la barre d'en-tête

en: This text only appears if a custom menu has not been assigned to the Header Bar Menu location in the Navigation section.
fr: Ce texte n’apparaitra que si un menu personnalisé n'a pas été assigné au menu d'en-tête dans la section navigation.

en: Show search field
fr: Afficher le champ de recherche

en: Show social icons
fr: Afficher les icônes sociales

en: Icon Size (px)
fr: Taille de l&rsquo;icône (px)

en: Number of Widget Areas
fr: Nombre des zones de widgets

en: Remove padding above footer
fr: Supprimer les espaces au dessus du pied de page

en: Footer Layout
fr: Mise en page du pied de page

en: Optional Header Elements
fr: Éléments optionnels de l'en-tête

en: Footer Text Color
fr: Couleur de texte de pied de page

en: Site Layout
fr: Agencement du site

en: Header Layout
fr: Mise en page de l'en-tête

en: Widget Title Color
fr: Couleur du titre du widget

en: Widget Body Color
fr: Couleur du corps du widget

en: Show Title/Logo On
fr: Afficher le Titre / Logo

en: Header Bar Layout
fr: Mise en page de la barre d'en-tête

en: Remove padding beneath header
fr: Supprimer les espaces autour de l'en-tête

en: Sidebars
fr: Barres latérales

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: Sub-Menu Items
fr: Éléments de sous menu

en: Header Bar
fr: Barre d'en-tête

en: This option overrides the %s option in the %s section.
fr: Cette option remplace l&rsquo;option %s dans la section %s

en: Current Item
fr: Élément actuel

en: Hover/Focus Text Color
fr: Couleur du texte au survol / focus

en: Hover/Focus Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan au survol / focus

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Menu Items
fr: Éléments de menu

en: Tagline Color
fr: Couleur du texte du slogan

en: Site Title Color
fr: Couleur du titre du site

en: Site Title &amp; Tagline
fr: Titre et slogan du site

en: These options override the %s option in the %s section.
fr: Ces options remplacent l&rsquo;option %s dans la section %s.

en: Site Header
fr: En-tête du site

en: Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière plan

en: Opacity
fr: Opacité

en: Main Column Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de la colonne principale

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Link Hover/Focus Color
fr: Couleur du lien au survol / focus

en: The default link color is controlled by the "Primary Color" option above.
fr: La couleur par défaut du lien est contrôlé par la valeur de la « Couleur principale » ci-dessus.

en: Links
fr: Liens:

en: Detail Color
fr: Couleur du détail

en: UI icons
fr: Icônes UI

en: most text
fr: plus de texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: form inputs, table borders, ruled lines, slider buttons
fr: les entrées de formulaire, bordures de tableau, lignes avec style, boutons de diaporama

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: links
fr: Liens

en: Used for: %s
fr: Utilisée pour&nbsp;:  %s

en: Site Background Color
fr: Couleur d&rsquo;arrière-plan du site

en: Size
fr: Taille

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Repeat
fr: Répétition

en: Background Image
fr: Image d’arrière-plan

en: Main Column
fr: Colonne principale

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Latin Extended
fr: Latin étendu

en: Telugu
fr: Télugu

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Greek
fr: Grec

en: Standard Fonts
fr: Polices standard

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Extended
fr: Cyrillique étendu

en: Read more
fr: Lire la suite

en: All
fr: Tout

en: Featured
fr: Mise en avant

en: Before content
fr: Avant le contenu

en: With text
fr: Avec texte

en: Post footer
fr: Pied de page d'article

en: Absolute (%s)
fr: Absolu (%s)

en: Relative (1 week ago)
fr: Relatif (1 semaine plus tôt)

en: With avatar
fr: Avec avatar

en: Without avatar
fr: Sans avatar

en: With icon
fr: Avec icône

en: Contain
fr: Contenu

en: Boxed
fr: Largeur fixe

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Centered
fr: Centré

en: Full-width
fr: Pleine largeur

en: Navigation Below
fr: Navigation dessous

en: Flipped
fr: Renversé

en: Post header
fr: En-tête d'article

en: Fixed
fr: Fixe

en: Scroll
fr: Défilant

en: Bottom Right
fr: Bas droite

en: Bottom Left
fr: Bas gauche

en: Bottom
fr: Bas

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Top Left
fr: Haut gauche

en: Top
fr: Haut

en: Tile Vertically
fr: Répétition verticale

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: Tile Horizontally
fr: Répétition horizontale

en: Never
fr: Jamais

en: Always
fr: Toujours

en: Uppercase
fr: En majuscule

en: Lowercase
fr: En minuscule

en: On hover/focus
fr: Au survol / focus

en: Italic
fr: Italique

en: Bold
fr: Gras

en: Sidebars & Widgets
fr: Barres latérales et widgets

en: No results match
fr: Aucune correspondance

en: No matching fonts
fr: Aucune police correspondante

en: Footer
fr: Pied de page

en: Header
fr: En-tête

en: Layout
fr: Agencement

en: Background Images
fr: Images d&rsquo;arrière-plan

en: Typography
fr: Typographie

en: Color
fr: Couleur

en: General
fr: Options du compte

en: follow these steps
fr: suivez ces étapes

en: update WordPress
fr: mettre à jour WordPress

en: Make requires version %1$s of WordPress or higher. Please %2$s to ensure full compatibility.
fr: Make nécessite la version %1$s de WordPress ou supérieure. Veuillez %2$s pour vous assurer une compatibilité complète.

en: The uploaded package appears to be a plugin. PLEASE INSTALL AS A PLUGIN.
fr: Le paquet téléchargé semble être une extension. Veuillez l'installer comme tel.

en: the WordPress interface
fr: l&rsquo;interface WordPress

en: A new version of Make Plus is available. If you encounter problems updating through %1$s, please %2$s to update manually.
fr: Une nouvelle version de Make Plus est disponible. Si vous rencontrez de problèmes lors de la mise à jour par %1$s, veuillez %2$s pour faire la mise à jour manuellement.

en: Dark
fr: Foncé

en: Square
fr: Carré

en: Light
fr: Clair

en: Landscape
fr: Paysage

en: Display your images in various grid combinations.
fr: Afficher vos images dans différentes combinaisons de grille

en: Caption style
fr: Style de la légende

en: Reveal
fr: Révéler

en: Overlay
fr: Superposition

en: Caption color
fr: Couleur de la légende

en: Aspect ratio
fr: Rapport l / h

en: Transition effect
fr: Effet de transition

en: Fade
fr: Fondu

en: Default
fr: Par défaut

en: Hide navigation arrows
fr: Cacher les flèches de navigation

en: Autoplay slideshow
fr: Lecture automatique du diaporama

en: Time between slides (ms)
fr: Temps entre les diapos (ms)

en: Section height (px)
fr: Hauteur de la section (px)

en: Slide horizontal
fr: Diapo horizontale

en: Responsive behavior
fr: Comportement responsive

en: Hide navigation dots
fr: Cacher les points de navigation

en: Choose how the Banner will respond to varying screen widths. Default is ideal for large amounts of written content, while Aspect is better for showing your images.
fr: Choisissez comment la bannière doit répondre aux variations de largeurs d'écrans. La valeur par Défaut est idéale pour de grande quantité de contenu de texte, alors qu'Aspect est meilleur pour visualiser des images.

en: Display multiple types of content in a banner or a slider.
fr: Afficher des types de contenus multiples dans une bannière ou un diaporama.

en: Tile
fr: Motif répété

en: Cover
fr: Couverture

en: Background style
fr: Style de l'arrière-plan

en: Background image
fr: Image d&rsquo;arrière-plan

en: Add new slide
fr: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Columns
fr: Colonnes

en: Configure item
fr: Configurer cet élément

en: Delete item
fr: Supprimer cet élément

en: Item link URL
fr: Lien URL de cet élément

en: Add new item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: %s and convert any column into an area for widgets.
fr: %s et convertir toute colonne en une zone de widgets.

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Set gallery image
fr: Sélectionner une galerie d'image

en: Enter item title
fr: Saisissez le titre de cet élément

en: Configure column
fr: Configurer la colonne

en: Edit text column
fr: Modifier le texte de la colonne

en: Drag-and-drop this item into place
fr: Glissez-déposez cet élément à la place désirée

en: Drag-and-drop this column into place
fr: Glissez-déposez cette colonne à la place désirée

en: Enter column title
fr: Saisissez le titre de la colonne

en: Image link URL
fr: Lien URL de l&rsquo;image

en: Create rearrangeable columns of content and images.
fr: Créer des colonnes réorganisables de contenus et d'images.

en: Enter section title
fr: Saisir le titre de section

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière plan

en: Darken background to improve readability
fr: Assombrir l'arrière-plan améliore la lisibilité

en: Right
fr: Droite

en: Left
fr: Gauche

en: None
fr: aucune

en: Drag-and-drop this slide into place
fr: Glissez déposez cet diapo à l'endroit désiré

en: Set banner image
fr: Sélectionner l'image de la bannière

en: Configure slide
fr: Configurer la diapo

en: Delete slide
fr: Supprimer la diapo

en: Content position
fr: Emplacement du contenu

en: Done
fr: Terminé

en: Click to toggle
fr: Cliquer pour inverser.

en: Remove Current Image
fr: Supprimer l'image actuelle

en: Duplicate this page with %s.
fr: Dupliquer cette page avec %s.

en: Upgrade to Make Plus
fr: Mettre à jour vers Make Plus

en: Want some ideas?
fr: Besoin de plus d&rsquo;idées&nbsp;?

en: %s and get a quick start with pre-made designer builder templates.
fr: %s et faire un rapide démarrage avec des modèles déjà existants.

en: Upgrade to %s
fr: Mettre à jour vers %s

en: Get more.
fr: En avoir plus.

en: Looking for more sections and options? %s
fr: Vous voulez plus de sections et d'options&nbsp;? %s

en: Configure section
fr: Configurer la section

en: Delete section
fr: Supprimer la section

en: Set image
fr: Définir l&rsquo;image

en: Current image
fr: Image actuelle

en: Use Page Builder
fr: Utiliser le Page Builder

en: Delete the section?
fr: Supprimer la section&nbsp;?

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Footer 1
fr: Pied de page 1

en: Footer 2
fr: Pied de page 2

en: Footer 3
fr: Pied de page 3

en: Footer 4
fr: Pied de page 4

en: Hide
fr: Cacher

en: Make requires at least WordPress version %1$s. You are running version %2$s. Please upgrade and try again.
fr: Make nécessite la version %1$s de WordPress. Vous utilisez la version %2$s. Veuillez le mettre à jour et réessayez.

en: Right Sidebar
fr: Colonne latérale droite

en: Left Sidebar
fr: Colonne latérale gauche

en: Social Profile Links
fr: Liens du profil social

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

en: Maybe try searching this website:
fr: Peut être en lançant une recherche sur le site&nbsp;?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Oups&nbsp;! Cette page est introuvable.
