Event Tickets - en to pt translation catalogue (163 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en:  and
pt:  e

en: Community Events
pt: Eventos da Comunidade

[ctx: not available]
en: n/a
pt: N/D

en: You need to upgrade!
pt: Precisa de actualizar!

en: You are up to date!
pt: Está actualizado!

en: Latest Version:
pt: Última Versão:

en: Requires:
pt: Requere:

en: License Key
pt: Chave da Licença

en: A valid license key is required for support and updates
pt: É necessária uma licença válida para receber apoio e atualizações.

en: License key(s) updated.
pt: Chaves da licenças actualizadas.

en: unknown date
pt: data desconhecida

en: Sorry, key validation server is not available.
pt: Desculpe, o servidor de validação das chaves não está disponível.

en: Sorry, this key is expired.
pt: Desculpe, chave expirada.

en: Sorry, this key is out of installs.
pt: Desculpe, esta chave não existe.

en: Why am I seeing this message?
pt: Porque estou a ver esta mensagem?

en: Sorry, this key is not valid.
pt: Desculpe, esta chave não é válida.

en: Valid Key! Expires on %s
pt: Chave válida! Expira em %s

en: More...
pt: Mais...

en: Premium Add-Ons
pt: Add-Ons Premium

en: News and Tutorials
pt: Notícias e Tutoriais

en: Network Settings
pt: Definições de Rede

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
pt: Aqui é onde todas as definições globais de rede para o Calendário de Eventos Modern Tribe podem ser modificadas.

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt: Esconder as seguintes tabs de definições em todos os sites:

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Order #
pt: Encomenda #

en: Order Status
pt: Estado da Encomenda

en: Purchaser name
pt: Nome do Comprador

en: Purchaser email
pt: Email do Comprador

en: Ticket type
pt: Tipo de Bilhete

en: Ticket #
pt: Bilhete #

en: Security Code
pt: Código de Segurança

en: Undo Check in
pt: Cancelar Check in

en: Print
pt: Imprimir

en: Export
pt: Exportar

en: Delete
pt: Apagar

en: Ticket header image
pt: Imagem de cabeçalho do bilhete

en: Set as ticket header
pt: Definir como cabeçalho do bilhete

en: Your ticket has been saved.
pt: O seu bilhete foi guardado.

en: Your ticket has been deleted.
pt: O seu bilhete foi apagado.

en: See who purchased tickets to this event
pt: Ver quem comprou bilhetes para este evento

en: Attendees
pt: Participantes

en: You need to select a user or type a valid email address
pt: Precisa de escolher um utilizador ou introduzir um endereço de email válido

en: Sending...
pt: A enviar...

en: Columns
pt: Colunas

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
pt: Pode usar as opções de ecrã para selecionar que colunas pretende usar. A seleção funciona na tabela abaixo, no email, a imprimir e para exportar o CSV.

en: Yes
pt: Sim

en: attendees
pt: participantes

en: Attendee List for: %s
pt: Lista de Participantes para: %s

en: Event Details
pt: Detalhes do Evento

en: Start Date / Time:
pt: Data e hora de início:

en: End Date / Time:
pt: Data e hora do final:

en: Address:
pt: Endereço:

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Website:
pt: Site:

en: Checked in:
pt: Check-in feito:

en: Send the attendee list by email
pt: Enviar a lista de participantes por email

en: Select a User:
pt: Escolha um utilizador:

en: Select...
pt: Escolha...

en: or
pt: ou

en: Email Address:
pt: Endereço de Email:

en: Edit
pt: Editar

en: Edit in %s
pt: Editar em %s

en: View
pt: Ver

en: Sold %d
pt: %d Vendidos

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
pt: Este evento foi criado usando Eventos da Comunidade. Tem a certeza que quer comprar bilhetes?

en: Upload image for the ticket header
pt: Enviar imagem para cabeçalho do bilhete

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
pt: A dimensão máxima da imagem neste email é de 580px de largura por qualquer altura, e depois é redimensionada para mobile. Se quiser suporte para "retina" use uma imagem com uma largura de 1160px.

en: Select an Image
pt: Escolha uma imagem

en: Remove
pt: Remover

en: Add new ticket
pt: Adicionar novo bilhete

en: Edit ticket
pt: Editar Bilhete

en: Sell using:
pt: Vender usando:

en: Ticket Name:
pt: Nome Bilhete:

en: Ticket Description:
pt: Descrição Bilhete:

en: Price:
pt: Preço:

en: (0 or empty for free tickets)
pt: (0 para bilhetes gratuitos)

en: Start sale:
pt: Começar venda:

en: End sale:
pt: Terminar Venda:

en: Save this ticket
pt: Guardar este bilhete

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
pt[0]: (%d a aguardar análise)
pt[1]: (%d a aguardar análise)

en: Attendee List
pt: Lista de participantes

en: Your tickets
pt: Os seus bilhetes

en: Ticket Type
pt: Tipo de bilhete

en: Purchaser
pt: Comprador

en: Event Add-Ons
pt: Add-Ons de Evento

en: Email:
pt: E-mail:

en: Invalid field type specified
pt: Tipo de campo especificado inválido

en: No radio options specified
pt: Não foram especificadas opções de radio

en: No checkbox options specified
pt: Não foram especificadas opções de checkbox

en: No select options specified
pt: Não foram especificadas opções de select

en: The Events Calendar
pt: Agenda de Eventos

en: Events
pt: Eventos

en: Settings
pt: Configurações

en: Events Settings
pt: Definiçoes de Eventos

en: %s Settings
pt: %s Configurações

en: You've requested a non-existent tab.
pt: Pediu uma tab não existente.

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: You don't have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isso.

en: The request was sent insecurely.
pt: O pedido foi enviado sem segurança.

en: The request wasn't sent from this tab.
pt: O pedido não foi feito a partir desta tab.

en: Your form had the following errors:
pt: O seu formulário tem os seguintes erros:

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt: Nenhuma das suas definições foi salva. Por favor tente novamente.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt[0]: A definição acima não foi salva. Outras definições foram salvas com successo.
pt[1]: As definições acima não foram salvas. Outras definições foram salvas com successo.

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: General
pt: Geral

en: Display
pt: Visualização

en: Help
pt: Ajuda

en: Network
pt: Rede

en: Licenses
pt: Licenças

en: There are no fields setup for this tab yet.
pt: Ainda não existem campos de configuração para esta tab.

en: System Information
pt: Informação do Sistema

en: Unknown or not set
pt: Desconhecido ou não definido

en: Invalid or incomplete field passed
pt: Campo inválido ou incompleto passou

en: Field ID:
pt: ID do campo:

en: Non-existant field validation function passed
pt: Função de validação de campo não-existente passou

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt: com nome da função:

en: %s must contain numbers and letters only
pt: %s deve conter somente números e letras

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt: %s deve conter somente números, letras e pontos

en: %s must be a positive number.
pt: %s deve ser um número positivo

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt: %s deve ser uma slug válida (números, letras, traço e underscores).

en: %s must be a valid absolute URL.
pt: %s deve ser um URL válido e absoluto.

en: %s must have a value that's part of its options.
pt: %s deve ser um valor que seja parte das suas opções.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt: Validação da comparação falhou pois não foi indicado nenhum valor de comparação para campo %s

en: %s cannot be the same as %s.
pt: %s não pode ser o mesmo que %s

en: %s cannot be a duplicate
pt: %s não pode ser duplicado

en: %s must be a number or percentage.
pt: %s deve ser um número ou uma percentagem.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt: %s deve consistir somente de letras, número, pontos, apóstrofes e espaços.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt: %s deve ser constituído por letras, espaços, apóstrofes e traços

en: %s must consist of 5 numbers.
pt: %s deve ser constituído por 5 números

en: %s must be a phone number.
pt: %s deve ser um número de telefone

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: A lista de países deve ser formatada como um país por linha no seguinte formato: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
pt: Selecione um país:

en: United States
pt: Estados Unidos

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: Brazil
pt: Brasil

en: Tribe Event Add-Ons
pt: Add-Ons Tribe Event

en: Version
pt: Versão

en: Last Update
pt: Último update

en: Date Format Settings
pt: Definições do Formato da Data

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
pt: <p>Os três campos seguintes aceitam o formato da data disponíveis na função php date(). <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Aprenda como fazer o seu próprio formato aqui</a>.</p>

en: Date with year
pt: Data com ano

en: Date time separator
pt: Separador data hora

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
pt: Insira o separador que será colocado entre a data e a hora, quando ambos mostrados.

en: Datepicker Date Format
pt: Datepicker Formato da Data

en: Select the date format to use in datepickers
pt: Selecione o formato da data a ser utilizado nos datepickers

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt: Procura funcionalidades adicionais, como eventos recorrentes, informações personalizadas, eventos da comunidade, venda de bilhetes e muito mais?

en: Check out the available add-ons
pt: Verifique os add-ons disponíveis

en: We hope our plugin is helping you out.
pt: Esperemos que nosso plugin o tenha ajudado.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: See an example of the link
pt: Ver um exemplo de um link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
pt: Está a pensar "Uau, este plugin é fantástico! Eu devia agradecer à Modern Tribe por todo o seu árduo trabalho." O maior agradecimento que podemos pedir é reconhecimento. Adicione um pequeno link textual no final do seu calendário a apontar para o projecto do Calendário de Eventos.

en: Show The Events Calendar link
pt: Mostrar link do Calendário de Eventos

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Default currency symbol
pt: Símbolo de moeda por defeito

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
pt: Define o símbolo de moeda por defeito para custos de eventos. Note que esta opção só irá ser aplicada em eventos futuros, e não tem efeitos retroactivos para eventos passados.

en: Currency symbol follows value
pt: Símbolo da moeda

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
pt: O símbolo da moeda normalmente precede o valor. Se habilitar esta opção o símbolo será apresentado após o valor.

en: Miscellaneous Settings
pt: Definições várias

en: Debug mode
pt: Modo de Debug

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
pt: Active esta opção para registar a informação de debug. Por defeito esta informação será guardada no log de erro de PHP do seu servidor. Se pretende ver as mensagens de erro no seu browser, então recomendamos que instale o %s e procure pela tab "Tribe" no output do debug.

en: Debug Bar Plugin
pt: Plugin barra de Debug
