Stable (latest release) - en to da translation catalogue (482 entries)

en: Edit Event
da: Rediger begivenhed

en: Edit Venue
da: Rediger sted

en: Stock:
da: Lager:

en: RSVP
da: Tilmelding

en: Post submitted.
da: Indlæg indsendt.

en: Post draft updated.
da: Indlægskladde opdateret.

en: Invalid User ID
da: Ugyldigt bruger-ID

en: Send Email
da: Send email

en: Create New %s
da: Dan ny %s

en: Clear
da: Klart

en: Install Plugin
da: Installér plugin

en: Install %s
da: Installer %s

en: Activate Plugin
da: Aktivér plugin

en:  and
da: og

en: Activate %s
da: Aktiver %s

en: Cancel
da: Cancella

en: Default currency symbol
da: Standardsymbol for valuta

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
da: Indstil standardsymbolet for valuta til prisen for deltagelse i begivenheder. En ændring af denne indstilling påvirker kun fremtidige begivenheder.

en: Currency symbol follows value
da: Møntfodssymbol følger værdi

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
da: Møntfodssymbolet vises normalt foran værdien. Aktivering af denne valgmulighed viser symbolet efter værdien.

en: Map Settings
da: Kortindstillinger

en: Enable Google Maps
da: Aktiver Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
da: Markér for at aktivere kortfunktioner for begivenheder og steder.

en: Google Maps default zoom level
da: Google Maps standard zoom niveau

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
da: 0 = zoomed ud; 21 = zoomed ind.

en: Miscellaneous Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
da: Dublering af steder &amp; arrangører

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
da: Ved opgradering fra en præ-3.0 version af The Events Calendar kan der ske en dublering af steder og arrangører. Klik denne knap for at fjerne dubletter.

en: View Welcome Page
da: Se velkomst-siden

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
da: Se opdaterings-siden

en: View Update Page
da: Se opdaterings-siden

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
da: Vis siden som du så da du opdaterede vores plugin

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.

en: You need to upgrade!
da: Opgradering kræves!

en: You are up to date!
da: Du har den nyeste version!

en: More...
da: Mere…

en: Latest Version:
da: Seneste version:

en: Requires:
da: Kræver:

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
da: Her kan alle globale netværksindstillinger for Modern Tribe's The Events Calendar indstilles.

en: Hide the following settings tabs on every site:
da: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: City:
da: By:

en: Country:
da: Land:

en: State or Province:
da: Område/provins:

en: Select a State:
da: Stat:

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Show Google Map:
da: Vis Google Map kortvisning:

en: Show Google Maps Link:
da: Vis Google Map link:

en: Title:
da: Titel:

en: Show:
da: Vis:

en: Show widget only if there are upcoming events:
da: Widget vises kun, hvis der er planlagt fremtidige begivenheder:

en: Details
da: Detaljer

en: Event Tags:
da: Begivenheds-tags:

en: Origin:
da: Oprindelse:

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
da: Denne funktion skal være efter en $begivenhed eller bruges i et loop.

en: Yesterday
da: I går

en: Tomorrow
da: Comoros

en: Category
da: Kategori

en: Loading %s
da: Indlæser %s

en: Find out more »
da: Find ud af mere

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
da: Powered by %sThe Events Calendar%s

en: Click to view a Google Map
da: Click for at se Google Maps kort

en: Upcoming %s
da: Kommende %s

en: Past %s
da: Tidligere %s

en: Your current Events URL is %s
da: Linket til nuværende begivenhed er %s

en: Column Mapping: %s
da: Kolonnematch: %s.

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
da: Kolonner er blevet kortlagt på baggrund af din sidste import. Sørg venligst for at de udvalgte felter matcher kolonnerne i din CSV-fil.

en: Column Headings
da: Kolonneoverskrifter

en: Event Fields
da: Begivenhedsfelter

en: Perform Import
da: Udfør import

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Import Settings
da: Importer indstillinger

en: Published
da: Udgivet

en: Pending
da: Afventer

en: Draft
da: Kladde

en: Events Import
da: Begivenheds-import

en: Import Instructions
da: Importinstruktioner

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
da: Hvis dine begivenheder har organisatorer eller venues, så importér dem venligst først.

en: To import organizers or venues:
da: For at importere arrangører eller venues:

en: Select the appropriate import type.
da: Vælg den passende importtype.

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
da: Upload en CSV fil med en post på hver linje. Den første linje må indeholde kolonnenavne (afkryds boksen herunder).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
da: En kolonne i din CSV bør have organisator/venue navnet. Alle andre felter er valgfrie.

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
da: Efter du har uploadet din fil, får du mulighed for at angive hvordan kollonnerne i din CSV skal matche felterne i The Events Calendar.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
da: Importer dine events efter import af organisatorer og venues:

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
da: En kolonne i din CSV bør have begivenhedstitlen. En anden bør have begivenhedens start-dato. Alle andre felter er valgfrie.

en: Import Type:
da: Importtype

en: CSV File:
da: CSV fil:

en: This file has column names in the first row
da: Denne fil har kolonnenavne i første række

en: Import CSV File
da: Importer CSV fil

en: Import Result
da: Importer resultat

en: Import complete!
da: Import fuldført!

en: Inserted: %d
da: Indsat: %d

en: Updated: %d
da: Opdateret: %d

en: Skipped: %d
da: Sprunget over: %d

en: The import statistics above have the following meaning:
da: Importstatistikken oven for betyder følgende:

en: Skipped row numbers: %s
da: Sprang over rækkenumre: %s

en: Day Navigation
da: Begivenhedsvisning

en: Find out more
da: Lær mere

en: %s List Navigation
da: %s Liste Navigation

en: Event Views Navigation
da: Event views visning

en: View As
da: Vis som

en: Calendar Month Navigation
da: Månedsvisning

en: Attendee List
da: Deltagerliste

en: Your tickets
da: Dine billetter

en: Ticket Type
da: Billettype

en: Purchaser
da: Køber

en: View All %s
da: Se alle %s

en: There are no upcoming %s at this time.
da: Der er ingen kommende %s på dette tidspunkt

en: Add to Google Calendar
da: Tilfø til Google Calendar

en: Google Calendar
da: Google kalender

en: iCal Export
da: Eksportér

en: Month's %s
da: Måneders %s

en: Week's %s
da: Ugers %s

en: Day's %s
da: Dages %s

en: Listed %s
da: Listet %s

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
da: Brug denne kalender for at dele kalender data på Google Calendar, Apple iCal og andre kompatible apps

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
da: Du kører version %s og fortjener et knus :-)

en: Rate It
da: Stem

en: PSST... Want a Discount?
da: PSST... Vil du have rabat?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
da: Vi sender rabatter til vores kerne-brugere via vores nyhedsbrev

en: Sign Up
da: Tilmeld dig

en: Looking for Something Special?
da: På udkig efter noget specielt?

en: Community Events
da: Community begivenheder

en: Filters
da: Filtre

en: News For Events Users
da: Nyheder for begivenhedsbrugere

en: Keep The Events Calendar Core FREE
da: Behold The Events Calendar Core FREE

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
da: Ved at give os 5 stjerner, hjælper du os med at udbrede TEC til endnu flere brugere. Flere brugere betyder mere support, funktioner og mere af det hele som du allerede kender og elsker ved TEC. Vi kan ikke udrette dette uden din hjælp!

en: Rate it five stars today!
da: Giv den fem stjerner i dag!

en: Newsletter Signup
da: Tilmeld dig nyhedsbrevet

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
da: Hold dig orienteret om The Events Calendar Pro. Vi udsender med mellemrum opdateringer, nyheder fra vores udviklere og gode tilbud

en: Getting Started
da: Kom i gang

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
da: Se og læs de nye tutorials

en: Looking for More Features?
da: På udkig efter yderligere funktioner?

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
da: Tilføjelser til community, billetter, filtre, Facebook og andre

en: Support Resources
da: Support ressourcer

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
da: FAQ's, dokumentation, tutorials og fora

en: Release Notes
da: Release Noter

en: Get the Skinny on the Latest Updates
da: Få et hurtigt overblik over de seneste opdateringer

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
da: Produktudgivelser, tutorials og community aktiviteter

en: Last Update
da: Senest opdateret

en: Hide From %s Listings
da: Gem fra %s Lister

en: Sticky in Month View
da: Klæbende i månedsvisning

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
da: Når begivenheder er sticky i månedsvisning, vil de vises først i listen over begivenheder i en given dags blok.

en: Time &amp; Date
da: Tidspunkt &amp; Dato

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
da: Du har ændret gentagelsereglen for denne %1$s.  Hvis du gemmer %1$s vil du opdatere alle fremtidige %2$s.  Hvis du ikke vil ændre alle %2$s, så opdater venligst siden.

en: All Day %s:
da: Hele dagen %s:

en: Start Date &amp; Time:
da: Starttidspunkt

en: End Date &amp; Time:
da: Sluttidspunkt

en: Location
da: Lokation

en: %s Cost
da: %s pris

en: Currency Symbol:
da: Valuta:

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
da: Før pris

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
da: Efter pris

en: Cost:
da: Pris:

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
da: Indsæt et 0 for %s som er gratis eller lad feltet stå tomt for at skjule det

en: %s Name:
da: %s Navn på stedet:

en: Phone:
da: Telefon:

en: Website:
da: Hjemmeside:

en: Email:
da: E-mail:

en: %s Name Already Exists
da: %s Navnet eksisterer allerede

en: Event Details
da: Detaljer

en: Start Date / Time:
da: Starttidspunkt / dato

en: End Date / Time:
da: Sluttidspunkt / dato

en: Address:
da: Adresse:

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
da[0]: (%d afventer gennemsyn)
da[1]: (%d afventer gennemsyn)

en: Finalized:
da: Afsluttede:

en: Awaiting review:
da: Afventer gennemsyn

en: Checked in:
da: Tjekket ind:

en: Send the attendee list by email
da: Send deltagerlisten pr. e-mail

en: Select a User:
da: Vælg en bruger:

en: Select...
da: Vælg...

en: or
da: eller

en: Email Address:
da: E-mailadresse

en: Edit
da: Rediger

en: Edit in %s
da: Rediger i %s

en: View
da: Gå til

en: Sold %d
da: Solgt %d

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
da: Denne begivenhed blev oprettet med Community Events. Er du sikker på at du vil sælge billetter til begivenheden?

en: Upload image for the ticket header
da: Upload billede til billettens overskrift

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
da: 580px i bredden (ingen begrænsninger i højden) anbefales til e-mails og til mobilsurfing. 1160px i bredden anbefales til enheder med "retina" skærme.

en: Select an Image
da: Vælg et billede

en: Remove
da: Fjern

en: Add new ticket
da: Tilføj ny billet

en: Edit ticket
da: Rediger billet

en: Sell using:
da: Sælg med:

en: Ticket Name:
da: Billetnavn:

en: Ticket Description:
da: Billetbeskrivelse:

en: Price:
da: Pris:

en: (0 or empty for free tickets)
da: (0 eller ikke flere gratis billetter)

en: Sale Price:
da: Udsalgspris

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
da: (Nuværende pris - Dette kan ændres vha. produkt editoren)

en: Start sale:
da: Åben billetsalg:

en: End sale:
da: Afslut billetsalg:

en: Save this ticket
da: Gem denne billet

en: Default Events Template
da: Standardskabelon for begivenheder

en: Default Page Template
da: Standardskabelon for sider

en: Display Settings
da: Vis indstillinger

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
da: Indstillingerne nedenfor styrer visningen af din kalender. Hvis tingene ikke ser rigtige ud, så prøv at skifte mellem de tre "style sheet" muligheder eller vælg en side-skabelon fra dit tema. </p> <p> Der vil være situationer, hvor ingen ud-af-boksen skabelon er 100 % perfekt. Tjek vores <a href="%s"> vores themer's guide </a> for instruktioner om brugerdefinerede ændringer.

en: Basic Template Settings
da: Layoutindstillinger

en: Default stylesheet used for events templates
da: Standardlayout til begivenhedsskabeloner

en: Skeleton Styles
da: Simple layouts

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
da: Inkluderer kun tilstrækkelig css til at opnå komplekse layouts såsom kalender- og ugevisning.

en: Full Styles
da: Normale layouts

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
da: Mere detaljeret styling, forsøger at bruge styles fra dit theme.

en: Tribe Events Styles
da: Tribe layouts

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
da: Et fuldt designet og stylet theme til dine begivenhedssider.

en: Events template
da: Begivenhedsskabelon

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
da: Vælg en sideskabelon til visning af din kalender og begivenheder

en: Enable event views
da: Tillad visning af begivenheder

en: You must select at least one view.
da: Vælg mindst én visningstype.

en: Default view
da: Standardvisning

en: Disable the Event Search Bar
da: Deaktiver begivenhedssøgefeltet

en: Check this to use the classic header.
da: Sæt kryds i denne, hvis du vil bruge det klassiske sidehoved.

en: Month view events per day
da: Månedsvisning begivenheder pr. dag

en: Change the default 3 events per day in month view. Please note there may be performance issues if you set this too high. <a href="%s">Read more</a>.
da: Ændr standarden for 3 begivenhder pr dag i månedsvisning. Bemærk, at der kan være problemer med ydeevnen, hvis du indstiller denne for højt. <a href="%s"> Læs mere </a>.

en: Enable the Month View Cache
da: Aktiver månedsvisning Cache

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s">Read more</a>.
da: Markér denne for at cache din månedsvisning HTML i transienter, hvilket kan hjælpe med at forbedre kalenderhastigheden på sider med mange begivenheder. <a href="%s"> Læs mere </a>.

en: Date Format Settings
da: Generelle indstillinger

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
da: <p>Følgende tre felter accepterer dato format mulighederne som er tilgængelige i php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Her kan du se, hvordqan du laver dine egne dato formater</a>.</p>

en: Date with year
da: Dato med årsangivelse

en: Date without year
da: Dato uden årsangivelse

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
da: Indtast det format som du ønsker der skal bruges når der indtastes dato uden årsangivelse. Dette bruges når der vises en event fra det aktuelle år.

en: Month and year format
da: Måned og år format

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
da: Indtast det format som skal bruges når der skal vises en måned eller en årsangivelse. Bliver brugt ved måneds visning.

en: Date time separator
da: Dato og tid seperator

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
da: Indtast den seperator som skal bruges imellem dato og tidsangivelse, når de begge vises.

en: Time range separator
da: Tidsangivelses seperator

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
da: Tilføj den seperator som der skal bruges imellem start og slut tidspunkt for en event.

en: Datepicker Date Format
da: Dato format

en: Select the date format to use in datepickers
da: Vælg det dato format som skal bruges når der vælges dato

en: Advanced Template Settings
da: Advancerede skabelonindstillinger

en: Add HTML before event content
da: Tilføj HTML før indholdet i begivenheden

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da: Du kan tilføje HTML før begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: Add HTML after event content
da: Tilføj HTML efter indholdet i begivenheden

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
da: Du kan tilføje HTML efter begivenheden. Dette kan være en hjælp, hvis layoutet eller visningen skal finjusteres.

en: Finding & extending your calendar.
da: Find og udvid din kalender.

en: Finding your calendar.
da: Find din calendar.

en: Where's my calendar?
da: Hvor er min kalender?

en: Right here
da: Lige her

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Check out the available add-ons
da: Se tilgængelige tilføjelser

en: We hope our plugin is helping you out.
da: Vi håber du er glad for vores plugin.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: See an example of the link
da: Se eksempel på link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Show The Events Calendar link
da: Tilføj link til The Events Calendar

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Number of events to show per page
da: Antal begivenheder pr. side

en: Use Javascript to control date filtering
da: Brug Javascript til at styre datofiltreringen

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
da: Denne valgmulighed er deaktiveret når "Deaktiver begivenhedssøgefeltet" er krydset af i Visningsindstillinger fanebladet.

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
da: Aktiver live ajax for datovælgeren i front end (Brugerindsendelse ikke påkrævet)

en: Show comments
da: Vis kommentarer

en: Enable comments on event pages.
da: Tillad kommentarer på begivenheder.

en: Include events in main blog loop
da: Inkluder begivenheder i din blog

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
da: Vis begivenheder i din blog sammen med andre indlæg. Begivenheder vil fortsat også kunne vises som normalt.

en: Events URL slug
da: Kort link titel

en: The slug used for building the events URL.
da: Den korte titel bruges som element i begivenhedens link.

en: Your current events URL is: %s
da: Link: %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
da: iCal link til dine begivenheder:

en: Single event URL slug
da: Link til begivenhed

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
da: Ovenstående burde være i flertal, men er i ental. <br /> Linket til din begivenhed er: %s

en: End of day cutoff
da: Afslutningstidspunkt på dagen

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
da: Har du en begivenhed, der løber forbi midnat? Vælg et tidspunkt efter den begivenheds afslutning for at undgå, at begivenheden vises på næste dags kalender.

en: View Calendar
da: Se kalenderen

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Settings
da: Indstillinger

en: Calendar
da: Kalender

en: List
da: Liste

en: Month
da: Måned

en: Day
da: Vis

en: Search
da: Søg efter begivenheder

en: Date
da: Dato

en: %s In
da: %s i

en: %s From
da: %s Fra

en: Day Of
da: Dag

en: Once Every 30 Mins
da: Hver halve time

en: Error
da: Fejl

en: License Key
da: Licensnøgle

en: A valid license key is required for support and updates
da: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: License key(s) updated.
da: Licensnøgle(r) opdateret.

en: unknown date
da: Ukendt dato

en: Sorry, key validation server is not available.
da: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: Sorry, this key is expired.
da: Desværre, denne nøgle er udløbet.

en: Sorry, this key is out of installs.
da: Desværre, denne nøgle kan ikke bruges i flere installationer.

en: Why am I seeing this message?
da: Hvorfor ser jeg denne besked?

en: Sorry, this key is not valid.
da: Desværre, denne nøgle er ikke gyldig.

en: Valid Key! Expires on %s
da: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: Events Settings
da: Indstillinger for Begivenheder

en: %s Settings
da: %s indstillinger

en: You've requested a non-existent tab.
da: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: You don't have permission to do that.
da: Du har ikke rettigheder til dette.

en: The request was sent insecurely.
da: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
da: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: Your form had the following errors:
da: Din formular oplevede følgende fejl:

en: None of your settings were saved. Please try again.
da: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: There are no fields setup for this tab yet.
da: Der er endnu ikke sat nogen felter op på dette faneblad.

en: System Information
da: Systeminformation

en: Unknown or not set
da: Ukendt eller ikke valgt

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
da: Rewrite rules blev slettet da denne side blev indlæst. Det er sandsynligt, at der er en rewrite rule flush som finder sted i et plugin eller theme.

en: All Day
da: Heldagsbegivenhed

en: Ongoing
da: Fortsætter

en: There were no results found.
da: Der blev ikke fundet nogen resultater.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
da: Den ønskede dato "%s" er ikke valid &ndash; viser den nuværende måned i stedet.

en: This %s has passed.
da: Denne %s er passeret.

en: No previous %s
da: Ingen tidligere %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
da: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
da: Skabelon-tilsidesættelser bør flyttes til den korrekte undermappe: tribe_get_template_part('%s')

en: Order #
da: Ordre #

en: Order Status
da: Ordrestatus

en: Purchaser name
da: Købers navn

en: Purchaser email
da: Købers e-mail

en: Ticket type
da: Billettype

en: Ticket #
da: Billet #

en: Security Code
da: Sikkerhedskode

en: Check in
da: Tjek ind

en: Undo Check in
da: Fortryd tjek ind

en: Email
da: E-mail

en: Export
da: Eksportér

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
da: Filtrer ud fra købers navn, billet #, ordre # eller sikkerhedskode

en: Delete
da: Slet

en: Tickets
da: Billetter

en: Ticket header image
da: Billede på billet

en: Set as ticket header
da: Vælg som overskrift på billet

en: Your ticket has been saved.
da: Din billet er blevet gemt.

en: Your ticket has been deleted.
da: Din billet er slettet.

en: See who purchased tickets to this event
da: Se hvem der har købt billetter til begivenheden

en: Attendees
da: Deltagere

en: You need to select a user or type a valid email address
da: Vælg en bruger eller indtast en gyldig e-mailadresse

en: Sending...
da: Sender...

en: Columns
da: Kolonner

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
da: Anvend Skærmindstillinger til at vælge hvilke kolonner der skal vises. Dette gælder for tabeller, e-mails, print og CSV eksport.

en: Yes
da: Ja

en: attendees
da: deltagere

en: Attendee List for: %s
da: Deltagerliste for: %s

en: Invalid or incomplete field passed
da: Ugyldigt feldt fundet

en: Field ID:
da: Feldt ID:

en: Non-existant field validation function passed
da: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da: med funktionsnavn:

en: %s must contain numbers and letters only
da: %s må kun indeholde tal og bogstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must be a positive number.
da: %s skal være et positivt tal

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores

en: %s must be a valid absolute URL.
da: %s skal være et gyldigt link

en: %s must have a value that's part of its options.
da: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan måle sig mod.

en: %s cannot be the same as %s.
da: %s må ikke være det samme som %s.

en: %s cannot be a duplicate
da: %s må ikke være en gentagelse.

en: %s must be a number or percentage.
da: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must consist of 5 numbers.
da: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must be a phone number.
da: %s skal være et telefonnummer.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da: Landelisten skal formatteres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
da: Vælg et land:

en: Denmark
da: Danmark

en: Unnamed Venue
da: Unavngivet sted

en: Go to plugins page
da: Gå til plugin siden

en: Return to Plugins page
da: Vend tilbage til plugin siden

en: Go to WordPress Updates page
da: Gå til WordPress opdaterings siden

en: Return to WordPress Updates
da: Vend tilbage til WordPress Opdateringer

en: Welcome to The Events Calendar
da: Velkommen til The Events Calendar

en: Thanks for Updating The Events Calendar
da: Tak for at du opdaterede The Events Calendar

en: Use Saved %s:
da: Brug gemt %s:

en: Edit %s
da: Rediger i %s

en: %s Categories
da: %s Kategorier

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: All %s
da: Alle %s

en: End:
da: Slut:

en: Date:
da: Dato:

en: Time:
da: Tidspunkt:

en: Merge Duplicates
da: Fjern dubletter

en: Free
da: Gratis

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: Invalid field type specified
da: Forkert felttype valgt

en: No radio options specified
da: Ingen radio options valgt

en: No checkbox options specified
da: Ingen checkbox options valgt

en: No select options specified
da: Ingen select options valgt

en: Import
da: CSV import

en: The file went away. Please try again.
da: Filen forsvandt. Prøv venligst igen.

en: We were unable to process your request. Please try again.
da: Vi kunne ikke udføre din forespørgsel. Prøv venligst igen.

en: Do Not Import
da: Importer ikke

en: Event Name
da: Begivenhedsnavn

en: Event Description
da: Billetbeskrivelse

en: Event Start Date
da: Startdato

en: Event Start Time
da: Starttidspunkt

en: Event End Date
da: Slutdato

en: Event End Time
da: Sluttidspunkt

en: All Day Event
da: Heldagsbegivenhed

en: Event Venue Name
da: Navn på stedet:

en: Event Organizer Name
da: Navn på arrangør:

en: Event Show Map Link
da: Link til Google Map

en: Event Show Map
da: Vis Google Map

en: Event Cost
da: Pris for deltagelse

en: Event Category
da: Begivenhedskategori

en: Event Website
da: Website

en: Venue Name
da: Venue navn

en: Venue Country
da: Venue land

en: Venue Address
da: Venue adresse

en: Venue Address 2
da: Stedets adresse 2

en: Venue City
da: Venue by

en: Venue State/Province
da: Venue område/provins:

en: Venue Zip
da: Venue postnr.

en: Venue Phone
da: Venue telefon

en: Venue Website
da: Stedets website

en: Organizer Name
da: Navn på arrangør

en: Organizer Email
da: Arrangør e-mail

en: Organizer Website
da: Arrangørens hjemmeside

en: Organizer Phone
da: Arrangørens telefon

en: No importer defined for %s
da: Der er ikke defineret en importer for %s.

en: Missing required fields in row %d.
da: Mangler påkrævede felter i række %d.

en: Failed to import record in row %d.
da: Import af post i række %d mislykkedes.

en: %s (post ID %d) updated.
da: %s (post ID %d) opdateret.

en: %s (post ID %d) created.
da: %s (post ID %d) oprettet.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
da: Midlertidig fil ikke fundet. Kunne ikke gemme %s.

en: Could not save %s.
da: Kunne ikke gemme %s.

en: Settings saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: A widget that displays upcoming events.
da: Widget, der viser planlagte begivenheder.

en: Events List
da: Liste

en: Upcoming Events
da: Kommende Begivenheder

en: Venues
da: Steder

en: Venue
da: Sted

en: Organizers
da: Arrangører

en: Organizer
da: Arrangør

en: Events
da: Begivenheder

en: Event
da: Begivenhed

en: month
da: måned

en: list
da: liste

en: upcoming
da: kommende

en: past
da: tidligere

en: day
da: I dag

en: today
da: I dag

en: Initializing Tribe Events on %s
da: Indlæser Tribe Events på %s

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
da: Din version af The Events Calendar er ikke kompatible med dine The Events Calendar Add-ons. %sOpdater venligst%s.

en: Display
da: Vis

en: Help
da: Hjælp

en: Licenses
da: Licenser

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
da: The Events Calendar kræver WordPress %s eller nyere. Venligst opgrader din WordPress installation.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
da: The Events Calendar kræver PHP %s eller nyere. Spørg eventuelt din Web host om du kan blive opgraderet til en nyere version af PHP.

en: category
da: kategori

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Add New %s
da: Tilføj ny %s

en: New %s
da: Ny %s

en: View %s
da: Vis %s

en: Search %s
da: Søg efter %s

en: No %s found
da: Ingen %s fundet

en: No %s found in Trash
da: Ingen %s fundet i papirkurven

en: %s Category
da: %s Kategori

en: Search %s Categories
da: Søg %s kategorier

en: All %s Categories
da: Alle %s Kategorier

en: Parent %s Category
da: Forælder %s Kategori

en: Parent %s Category:
da: Forælder %s Kategori:

en: Edit %s Category
da: Rediger %s Kategori

en: Update %s Category
da: Opdater %s Kategori

en: Add New %s Category
da: Tilføj ny %s Kategori

en: New %s Category Name
da: Nyt %s Kategori-navn

en: Custom field updated.
da: Custom field opdateret.

en: Custom field deleted.
da: Custom field slettet.

en: %s updated.
da: %s er opdateret.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %1$s restored to revision from %2$s
da: %1$s gendannet til revision fra %2$s

en: %s saved.
da: %s blev gemt.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
da: %s er genskabt til den gemte version fra %s

en: %s published.
da: %s udgivet.

en: %s submitted.
da: %s tilføjet.

en: %s draft updated.
da: %s kladde er opdateret.

en: Use New %s
da: Brug nyt %s

en: My %s
da: Min %s

en: Available %s
da: Tilgængelig %s

en: No saved %s exists.
da: %s er ikke gemt noget sted.

en: Next
da: Næste

en: Prev
da: Forrige

en: Today
da: I dag

en: Done
da: Færdig

en: Network
da: Nerværk

en: Date out of range.
da: Dato uden for interval.

en: %s Options
da: %s muligheder

en: View All Add-Ons
da: Se alle Add-ons

en: News from Modern Tribe
da: Nyheder fra Modern Tribe

en: Additional Functionality
da: Yderligere funktionaliteter,

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?
