Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (527 entries)

en: Post Type:
tr: Mesaj Türü:

en: Edit Event
tr: Etkinlik Düzelt

en: Edit Venue
tr: Mekan Düzenle

en: Stock:
tr: Stok:

en: Post submitted.
tr: Yazı gönderildi.

en: Post draft updated.
tr: Yazı taslağı güncellendi.

en: Invalid User ID
tr: Geçersiz kullanıcı no

en: Send Email
tr: EPosta Gönderimi

en: Clear
tr: Temizle

en: Upgrade Plugin
tr: Eklentiyi Güncelle

en: Install %s
tr: Yükle %s

en: Activate Plugin
tr: Eklentiyi Etkinleştir

en:  and
tr: ve

en: Activate %s
tr: Etkinleştir: %s

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Default currency symbol
tr: Varsayılan para simgesi

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
tr: Etkinlik için varsayılan para simgesini ayarlayınız. Bu işlem geçmişteki etkinlikleri kapsamaz.

en: Currency symbol follows value
tr: Para birimi

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
tr: Para birimi genelde değerden önce gelir. Bu seçeneği işaretlerseniz, para birimi değerden sonra gösterilecektir.

en: Map Settings
tr: Harita Ayarları

en: Enable Google Maps
tr: Google Haritaları Aktif et

en: Check to enable maps for events and venues.
tr: Etkinlikler ve Mekanlar için uygun haritaları kontrol et

en: Google Maps default zoom level
tr: Google haritalar varsayılan zoom seviyesi

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
tr: 0 = zoom out ; 21 = zoom in.

en: Miscellaneous Settings
tr: Çeşitli Ayarlar

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
tr: Çift mekanlar &amp; organizatörler

en: View Welcome Page
tr: Hoşgeldiniz sayfasını görüntüle

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
tr: Eklentiyi yüklediğiniz zaman gösterilen sayfayı görüntüle.

en: View Update Page
tr: Güncelleme Sayfasını görüntüle

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
tr: Eklentiği güncellediğiniz zaman gösterilen sayfayı görüntüle.

en: Debug mode
tr: Debug modu

en: Debug Bar Plugin
tr: Debug Alanı Eklentisi

en: You need to upgrade!
tr: Yükseltme yapmanız gerekmekte!

en: You are up to date!
tr: Güncel durumda!

en: More...
tr: Daha fazla…

en: Latest Version:
tr: Son Sürüm:

en: Requires:
tr: Gereksinim:

en: Premium Add-Ons
tr: Premium Eklentiler

en: News and Tutorials
tr: Haberler ve öğretici bilgiler

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
tr: Buradan The Events Calendar'ın küresel ağ ayarlarını değiştirebilirsiniz.

en: Hide the following settings tabs on every site:
tr: Şu sekmeleri tüm sitelerde gizle:

en: City:
tr: Şehir:

en: Country:
tr: Ülke:

en: State or Province:
tr: *

en: Select a State:
tr: *

en: Postal Code:
tr: Posta Kodu:

en: Show Google Map:
tr: Google Haritaları Görüntüle

en: Show Google Maps Link:
tr: Google Haritalar Linki Görüntüle

en: Title:
tr: Başlık:

en: Show:
tr: Göster:

en: Show widget only if there are upcoming events:
tr: Bileşeni sadece yaklaşan etkinlik olduğunda görüntüle.

en: Details
tr: Detaylar

en: Event Tags:
tr: Etkinlik Etiketleri:

en: Yesterday
tr: Dün

en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Category
tr: Kategori

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Loading %s
tr: Yükleniyor %s

en: Find out more »
tr: Daha çok öğren »

en: %s for
tr: %s için

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
tr: Takvim %sThe Events Calendar%s tarafından çalıştırılmaktadır.

en: Click to view a Google Map
tr: Google Haritaları görüntülemek için tıklayınız

en: + Google Map
tr: + Google Haritalar

en: Upcoming %s
tr: Yaklaşan %s

en: Past %s
tr: Geçmiş %s

en: Your current Events URL is %s
tr: Aktif etkinkilerinizin linki %s

en: Column Mapping: %s
tr: Sütün Eşleştirme:%s

en: Column Headings
tr: Sütün Başlıkları

en: Event Fields
tr: Etkinlik Alanları

en: Perform Import
tr: Ekleme Gerçekleştir

en: Instructions
tr: Talimatlar

en: Import Settings
tr: İçe aktarma Ayarları

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Draft
tr: Taslak

en: Events Import
tr: Etkinlikleri içe aktar

en: Import Instructions
tr: Komutları içe aktar

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
tr: Etkinliklerinizin Organizatörleri veya Mekanları varsa, lütfen önce onları aktarın.

en: To import organizers or venues:
tr: Organizatörleri veya mekanları aktarmak için:

en: Select the appropriate import type.
tr: Uygun aktar tipini seçin.

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
tr: Her satırda tek girdi olacak şekilde hazırladığınız bir CSV dosyasını yükleyin. İlk satır kolon isimlerini içermelidir (aşağıdaki kutuyu inceleyin).

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
tr: CSV dosyanızda bulunan bir kolon Organizatör/Mekan adını içermelidir. Diğer tüm alanlar isteğe bağlıdır.

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
tr: Dosyanızı yükledikten sonra, CSV dosyanızda bulunan kolonların, The Events Calendar'da bulunan hangi alanlara denk geldiğini bildireceksiniz.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
tr: Organizatörleri ve Mekanları aktardıktan sonra, Etkinliklerinizi aktarın:

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
tr: CSV dosyasında bulunan bir kolon Etkinlik başlığını içermelidir. Bir diğer kolon Etkinliğe ait başlangıç tarihini içermelidir. Diğer tüm kolonlar isteğe bağlıdır.

en: Import Type:
tr: Ekleme Türü:

en: CSV File:
tr: CSV dosyası:

en: This file has column names in the first row
tr: Dosyanın ilk satırı sütün başlıklarını içermekte

en: Import CSV File
tr: CSV dosyasından oku

en: Import Result
tr: Okuma sonuçları

en: Import complete!
tr: Okuma tamamlandı!

en: Inserted: %d
tr: Eklendi: %d

en: Updated: %d
tr: Güncellendi: %d

en: Skipped: %d
tr: Atlandı: %d

en: The import statistics above have the following meaning:
tr: Yukarıdaki okuma istatistiklerinin anlamı:

en: Skipped row numbers: %s
tr: Atlanılan satırlar: %s

en: Day Navigation
tr: Gün navigasyonu

en: Find out more
tr: Daha fazlasını bul

en: Find %s
tr: Bul %s

en: Event Views Navigation
tr: Etkinlik Listesi Navigasyonu

en: View As
tr: Görüntüle:

en: %s Tags:
tr: %s Etiketler

en: Calendar Month Navigation
tr: Aylık Takvim Navigasyonu

en: %s Navigation
tr: %s Navigasyon

en: Attendee List
tr: Katılımcı Listesi

en: Your tickets
tr: Biletleriniz

en: Ticket Type
tr: Bilet Türü

en: Purchaser
tr: Satın alan

en: View All %s
tr: Hepsini gör %s

en: There are no upcoming %s at this time.
tr: Şu anda yaklaşan %s bulunmamaktadır

en: Poland
tr: Polanya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Qatar
tr: Katar

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Romania
tr: Romanya

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovakya Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic Of
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: %1$s %2$s iCal Feed
tr: iCal İçerik Kaynağı %1$s %2$s

en: Add to Google Calendar
tr: Google Takvim için ekle

en: Google Calendar
tr: Google Takvim

en: Download .ics file
tr: .ics dosyasını indir

en: iCal Export
tr: iCal için dışa aktar

en: Month's %s
tr: Aylar %s

en: Week's %s
tr: Haftalar %s

en: Day's %s
tr: Günler %s

en: Listed %s
tr: Kayıtlı %s

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
tr: Takvim verisini Google Takvim, Apple iCal veya uyumlu başka uygulamalar ile paylaşmak için kullanın

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
tr: Kullandığınız versiyon %s ve bir sarılmayı hakettiniz :-)

en: Rate It
tr: Oyla

en: PSST... Want a Discount?
tr: ŞŞŞT... İndirime ne dersiniz?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
tr: İndirim kodlarını kullanıcılarımıza haber bültenimiz ile gönderiyoruz.

en: Sign Up
tr: Üye Ol

en: Looking for Something Special?
tr: Özel bir şey mi arıyorsunuz?

en: Community Events
tr: Topluluk Etkinlikleri

en: Filters
tr: Filtreler

en: News For Events Users
tr: Etkinlik kullanıcıları için haberler

en: Keep The Events Calendar Core FREE
tr: The Events Calender Core'un ücretsiz kalmasını sağlayın

en: 5 star ratings help us bring TEC to more users. More happy users mean more support, more features, and more of everything you know and love about The Events Calendar. We couldn't do this without your support.
tr: 5 yıldız, TEC eklentisinin daha çok kullanıcıya ulaşması demek. Mutlu kullanıcıların çokluğu, daha çok destek, daha çok özellik ve The Events Calendar ile ilgili bildiğiniz sevdiğiniz daha çok şey demektir. Desteğiniz olmadan bunu başaramazdık.

en: Rate it five stars today!
tr: Bugün beş yıldız ver!

en: Newsletter Signup
tr: Haber bültenine üye ol

en: Stay in touch with The Events Calendar Pro. We send out periodic updates, key developer notices, and even the occasional discount.
tr: The Events Calendar Pro ile temasta kalın. Periyodik olarak güncellemeler, notlar ve hatta dönemsel indirimler gönderiyoruz.

en: Getting Started
tr: Başlarken

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
tr: Yeni Kullanıcı Adımları için bakınız &amp; Rehberler

en: Looking for More Features?
tr: Daha fazla özellik bir arıyorsunuz?

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
tr: Community, Tickets, Filters, Facebook ve daha fazlası için eklentiler

en: Support Resources
tr: Destek Kaynakları

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
tr: SSS, Dokümantasyon, Rehberler ve Forumlar

en: Release Notes
tr: Sürüm Notları

en: Get the Skinny on the Latest Updates
tr: Son güncellemeler ile Skinny'yi elde edin

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
tr: Ürün lansmanları, Rehberler ve Topluluk Aktiviteleri

en: Tribe Event Add-Ons
tr: Tribe Event Eklentileri

en: Version
tr: Versiyon

en: Last Update
tr: Son güncelleme

en: All Day %s:
tr: Tüm gün %s

en: Start Date &amp; Time:
tr: Başlangıç Tarih &amp; Zaman:

en: YYYY-MM-DD
tr: DD-MM-YYYY

en: End Date &amp; Time:
tr: Bitiş Tarih &amp; Zaman:

en: Location
tr: Konum

en: %s Website
tr: %s Web site

en: URL:
tr: Link:

en: %s Cost
tr: %s Fiyat

en: Currency Symbol:
tr: Para birimi:

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
tr: Tutardan önce

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
tr: Tutardan sonra

en: Cost:
tr: Ücret:

en: %s Name:
tr: %s Adı:

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Email:
tr: E-mail:

en: %s Name Already Exists
tr: İsim zaten var %s

en: Event Details
tr: Etkinlik Detayları

en: Start Date / Time:
tr: Başlangıç Tarih / Zamanı

en: End Date / Time:
tr: Bitiş Tarih / Zamanı

en: Address:
tr: Adres:

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
tr[0]: (%d bekleyen görüş)
tr[1]: (%d bekleyen görüşler)

en: Finalized:
tr: Sonlandırılmış:

en: Awaiting review:
tr: Bekleyen görüş:

en: Send the attendee list by email
tr: Katılımcı listesini mail olarak gönder

en: Select a User:
tr: Kullanıcı seç

en: Select...
tr: Seç...

en: or
tr: ya da

en: Email Address:
tr: Email Adresi:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit in %s
tr: %s i düzenle

en: View
tr: Görüntüle

en: Sold %d
tr: %d satıldı

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
tr: Bu etkinlik Community Events kullanılarak oluşturuldu. Bu etkinlik için için bilet satmak istediğinizden emin misiniz?

en: Upload image for the ticket header
tr: Bilet başlığı için resim yükleyiniz

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
tr: E-posta için plan resembler 580px genişliğinde, istediğiniz uzunlukta olup, ekrana göre küçültülecektir "retina" desteği için 1160px kullanın.

en: Select an Image
tr: Resim seçiniz

en: Remove
tr: Kaldır

en: Add new ticket
tr: Yeni bilet ekle

en: Edit ticket
tr: Bilet düzenle

en: Sell using:
tr: Satış kanalı:

en: Ticket Name:
tr: Bilet adı:

en: Ticket Description:
tr: Bilet tanımı:

en: Price:
tr: Ücret:

en: (0 or empty for free tickets)
tr: (Bedava bilet için 0, ya da boş bırakın)

en: Sale Price:
tr: İndirimli Fiyat

en: Start sale:
tr: Satış başlangıcı:

en: End sale:
tr: Satış bitişi:

en: Save this ticket
tr: Bu bileti kaydet

en: Default Events Template
tr: Varsayılan etkinlik teması

en: Default Page Template
tr: Varsayılan sayfa teması

en: Display Settings
tr: Görünüm ayarları

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the three style sheet options or pick a page template from your theme.</p><p>There are going to be situations where no out-of-the-box template is 100&#37; perfect. Check out our <a href="%s">our themer's guide</a> for instructions on custom modifications.
tr: Aşağıdaki ayarlar takviminizin nasıl görüneceği ile alakalıdır. Eğer dilediğiniz gibi gözükmüyorsa, üç farklı stil dosyası arasında seçim yapabilir veya temanızdan bir sayfa şablonu seçebilirsiniz.</p><p> Bazı zamanlarda hazır bir şablon 100&#37; muhteşem görünmeyecek.  Özelleştirme yapmak isterseniz <a href="%s">tema rehberimizi</a> inceleyebilirsiniz.

en: Basic Template Settings
tr: Basit tema ayarları

en: Default stylesheet used for events templates
tr: Etkinlik temalarında kullanılan varsayılmış stil şablonu.

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
tr: Takvim ve Haftalık görünüm gibi komplike görünümlerin gerektirdiği kadar css içerir.

en: Full Styles
tr: Skeleton Styles

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
tr: Daha detaylı olarak stillendirilmiştir, temanızdan bazı değerleri kullanmaya çalışır.

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
tr: Etkinlik sayfalarınız için bütünüyle tasarlanmış ve kendi stillerini içeren bir tema.

en: Events template
tr: Etkinlikler teması

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
tr: Takvim ve Etkinlik içeriğinizin görünümü için sayfa şablonu seçiniz

en: Enable event views
tr: Etkinlik görünümünü etkinleştir

en: You must select at least one view.
tr: En azından bir görünüm seçmelisiniz.

en: Default view
tr: Varsayılan görünüm

en: Disable the Event Search Bar
tr: Etkinlik Arama Barını etkisizleştir

en: Check this to use the classic header.
tr: Klasik üst kısımı kullanmak için seçiniz.

en: Month view events per day
tr: Günlük etkinlik sayısıyla aylık görünüm

en: Date Format Settings
tr: Tarih Format Ayarları

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
tr: <p>Bir sonraki üç alan, php date() fonksiyonundaki tarih formatlama seçeneklerini kabul etmektedir. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Kendi formatınızı nasıl yaratacağınızı buradan öğrenin</a>.</p>

en: Date with year
tr: Yıl ile tarih

en: Date without year
tr: Yıl olmadan tarih

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
tr: Yıl bilgisi olmadan gösterilecek tarihlerin formatını girin. Mevcut yıla ait etkinlikler gösterilirken kullanılacaktır.

en: Month and year format
tr: Ay ve yıl formatı

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
tr: Sadece ay ve yılı gösterecek tarihler için kullanılacak formatı girin. Aylık görünümde kullanılır.

en: Date time separator
tr: Tarih zaman ayracı

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
tr: Tarih ve zaman arasında kullanılacak ayraç tipini girin. İkisi aynı anda gösterilirken kullanılacaktır.

en: Time range separator
tr: Tarih aralığı ayracı

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
tr: Bir etkinliğin başlangıç ve bitiş zamanı arasında kullanılacak ayracı seçin.

en: Datepicker Date Format
tr: Tarihseçici Tarih Formatı

en: Select the date format to use in datepickers
tr: Tarihseçicilerde kullanılacak tarih formatını seçin

en: Advanced Template Settings
tr: Gelişmiş tema ayarları

en: Add HTML before event content
tr: Etkinlik içeriği öncesi HTML ekle

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
tr: HTML kodlamasına aşina iseniz, etkinlik teması öncesine ek kodlama ekleyebilirsiniz. Bazı temalar bu işlemi yapmanız için stil ve layout alanlarınızı da güncellemenizi gerektirebilir.

en: Add HTML after event content
tr: Etkinlik içeriği sonrası HTML ekle

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
tr: HTML kodlamasına aşina iseniz, etkinlik teması sonrasına ek kodlama ekleyebilirsiniz. Bazı temalar bu işlemi yapmanız için stil ve layout alanlarınızı da güncellemenizi gerektirebilir.

en: Finding & extending your calendar.
tr: Takviminizi bulun ve geliştirin.

en: Finding your calendar.
tr: Takviminizi bulun.

en: Where's my calendar?
tr: Takvimim nerede?

en: Right here
tr: Tam burada

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
tr: Yinelenen etkinlikler, varsayılan meta ve topluluk etkinlikleri, bilet satışı ve fazlası için ek fonksiyonlar mı arıyorsunuz?

en: Check out the available add-ons
tr: Kullanılabilir eklentileri kontrol ediniz.

en: We hope our plugin is helping you out.
tr: Umarız bu eklenti yardımcı olur.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: See an example of the link
tr: Örnek linki incele

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: Show The Events Calendar link
tr: Etkinlik takvimi linkini görüntüle.

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Number of events to show per page
tr: Her sayfada görüntülenecek etkinlik sayısı

en: Use Javascript to control date filtering
tr: Tarih filtresi için Javascript kullan

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
tr: Görünüm ayarları altında "Etkinlik Arama Barını etkisizleştir" seçili iken bu seçenek devre dışıdır.

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
tr: Kullanıcı arayüzü için ajax tarih seçimini etkinleştir (Gönder tuşuna gerek duyulmaz).

en: Show comments
tr: Yorumları görüntüle

en: Enable comments on event pages.
tr: Etkinlikler sayfasında yorumları aktif et.

en: Include events in main blog loop
tr: Etkinlikleri genel blog döngüsüne dahil et.

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
tr: Etkinlikleri sitenin diğer yazıları ile birlikte görüntüle. Bu alan işaretlendiğinde, etkinlikler varsayılan etkinlik sayfalarında görüntülenmeye yine de devam eder.

en: Events URL slug
tr: Etkinlikler slug URL

en: The slug used for building the events URL.
tr: Etkinlik URLsi yazımında kullanılan isim.

en: Your current events URL is: %s
tr: Şu anki etkinlik URLniz: %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
tr: iCal beslemeniz için link burada:

en: Single event URL slug
tr: Tek etkinlik URL ismi

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
tr: Yukarıdaki çoğul, bu ise tekil olmalı.<br />Etkinlik adresiniz şu örnek gibi olacaktır: %s

en: End of day cutoff
tr: Gün dönümü

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
tr: Geceyarısından sonra biten etkinlikleriniz mi var? Gün sonunu belirleyerek etkinliklerinizin ertesi gün ile ilişkilendirilmesini önleyebilirsinizi.

en: View Calendar
tr: Takvimi görüntüle

en: Add %s
tr: Ekle %s

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Calendar
tr: Takvim

en: List
tr: Liste

en: Month
tr: Ay

en: Day
tr: Gün

en: Search
tr: Etkinlikleri Ara

en: Date
tr: Gün

en: Day Of
tr: Günü

en: Error
tr: Hata

en: License Key
tr: Lisans Numarası

en: A valid license key is required for support and updates
tr: Destek ve güncellemeler için geçerli bir lisans numarası gereklidir

en: License key(s) updated.
tr: Lisans numara(lar)sı güncellendi.

en: unknown date
tr: Bilinmeyen tarih

en: Sorry, key validation server is not available.
tr: Üzgünüz, numara sorgulama sunucumuz şu anda müsait değil.

en: Sorry, this key is expired.
tr: Üzgünüz, numaranızın süresi dolmuş.

en: Sorry, this key is out of installs.
tr: Üzgünüz, bu numara ile yükleme yapamazsınız.

en: Why am I seeing this message?
tr: Neden bu mesajı görüyorum?

en: Sorry, this key is not valid.
tr: Üzgünüz, bu numara geçerli değil.

en: Valid Key! Expires on %s
tr: Geçerli numara! Süresi %s iken doluyor.

en: Events Settings
tr: Etkinlikler Ayarları

en: %s Settings
tr: %s Ayarlar

en: You've requested a non-existent tab.
tr: Olmayan bir sekme çağırdınız.

en: You don't have permission to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: The request was sent insecurely.
tr: İstek güvensiz olarak gönderildi.

en: The request wasn't sent from this tab.
tr: İstek bu sekmeden gönderilmemiş.

en: Your form had the following errors:
tr: Formunuz aşağıdaki hataları içeriyor:

en: None of your settings were saved. Please try again.
tr: Hiçbir ayarınız kaydedilmedi. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
tr[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
tr[1]: aIndstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: There are no fields setup for this tab yet.
tr: Bu sekme için henüz bir alan tanımlanmadı.

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: Unknown or not set
tr: Bilinmeyen veya girilmeyen

en: All Day
tr: Bütün Gün

en: Ongoing
tr: Devam eden

en: There were no results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: This %s has passed.
tr: Bu %s geçti

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
tr: Şablon değişiklikleri doğru klasöre taşınmalı: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
tr: Şablon değişiklikleri doğru klasöre taşınmalı: tribe_get_template_part('%s')

en: Order #
tr: Sipariş #

en: Order Status
tr: Sipariş Durumu

en: Purchaser name
tr: Satın alan adı

en: Purchaser email
tr: Satın alan maili

en: Ticket type
tr: Bilet türü

en: Ticket #
tr: Bilet #

en: Security Code
tr: Güvenlik kodu

en: Check in
tr: Kayıt Ol

en: Undo Check in
tr: Kaydını Geri Al

en: Print
tr: Yazdır

en: Email
tr: E-mail

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
tr: Satıcı adı, bilet #, siparis # veya güvenlik kodu ile filtrele

en: Delete
tr: Sil

en: Tickets
tr: Biletler

en: Ticket header image
tr: Bilet üst resmi

en: Set as ticket header
tr: Bilet üstresmi olarak ayarla

en: Your ticket has been saved.
tr: Biletiniz kaydedildi.

en: Your ticket has been deleted.
tr: Biletiniz silindi.

en: See who purchased tickets to this event
tr: Bu etkinlik için kimin bilet aldığını görüntüle

en: Attendees
tr: Katılımcılar

en: You need to select a user or type a valid email address
tr: Kullanıcı seçmeli ya da doğru bir mail adresi yazmalısınız.

en: Sending...
tr: Gönderiliyor...

en: Columns
tr: Satırlar

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
tr: Ekran ayarlarında hangi satıraları görmek istediğinizi seçebilirsiniz. Seçiminiz aşağıdaki tablo ile çalışır, mailde ve yadırmada Csv aktarımı için kullanabilirsiniz.

en: Yes
tr: Evet

en: attendees
tr: katılımcılar

en: Attendee List for: %s
tr: %s için katılımcılar listesi:

en: Invalid or incomplete field passed
tr: Hatalı ya da tamamlanmamış alan geçildi.

en: Field ID:
tr: Alan NO:

en: Non-existant field validation function passed
tr: Var olmayan bir doğrulama fonksiyonu kullanıldı

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
tr: Fonksiyon adıyla:

en: %s must contain numbers and letters only
tr: %s sadece rakam ve harf içermeli

en: %s must contain numbers, letters and dots only
tr: %s sadece rakam, harf ve noktalama işareti olmalı

en: %s must be a positive number.
tr: %s pozitif rakam olmalı.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
tr: %s düzgün bir isim olmalı (rakam, harf, tire ve alttan çizgi)

en: %s must be a valid absolute URL.
tr: %s kesin bir URL olmalı

en: %s must have a value that's part of its options.
tr: %s seçeneklerinden bir değere sahip olmalı

en: %s cannot be the same as %s.
tr: %s ile %s aynı olamaz.

en: %s cannot be a duplicate
tr: %s çakışamaz

en: %s must be a number or percentage.
tr: %s rakam ya da yüzde olmalı.

en: %s must be a number between 0 and 21.
tr: %s 0 ile 21 arasında bir rakam olmalı.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
tr: %s harf, rakam, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
tr: %s harf, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir.

en: %s must consist of 5 numbers.
tr: %s 5 rakamdan oluşmalı.

en: %s must be a phone number.
tr: %s bir telefon numarası olmalı.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
tr: Ülke listesi her satırda bir ülke olarak şu formatta sunulmalıdır: <br>ABD, Birleşik Devletler <br> İngiltere, Birleşik Krallık.

en: Select a Country:
tr: Ülke Seçiniz:

en: Denmark
tr: Danmark

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korea, Republic Of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Mexico
tr: Meksika

en: Moldova, Republic Of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Unnamed Venue
tr: İsimsiz mekan

en: United States
tr: ABD

en: Go to plugins page
tr: Eklentiler sayfasına git

en: Return to Plugins page
tr: Eklentiler sayfasına dön

en: Go to WordPress Updates page
tr: Wordpress güncellemeleri sayfasına git

en: Return to WordPress Updates
tr: Wordpress güncellemelere geri dön

en: Welcome to The Events Calendar
tr: The Events Calendar'a hoşgeldiniz

en: Thanks for Updating The Events Calendar
tr: The Events Calendar'ı güncellediğiniz için teşekkürler

en: Use Saved %s:
tr: Kaydedilen %s'i kullan.

en: Edit %s
tr: Düzenle %s

en: %s Categories
tr: % Kategoriler

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: All %s
tr: Tümü %s

en: Start:
tr: Başlangıç:

en: End:
tr: Bitiş:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Time:
tr: Saat:

en: Merge Duplicates
tr: Çift kayıtları birleştir

en: Event Add-Ons
tr: Etkinlik eklentileri

[ctx: Cost range separator]
en:  -
tr: Maliyet aralığı ayırıcı

en: Free
tr: Ücretsiz

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
tr: Bu takvim The Events Calendar tarafından geliştirilmiştir.

en: Invalid field type specified
tr: Hatalı alan tipi seçildi

en: No radio options specified
tr: Radyo butonu seçeneği seçilmedi

en: No checkbox options specified
tr: Checkbox seçeneği belirtilmedi

en: No select options specified
tr: Seçim opsiyonu belirtilmedi

en: Import
tr: İçe aktar

en: The file went away. Please try again.
tr: Dosya kayıt edilmedi, lütfen tekrar deneyiniz.

en: General
tr: Genel

en: We were unable to process your request. Please try again.
tr: İsteğiniz yerine getirilemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

en: Do Not Import
tr: Ekleme

en: Event Name
tr: Etkinlik İsmi

en: Event Description
tr: Etkinlik Tanımı

en: Event Start Date
tr: Etkinlik Başlangıç Tarihi

en: Event Start Time
tr: Etkinlik Başlangıç saati

en: Event End Date
tr: Etkinlik Bitiş Tarihi

en: Event End Time
tr: Etkinlik bitiş saati

en: All Day Event
tr: Tüm Gün Etkinlik

en: Event Venue Name
tr: Mekan adı

en: Event Organizer Name
tr: Organizatör Adı

en: Event Show Map Link
tr: Mekan Krokisi Bağlantısı

en: Event Show Map
tr: Mekan Krokisi Göster

en: Event Cost
tr: Etkinlik ücreti

en: Event Category
tr: Etkinlik Kategorisi

en: Event Website
tr: Etkinlik sitesi

en: Venue Name
tr: Mekan İsmi

en: Venue Country
tr: Mekan Ülkesi

en: Venue Address
tr: Mekan Adresi

en: Venue Address 2
tr: Mekan Adresi 2

en: Venue City
tr: Mekan Şehri

en: Venue State/Province
tr: Mekan Eyalet/Bölgesi

en: Venue Zip
tr: Mekan Posta Kodu

en: Venue Phone
tr: Mekan telefonu

en: Venue Website
tr: Mekan web sitesi

en: Organizer Name
tr: Organizatör Adı

en: Organizer Email
tr: Organizatör E-Posta

en: Organizer Website
tr: Organizatör Web Sitesi

en: Organizer Phone
tr: Organizatör Telefonu

en: No importer defined for %s
tr: %s için bir okuyucu tanımlanmamış

en: Missing required fields in row %d.
tr: %d satırında doldurulmamış alanlar var.

en: Failed to import record in row %d.
tr: %d satırındaki veri okunamadı.

en: %s (post ID %d) updated.
tr: %s ( yazı NO %d) güncellendi.

en: %s (post ID %d) created.
tr: %s ( yazı NO %d) eklendi.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
tr: Geçiçi Dosya bulunamadı. %s kayıt edilemedi.

en: Could not save %s.
tr: %s kayıt edilemedi.

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: A widget that displays upcoming events.
tr: Yaklaşan etkinlikleri görüntüleyen bileşen.

en: Events List
tr: Etkinlikler Listesi

en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Etkinlikler

en: Venues
tr: Mekanlar

en: Venue
tr: Mekan

en: Organizers
tr: Organizatörler

en: Organizer
tr: Organizatör

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Event
tr: Etkinlik

en: month
tr: ay

en: list
tr: liste

en: upcoming
tr: yaklaşan

en: past
tr: geçmiş

en: day
tr: gün

en: today
tr: bugün

en: Initializing Tribe Events on %s
tr: %s Tribe Etkinlikleri Başlatılıyor

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
tr: The events calendar, kullandığınız eklentilerden biri için güncel değil. Lütfen %sgüncelleyiniz.%s

en: Display
tr: Görüntüle

en: Help
tr: Yardım

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
tr: Üzgünüm, The Events Calendar WordPress'in %s eller nyere. Venligst opgrader din WordPress installation.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
tr: Üzgünüz, The Events Calendar PHP %s ya da daha yenisini gerektiriyor. Sunucu sağlayıcınız ile görüşün.

en: category
tr: kategori

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Add New %s
tr: Yeni ekle %s

en: New %s
tr: Yeni %s

en: View %s
tr: Görüntüle %s

en: Search %s
tr: Ara %s

en: No %s found
tr: %s bulunamadı

en: No %s found in Trash
tr: Çöpte %s bulunamadı

en: %s Category
tr: %s Kategori

en: All %s Categories
tr: Tüm %s Kategoriler

en: Custom field updated.
tr: Custom field güncellendi.

en: Custom field deleted.
tr: Custom field silindi.

en: %s updated.
tr: %s güncellendi.

en: %s saved.
tr: %s kaydedildi.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
tr: %s %s revizyonuna geri alındı

en: %s published.
tr: %s yayımlandı.

en: %s submitted.
tr: %s girildi.

en: %s draft updated.
tr: %s taslak güncellendi.

en: Use New %s
tr: Yeni %s'i kullan

en: My %s
tr: Benim %s

en: Available %s
tr: Mevcut %s

en: No saved %s exists.
tr: Kaydedilen %s bulunamadı.

en: Next
tr: Sonraki

en: Prev
tr: Önceki

en: Today
tr: Bugün

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Network
tr: Ağ

en: Date out of range.
tr: Tarih kapsam dışında

en: %s Options
tr: %s Seçenekler

en: %s Information
tr: %s Bilgisi

en: Support
tr: Destek

en: View All Add-Ons
tr: Tüm Add-on'ları görüntüle

en: News from Modern Tribe
tr: Modern Tribe'dan haberler

en: Additional Functionality
tr: Ek fonksiyonlar
