Stable (latest release) - en to sv translation catalogue (618 entries)

en: Edit Event
sv: Ändra aktivitet

en: Edit Venue
sv: Redigera spelplats

en: Stock:
sv: Lager:

en: Full Name:
sv: Ditt namn:

en: Post submitted.
sv: Inlägg sparat.

en: Post draft updated.
sv: Utkast av inlägg uppdaterat.

en: Invalid User ID
sv: Ogiltigt användar-ID

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Create New %s
sv: Skapa Nytt %s

en: Clear
sv: Klart

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Upgrade Plugin
sv: Uppgradera tillägg

en: Install %s
sv: Installera %s

en: Activate Plugin
sv: Aktivera tillägget

en:  and
sv:  och

en: Activate %s
sv: Aktivera %s

en: Cancel
sv: Avsluta

en: Default currency symbol
sv: Förvald valutasymbol

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
sv: Sätt förvald valutasymbol för evenemangspriser. Notera att detta bara påverkar framtida evenemang och att ändringar ej tillämpas retroaktivt.

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
sv: Vanligen föregår valutasymbolen värdet. Aktivera detta val för att positionera den efter värdet.

en: Map Settings
sv: Kartinställningar

en: Enable Google Maps
sv: Aktivera Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
sv: Markera för att aktivera kartor för evenemang och platser.

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
sv: 0 = utzoomad; 21 = inzoomad.

en: Miscellaneous Settings
sv: Övriga inställningar

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
sv: Duplicera platser &amp; arrangörer

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
sv: Det kan finnas dubletter av platser och arrangörer när du uppdaterar till The Events Calendar från en pre-3.0 version. Klicka på denna knapp för att automatiskt slå ihop identiska platser och arrangörer.

en: View Welcome Page
sv: Visa Välkomstsida

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
sv: Visa sidan som visades när du först installerade insticksprogrammet.

en: View Update Page
sv: Visa "Update" sidan

en: Debug mode
sv: Debugläge

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sv: Aktivera detta alternativ för att logga debuginformation. Som standard kommer detta att logga till din servers PHP-fellogg. Om du vill se loggen i din webbläsare, rekommenderar vi att du installerar %s och tittar under "Tribe" fliken i debut utmatningen.

en: Debug Bar Plugin
sv: Debugbar tillägget

[ctx: not available]
en: n/a
sv: Inte tillgänglig

en: You need to upgrade!
sv: Du behöver uppdatera!

en: You are up to date!
sv: Du är uppdaterad!

en: More...
sv: Mer...

en: Latest Version:
sv: Senaste versionen:

en: Requires:
sv: Kräver:

en: WordPress
sv: Wordpress

en: Premium Add-Ons
sv: Premium tillägg

en: News and Tutorials
sv: Nyheter och handledningar

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
sv: Det är här alla globala nätverksinställningarna för Modern Tribes The Events Calendar kan modifieras.

en: Hide the following settings tabs on every site:
sv: Dölj följande inställningsflikar på alla webbplatser:

en: City:
sv: Stad:

en: Country:
sv: Land:

en: State or Province:
sv: Stat eller provins:

en: Select a State:
sv: Välj en stat:

en: Postal Code:
sv: Postnummer:

en: Show Google Map:
sv: Visa Google Map:

en: Show Google Maps Link:
sv: Visa Google Maps länk:

en: Title:
sv: Titel:

en: Show:
sv: Visa:

en: Show widget only if there are upcoming events:
sv: Visa widget endast om det finns kommande evenemang:

en: Details
sv: Detaljer

en: Event Tags:
sv: Evenemangsetikett:

en: Origin:
sv: Ursprung:

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
sv: Den här funktionen behöver en $event eller bli använd i loop:en.

en: Yesterday
sv: Igår

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Category
sv: Kategori

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Loading %s
sv: Laddar %s

en: Find out more »
sv: Läs mer »

en: %s for
sv: %s för

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
sv: Kalendern drivs av %sThe Events Calendar%s

en: Click to view a Google Map
sv: Klicka för att visa på Google Maps

en: Upcoming %s
sv: Kommande %s

en: %1$s for %2$s - %3$s
sv: %1$s för %2$s - %3$s

en: Past %s
sv: Tidigare %s

en: %1$s for %2$s
sv: %1$s för %2$s

en: Your current Events URL is %s
sv: Din nuvarande evenemangs-URL är %s

en: Column Mapping: %s
sv: Kolumnkartläggning: %s

en: Columns have been mapped based on your last import. Please ensure the selected fields match the columns in your CSV file.
sv: Kolumner har kartlagts baserat på din senaste importen. Se de valda fälten matchar kolumnerna i din CSV-fil.

en: Column Headings
sv: Kolumnrubriker

en: Event Fields
sv: Evenemangsfält

en: Perform Import
sv: Genomför import

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Import Settings
sv: Importera Inställningar

en: Published
sv: Publicerad

en: Pending
sv: Väntande

en: Draft
sv: Utkast

en: Events Import
sv: Evenemangsimport

en: Import Instructions
sv: Importinstruktioner

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
sv: Om dina händelser har Arrangörer eller Platser, vänligen importera dem först.

en: To import organizers or venues:
sv: Om du vill importera arrangörer eller platser:

en: Select the appropriate import type.
sv: Välj lämplig importtyp

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
sv: Ladda upp en CSV-fil med en post på varje rad. Den första raden kan innehålla kolumnnamn (se rutan nedan).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
sv: En kolumn i CSV bör ha Arrangör / Plats- namn. Alla andra fält är valfria.

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
sv: När du laddar upp din fil har du möjlighet att ange hur kolumnerna i CSVmapp kopplas till fälten i evenemangskalendern.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
sv: När du har importerat dina Arrangörer och Platser, importera dina evenemang:

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
sv: En kolumn i CSV ska ha händelsetiteln. En annan ska ha evenemang startdatum. Alla andra fält är valfria.

en: Import Type:
sv: Importtyp:

en: CSV File:
sv: CSV-fil:

en: This file has column names in the first row
sv: Den här filen har kolumnnamn på första raden

en: Import CSV File
sv: Importera CSV fil

en: Import Result
sv: Resultat av imoport

en: Import complete!
sv: Import klar!

en: Inserted: %d
sv: Införd: %d

en: Updated: %d
sv: Updaterad: %d

en: Skipped: %d
sv: Överhoppade: %d

en: The import statistics above have the following meaning:
sv: Importstatistiken ovan har följande betydelse:

en: Skipped row numbers: %s
sv: Överhoppade radnummer: %s

en: Day Navigation
sv: Dag Navigation

en: Find out more
sv: Mer information

en: %s List Navigation
sv: %s List Navigering

en: Find %s
sv: Hitta %s

en: Event Views Navigation
sv: Evenemangsvynavigation

en: View As
sv: Visa som

en: %s Tags:
sv: %s Taggar:

en: Calendar Month Navigation
sv: Kalendermånadsnavigation

en: Attendee List
sv: Deltagarlista

en: Your tickets
sv: Dina biljetter

en: Ticket Type
sv: Biljettyp

en: Purchaser
sv: Köpare

en: View All %s
sv: Visa Alla %s

en: There are no upcoming %s at this time.
sv: Det finns inga kommande %s just nu.

en: Poland
sv: Polen

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryssland (Ryska federationen)

en: Saint Kitts And Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome And Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Serbia
sv: Serbien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia (Slovak Republic)
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Helena
sv: Sankta Helena

en: St. Pierre And Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien (Arabrepubliken Syrien)

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sv: Tanzania

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien (Förenade kungariket Storbritannien)

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Viet Nam
sv: Vietnam (Socialistiska republiken Vietnam)

en: Virgin Islands (British)
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Virgin Islands (U.S.)
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Wallis And Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Yemen
sv: Jemen

en: %1$s %2$s iCal Feed
sv: %1$s %2$s iCal Ström

en: Add to Google Calendar
sv: Lägg till i Google Calendar

en: Download .ics file
sv: Ladda ner .ics fil

en: iCal Export
sv: iCal Exportering

en: Month's %s
sv: Månad %s

en: Week's %s
sv: Vecka %s

en: Day's %s
sv: Dag %s

en: Listed %s
sv: Listade %s

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
sv: Använd detta för att dela kalender data med Google Calendar, Apple iCal och andra kompatibla appar

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
sv: Du kör version %s och förtjänar en kram :-)

en: Rate It
sv: Betygsätt det

en: PSST... Want a Discount?
sv: PSST... Vill du ha rabatt?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
sv: Vi skickar ut rabatter till våra huvudanvändare i vårt nyhetsbrev.

en: Sign Up
sv: Registrera

en: Looking for Something Special?
sv: Letar efter något speciellt?

en: Community Events
sv: Gemenskapens Händelser

en: Filters
sv: Filter

en: News For Events Users
sv: Nyheter för Events Användare

en: Rate it five stars today!
sv: Betygsätt fem stjärnor idag!

en: Newsletter Signup
sv: Registrera för nyhetsbrev

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Looking for More Features?
sv: Letar du efter mer funktionalitet?

en: Support Resources
sv: Supportresurser

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
sv: FAQ's, Dokumentation, Guider och Forum

en: Release Notes
sv: Release Anteckningar

en: Tribe Event Add-Ons
sv: Tribe Event tillägg

en: Last Update
sv: Senaste uppdatering

en: Hide From %s Listings
sv: Dölj Från %s Visningar

en: Sticky in Month View
sv: Fäst i Månadsvy

en: Time &amp; Date
sv: Tid &amp; Datum

en: All Day %s:
sv: Hela Dagen %s:

en: Start Date &amp; Time:
sv: Startdatum &amp; tid:

en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: End Date &amp; Time:
sv: Slutdatum &amp; tid:

en: Location
sv: Plats

en: %s Website
sv: %s Hemsida

en: %s Cost
sv: %s Kostnad

en: Currency Symbol:
sv: Valutasymbol:

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
sv: Före konstnad

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
sv: Efter kostnad

en: Cost:
sv: Pris:

en: %s Name:
sv: %s Namn:

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Email:
sv: E-post:

en: %s Name Already Exists
sv: %s Namn Existerar Redan

en: Event Details
sv: Detaljer för evenemang

en: Start Date / Time:
sv: Startdatum / tid:

en: End Date / Time:
sv: Slutdatum / tid:

en: Address:
sv: Adress:

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
sv[0]: (%d väntar på granskning)
sv[1]: (%d väntar på granskning)

en: Finalized:
sv: Slutförd:

en: Awaiting review:
sv: Väntar på granskning:

en: Checked in:
sv: Incheckade:

en: Send the attendee list by email
sv: Skicka deltagarlistan per e-post

en: Select a User:
sv: Välj en användare:

en: Select...
sv: Välj...

en: or
sv: eller

en: Email Address:
sv: E-post:

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit in %s
sv: Redigera i %s

en: View
sv: Visa

en: Sold %d
sv: Sålt %d

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
sv: Detta evenemang skapades med Community Events. Är du säker på att du vill sälja biljetter för det?

en: Upload image for the ticket header
sv: Ladda upp bild för biljetthuvudet

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
sv: Max bildstorlek i e-posten blir 580px i bredd gånger vilken höjd som helst och sedan skalas för mobiler. Om du vill använda "retina"-stöd, använd en bild med storleken 1160px i bredd.

en: Select an Image
sv: Välj en bild

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add new ticket
sv: Lägg till ny biljett

en: Edit ticket
sv: Redigera biljett

en: Sell using:
sv: Sälj genom:

en: Ticket Name:
sv: Biljettnamn:

en: Ticket Description:
sv: Biljettbeskrivning:

en: Price:
sv: Pris:

en: (0 or empty for free tickets)
sv: (0 eller tomt fält för gratisbiljetter)

en: Sale Price:
sv: Försäljningspris:

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
sv: (Nuvarande försäljningspris - Detta kan hanteras via produkt-editorn)

en: Start sale:
sv: Start försäljning:

en: End sale:
sv: Slut försäljning:

en: Save this ticket
sv: Spara denna biljett

en: Default Events Template
sv: Standard evenemangsmall

en: Default Page Template
sv: Standard sidmall

en: Display Settings
sv: Visa inställningar

en: Basic Template Settings
sv: Grundläggande mallinställningar

en: Default stylesheet used for events templates
sv: Förvalda stilmallar som används för evenemangsmallar

en: Skeleton Styles
sv: Grundstilar

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
sv: Innehåller endast tillräckligt med css för att uppnå komplexa layouter som kalender  och veckovy.

en: Full Styles
sv: Fullständiga stilar

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
sv: Mer detaljerad styling, försöker ta stilar från ditt tema.

en: Tribe Events Styles
sv: Tribe Events stilar

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
sv: Ett fullt designat och stylat tema för dina evenemnagssidor.

en: Events template
sv: Evenemangsmall

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
sv: Välj en sidmall för att kontrollera utseendet av din kalender och ditt evenemangs innehåll.

en: Enable event views
sv: Aktivera evenemangsvyer

en: You must select at least one view.
sv: Du måste välja minst en vy.

en: Default view
sv: Förvald vy

en: Disable the Event Search Bar
sv: Inaktivera Evenemangssökbaren

en: Check this to use the classic header.
sv: Markera detta för att använda det klassiska sidhuvudet.

en: Month view events per day
sv: Evenemang per dag i månadsvy

en: Enable the Month View Cache
sv: Aktivera Cache för Månadsvyn

en: Date Format Settings
sv: Datum Format Inställningar

en: Date with year
sv: Datum med år

en: Date without year
sv: Datum utan år

en: Month and year format
sv: Månad och år format

en: Date time separator
sv: Datum och tidavskiljare

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
sv: Ange avdelaren som kommer placeras mellan datum och tid, när båda visas

en: Time range separator
sv: Tid intervallavsgränsare

en: Datepicker Date Format
sv: Datumväljare Datum Format

en: Advanced Template Settings
sv: Avancerade mallinställningar

en: Add HTML before event content
sv: Lägg till HTML innan evenemangets innehåll

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sv: Om du kan HTML kan du lägga till ytterligare kod före evenemangsmallen. En del teman kan kräva detta för att hjälpa till med styling eller layout.

en: Add HTML after event content
sv: Lägg till HTML efter evenemangets innehåll

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
sv: Om du kan HTML kan du lägga till ytterligare kod efter evenemangsmallen. En del teman kan kräva detta för att hjälpa till med styling eller layout.

en: Finding & extending your calendar.
sv: Hitta & utöka din kalender.

en: Finding your calendar.
sv: Hitta din kalender.

en: Where's my calendar?
sv: Var är min kalender?

en: Right here
sv: Här

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sv: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, anpassad meta, community evenemang, biljettförsäljning med mera?

en: Check out the available add-ons
sv: Kolla tillgängliga tillägg

en: We hope our plugin is helping you out.
sv: Vi hoppas vårt tillägg är dig till hjälp.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: See an example of the link
sv: Se ett exempel på länken

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sv: Tänker du "Wow, det här tillägget är fantastiskt, jag borde säga tack till  Modern Tribe för allt deras hårda arbete." Det största tacket vi kan begära är ett erkännande. Lägga till en liten textlänk under kalendern som pekar på The Events Calendar projektet.

en: Show The Events Calendar link
sv: Visa The Events Calendar länk

en: General Settings
sv: Allmäna inställningar

en: Number of events to show per page
sv: Antal evenemang att visa per sida

en: Use Javascript to control date filtering
sv: Avnänd javascript för att kontrollera datumfiltrering

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
sv: Detta val är inaktiverat när  "Disable the Event Search Bar" är ikryssat på "Display-inställningars flik."

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
sv: Aktivera levande ajax för "datepicker" på främre änden (Användar submit krävs inte).

en: Show comments
sv: Visa kommentarer

en: Enable comments on event pages.
sv: Aktivera kommentarer på evenemangssidor.

en: Include events in main blog loop
sv: Inkludera evenemang på bloggsidan

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
sv: Visa evenemang med webbplatsens andra inlägg. När denna kryssruta är ikryssad kommer evenemang fortsätta att visas på den förvalda evenemangssidan.

en: Events URL slug
sv: Evenemangs URL slug

en: The slug used for building the events URL.
sv: Slug:en som används för att bygga evenemangs URL:en.

en: Your current events URL is: %s
sv: Detta evenemangs URL är %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
sv: Här är iCal feed URL:en för dina evenemang:

en: Single event URL slug
sv: Enskilt evenemang URL slug

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
sv: Ovanstående skall helst vara i plural och detta i singular. <br />URL:en för ett specifikt evenemang är: %s

en: End of day cutoff
sv: Tidpunkt för dagsslut

en: View Calendar
sv: Visa kalender

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Settings
sv: Inställningar

en: Calendar
sv: Kalender

en: List
sv: Lista

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: Search
sv: Sök

en: Date
sv: Datum

en: %s In
sv: %s i

en: %s From
sv: %s Från

en: Day Of
sv: Dag I

en: Once Every 30 Mins
sv: En gång varje 30 minuter

en: Error
sv: Fel

en: License Key
sv: Licensnyckel

en: A valid license key is required for support and updates
sv: En giltig licensnyckel krävs för support och uppdateringar

en: License key(s) updated.
sv: Licensnyckel(-ar) uppdaterad.

en: unknown date
sv: okänt datum

en: Sorry, key validation server is not available.
sv: Ursäkta, Tyvärr är inte nyckel-server-validering tillgänglig.

en: Sorry, this key is expired.
sv: Ursäkta, den här licensnyckeln har gått ut.

en: Sorry, this key is out of installs.
sv: Tyvärr har denna nyckeln slut på installationer.

en: Why am I seeing this message?
sv: Varför ser jag detta meddelande?

en: Sorry, this key is not valid.
sv: Tyvärr är denna nyckel inte giltig.

en: Valid Key! Expires on %s
sv: Giltig nyckel! Går ut den %s

en: Events Settings
sv: Evenemangsinställningar

en: %s Settings
sv: %s Inställningar

en: You've requested a non-existent tab.
sv: Du har begärt en icke-existerande flik.

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: You don't have permission to do that.
sv: Du har inte behörighet att göra det.

en: The request was sent insecurely.
sv: Begäran skickades osäkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
sv: Begäran skickas inte från den här fliken.

en: Your form had the following errors:
sv: Ditt formulär hade följande fel:

en: None of your settings were saved. Please try again.
sv: Inga inställningar sparades. Försök igen.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sv[0]: Inställningen ovan sparades inte. Alla andra inställningar sparades korrekt.
sv[1]: Inställningarna ovan sparades inte. Alla andra inställningar sparades korrekt.

en: There are no fields setup for this tab yet.
sv: Det finns för närvarande inga fält för denna flik.

en: System Information
sv: Systeminformation

en: Unknown or not set
sv: Okänt eller inte satt

en: All Day
sv: Hela Dagen

en: Ongoing
sv: Pågående

en: There were no results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: The requested date "%s" was not valid &ndash; showing the current month instead
sv: Datumet "%s" är inte giltigt &ndash; visar den här månaden istället

en: This %s has passed.
sv: Det här %s har passerat.

en: No previous %s
sv: Inga föregående %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
sv: Malåsiodsättningar bör flyttas till rätt underkatalog: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
sv: Mallåsidosättningar bör flyttas till rätt underkatalog: tribe_get_template_part('%s')

en: Order Status
sv: Orderstatus

en: Purchaser name
sv: Köparnamn

en: Purchaser email
sv: Köpares e-post

en: Ticket type
sv: Biljettyp

en: Ticket #
sv: Biljett #

en: Security Code
sv: Säkerhetskod

en: Check in
sv: Boka

en: Undo Check in
sv: Ångra bokning

en: Print
sv: Skriv ut

en: Email
sv: E-post

en: Export
sv: Exportera

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
sv: Filtrera på köp namn, biljett #, order # eller säkerhets kod

en: Delete
sv: Radera

en: Tickets
sv: Biljetter

en: Ticket header image
sv: Biljetthuvud bild

en: Set as ticket header
sv: Sätt som biljetthuvud

en: Your ticket has been saved.
sv: Din biljett har sparats.

en: Your ticket has been deleted.
sv: Din biljett har raderats.

en: See who purchased tickets to this event
sv: Se vilka som köpt biljetter till denna evenemang

en: Attendees
sv: Deltagare

en: You need to select a user or type a valid email address
sv: Du måste välja en användare eller ange en giltig e-postadress

en: Sending...
sv: Skickar...

en: Columns
sv: Kolumner

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
sv: Du kan använda visningsval för att välja vilka kolumner du vill visa. Valen gäller tabellen nedan, i e-post, för utskrifter och för CSV-export.

en: Yes
sv: Ja

en: attendees
sv: deltagare

en: Attendee List for: %s
sv: Deltagarlista för: %s

en: Invalid or incomplete field passed
sv: Ogiltig eller ofullständigt fält

en: Field ID:
sv: Fält-id:

en: Non-existant field validation function passed
sv: Icke-existerande fält validering passerad

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sv: med funktionsnamn:

en: %s must contain numbers and letters only
sv: %s får endas innehålla siffor och bokstäver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sv: %s får endast innehålla siffror, bokstäver och punkter

en: %s must be a positive number.
sv: %s måste vara ett positivt tal.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sv: %s måste vara en giltig slug (siffror, bokstäver, bindestreck och understreck).

en: %s must be a valid absolute URL.
sv: %s måste vara en giltig absolut URL.

en: %s must have a value that's part of its options.
sv: %s måste ha ett giltigt värde.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sv: Jämförelsekontrollen misslyckades eftersom inget jämförelsevärde angavs för fält %s

en: %s cannot be the same as %s.
sv: %s kan ej vara samma som %s.

en: %s cannot be a duplicate
sv: %s får ej vara en dublett

en: %s must be a number or percentage.
sv: %s måste vara ett tal eller en procentsats.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sv: %s måste vara ett tal mellan 0 och 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sv: %s får endast bestå av bokstäver, siffor, bindestreck, apostrofer och mellanslag.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sv: %s måste bestå av bokstäver, mellanslag, apostrofer och bindestreck.

en: %s must consist of 5 numbers.
sv: %s måste bestå av 5 tal.

en: %s must be a phone number.
sv: %s måste vara ett telefonnummer.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sv: Landslistan måste vara formaterad med ett land per rad på följande format: <br>SE, Sverige <br> US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
sv: Välj ett land:

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia And Herzegowina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of The
sv: Kongo-Kinshasa (Demokratiska republiken Kongo)

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote D'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjekien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Djibouti
sv: Djibouti (Republiken Djibouti)

en: Dominica
sv: Dominica (Samväldet Dominica)

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Egypt
sv: Egypten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna (Malvinerna)

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: France métropolitaine

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanen

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iran (Islamic Republic Of)
sv: Iran (Islamiska republiken Iran)

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sv: Nordkorea (Demokratiska folkrepubliken Korea)

en: Korea, Republic Of
sv: Sydkorea (Republiken Korea)

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Laos (Demokratiska folkrepubliken Laos)

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lesotho
sv: Lesotho (Konungariket Lesotho)

en: Libya
sv: Libyen

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna (Republiken Maldiverna)

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien (Islamiska republiken Mauretanien)

en: Micronesia, Federated States Of
sv: Mikronesien

en: Moldova, Republic Of
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique (Republiken Moçambique)

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Unnamed Venue
sv: Namnlös plats

en: United States
sv: Förenta Staterna, USA

en: Go to plugins page
sv: Gå till plugin-sidan

en: Return to Plugins page
sv: Återgå till plugin-sidan

en: Go to WordPress Updates page
sv: Gå till WordPress-sidan för uppdateringar

en: Return to WordPress Updates
sv: Återgå till WordPress-sidan för uppdateringar

en: Welcome to The Events Calendar
sv: Välkommen till The Events Calendar

en: Thanks for Updating The Events Calendar
sv: Tack för att ni uppdaterar The Events Calendar

en: Use Saved %s:
sv: Använd Sparad %s:

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: %s Categories
sv: %s Kategorier

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: All %s
sv: Alla %s

en: Start:
sv: Börjar:

en: End:
sv: Slutar:

en: Date:
sv: Datum:

en: Time:
sv: Tid:

en: Merge Duplicates
sv: Slå ihop dubletter

en: Event Add-Ons
sv: Evenemang tillägg

en: Free
sv: Gratis

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
sv: Kalendern bygger på The  Events Calendar.

en: Invalid field type specified
sv: Ogiltig fälttyp angiven

en: No radio options specified
sv: Inga radioknappsval specificerade

en: No checkbox options specified
sv: Inga kryssruteval angivna

en: No select options specified
sv: Inga val angivna

en: Import
sv: Importera

en: The file went away. Please try again.
sv: Filen försvann. Vänligen försök igen.

en: General
sv: Generellt

en: We were unable to process your request. Please try again.
sv: Vi kunde inte behandla din förfrågan. Försök igen.

en: Do Not Import
sv: Importera inte

en: Event Name
sv: Evenemangsnamn

en: Event Description
sv: Beskrivning

en: Event Start Date
sv: Startdatum

en: Event Start Time
sv: Starttid

en: Event End Date
sv: Slutdatum

en: Event End Time
sv: Sluttid

en: All Day Event
sv: Heldagsevenemang

en: Event Venue Name
sv: Plats

en: Event Organizer Name
sv: Arrangörens namn, evenemang

en: Event Show Map Link
sv: Visa Google Maps länk

en: Event Show Map
sv: Visa karta i evenemang

en: Event Cost
sv: Evenemangspris

en: Event Category
sv: Evenemangskategori

en: Event Website
sv: Webbplats för evenemang

en: Venue Name
sv: Plats

en: Venue Country
sv: Land

en: Venue Address
sv: Adress

en: Venue Address 2
sv: Plats Adress 2

en: Venue City
sv: Stad

en: Venue State/Province
sv:  Stat / Provins

en: Venue Zip
sv: Plats postnummer

en: Venue Phone
sv: Telefon

en: Venue Website
sv: Plats Hemsida

en: Organizer Name
sv: Arrangörens namn

en: Organizer Email
sv: Arrangörens e-post

en: Organizer Website
sv: Arrangörens hemsida

en: Organizer Phone
sv: Arrangörens telefon

en: No importer defined for %s
sv: Ingen importör definierad för %s

en: Missing required fields in row %d.
sv: Saknade obligatoriska fält i rad %d.

en: Failed to import record in row %d.
sv: Det gick inte att importera posten i rad %d.

en: %s (post ID %d) updated.
sv: %s (post ID %d) uppdaterad.

en: %s (post ID %d) created.
sv: %s (post ID %d) skapad.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
sv: Tillfällig fil hittades inte. Det gick inte att spara %s.

en: Could not save %s.
sv: Kunde inte spara %s.

en: Settings saved.
sv: Inställningar sparade.

en: A widget that displays upcoming events.
sv: En widget som visar kommande evenemang.

en: Events List
sv: Evenemangslista

en: Upcoming Events
sv: Kommande evenemang

en: Venues
sv: Platser

en: Venue
sv: Plats

en: Organizers
sv: Arrangörer

en: Organizer
sv: Arrangör

en: Events
sv: Evenemang

en: Event
sv: Evenemang

en: month
sv: månad

en: list
sv: lista

en: upcoming
sv: kommande

en: past
sv: tidigare

en: day
sv: dag

en: today
sv: idag

en: Initializing Tribe Events on %s
sv: Initierar Tribe evenemang på %s

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
sv: Din version av The Events Calendar är inte uppdaterat till samma version som ett av dina The Events Calendar tillägg. %sUppdatera nu.%s

en: Display
sv: Visa

en: Help
sv: Hjälp

en: Licenses
sv: Licenser

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
sv: Tyvärr, The Events Calendar kräver Wordpress %s eller högre. Uppdatera din Wordpress installation.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
sv: Tyvärr, The Events Calendar kräver PHP %s eller högre. Kontakta ditt webbhotell om att flytta dig till en nyare version av PHP.

en: category
sv: kategori

en: tag
sv: tagg

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New %s
sv: Lägg till ny %s

en: New %s
sv: Ny %s

en: View %s
sv: Visa %s

en: Search %s
sv: Sök %s

en: No %s found
sv: Inga %s hittade

en: No %s found in Trash
sv: Inga %s hittade i Papperskorgen

en: %s Category
sv: %s Kategori

en: Search %s Categories
sv: Sök %s Kategorier

en: All %s Categories
sv: Alla %s Kategorier

en: Parent %s Category
sv: Förälder %s Kategori

en: Parent %s Category:
sv: Förälder %s Kategori:

en: Edit %s Category
sv: Redigera %s Kategori

en: Update %s Category
sv: Uppdatera %s Kategori

en: Add New %s Category
sv: Lägg till Ny %s Kategori

en: New %s Category Name
sv: Nytt %s Kategori Namn

en: Custom field updated.
sv: Anpassat fält uppdaterat.

en: Custom field deleted.
sv: Anpassat fält raderat.

en: %s updated.
sv: %s uppdaterad.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %1$s restored to revision from %2$s
sv: %1$s återställd till revidering från %2$s

en: %s saved.
sv: %s sparad.

note: translators: Publish box date format, see http:php.net/date
en: M j, Y @ G:i
sv: j M, Y| G:i

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
sv: %s återställd till revidering från %s

en: %s published.
sv: %s publicerad.

en: %s submitted.
sv: %s skickad.

en: %s draft updated.
sv: %s utkast uppdaterat.

en: Use New %s
sv: Använd Ny %s

en: My %s
sv: Min %s

en: Available %s
sv: Tillgängliga %s

en: No saved %s exists.
sv: Inga sparade %s finns.

en: Next
sv: Nästa

en: Prev
sv: Föregående

en: Today
sv: Idag

en: Done
sv: Färdig

en: Network
sv: Nätverk

en: all
sv: alla

en: Date out of range.
sv: Datum utanför intervallet.

en: %s Options
sv: %s Inställningar

en: View All Add-Ons
sv: Visa alla tillägg

en: News from Modern Tribe
sv: Nyheter från Modern Tribe

en: Additional Functionality
sv: Ytterligare funktionalitet

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
sv: Söker du ytterligare funktionalitet som repeterande evenemang, biljettförsäljning, publikt inskickade evenemang, nya vyer med mera?
